Tajfun Rai uderzył w środkowe Filipiny. Prędkość wiatru, jaką osiągnął, pozwoliła określać go mianem tak zwanego supertajfunu. Z obszarów przybrzeżnych w środkowej i południowej części kraju ewakuowano prawie 200 tysięcy mieszkańców.
Żywioł zszedł na ląd w czwartek o godzinie 13.30 czasu lokalnego na wyspie Siargao. Średnia prędkość wiatru wynosiła wówczas 260 kilometrów na godzinę, a porywy przekraczały 300 km/h. Następnie jego siła zaczęła słabnąć.
Około godz. 22 czasu lokalnego tajfun znajdował się w okolicach wyspy Cebu. Filipińska Administracja ds. Atmosfery, Geofizyki i Usług Astronomicznych (PAGASA) poinformowała, że średnia prędkość wiatru wynosiła 175 km/h, a porywy sięgały 240 km/h. Rai gwałtownie się umacniał. Jeszcze we wtorek był klasyfikowany jako burza tropikalna. Przed uderzeniem tajfunu ewakuowanych zostało 198 tysięcy ludzi z obszarów przybrzeżnych w środkowej i południowej części Filipin.
Jak ocenili wcześniej urzędnicy ds. reagowania na katastrofy, około 10 tysięcy wiosek leży na przewidywanym szlaku tajfunu, który może okazać się jednym z najsilniejszych, jakie nawiedzą Filipiny w tym roku.
Wywołał powodzie przed zejściem na ląd
Nie ma informacji na temat zniszczeń, jakie wywołał tajfun po dotarciu na ląd. Jego skutki mieszkańcy Filipin zaczęli odczuwać już wcześniej. Ulewne opady deszczu spowodowały powodzie błyskawiczne. Porywiście wiało.
W kilku południowych i centralnych prowincjach kraju ogłoszono stan pogotowia w związku ze zbliżającym się tajfunem. Mieszkańcy zostali ostrzeżeni przed udawaniem się do wiosek przybrzeżnych i leżących nisko nad poziomem morza oraz do innych terenów zagrożonych powodziami, lawinami błotnymi i gwałtownymi przypływami na trasie lub niedaleko trasy tajfunu.
Konieczne było odwołanie wielu lotów i kursów statków na terenie środkowych i południowych Filipin panują także utrudnienia w ruchu drogowym.
Filipiny to archipelag składający się z ponad 7600 wysp. Każdego roku uderza w nie około 20 burz tropikalnych i tajfunów. Kraj znajduje się w aktywnym sejsmicznie Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Sprawia to, że Filipiny są jednym z najbardziej narażonych na katastrofy naturalne krajów świata i jest regularnie nawiedzany przez zjawiska takie jak powodzie i osunięcia ziemi.
Źródło: JTWC, PAGASA, CNN
Źródło zdjęcia głównego: worldview.earthdata.nasa.gov