Rakieta kosmiczna niekontrolowanie spadła na Ziemię. Hiszpania i Francja czasowo wstrzymały ruch lotniczy

Aktualizacja:
Źródło:
SPACECOM, Aerospace, SpaceNews, PAP, tvn24.pl

Kadłub ciężkiej chińskiej rakiety nośnej Długi Marsz 5B spadł do południowego Pacyfiku - w piątek tuż przed południem poinformowało Dowództwo Kosmiczne USA. Obiekt w niekontrolowany sposób spadał z orbity i nie było wiadomo, gdzie uderzą jego resztki. Wcześniej z powodu ryzyka zderzenia się spadających fragmentów chińskiej rakiety z samolotami czasowo wstrzymany został ruch lotniczy nad częścią Hiszpanii i Francji.

Wejście pozostałości chińskiej rakiety w ziemską atmosferę potwierdziło Dowództwo Kosmiczne USA (SPACECOM) w piątek krótko przed południem. "SPACECOM może potwierdzić, że rakieta Długi Marsz 5B Chińskiej Republiki Ludowej 4 listopada weszła w ziemską atmosferę nad południowo-centralną częścią Oceanu Spokojnego o godzinie 4:01 czasu środkowoamerykańskiego/godzinie 10:01 czasu uniwersalnego" - napisano w komunikacie. Oznacza to, że rakieta spadła o godzinie 11:01 czasu polskiego. "Po szczegóły dotyczące niekontrolowanego miejsca uderzenia obiektu raz jeszcze odsyłamy do Chin" - dodano. Półtorej godziny później Dowództwo Kosmiczne USA poinformowało także o drugim fragmencie chińskiej rakiety, który spadł w północno-wschodniej części Pacyfiku.

Wstrzymany ruch lotniczy

Wcześniej spadająca w niekontrolowany sposób chińska rakieta kosmiczna spowodowała utrudnienia w ruchu lotniczym w Europie. Z powodu ryzyka stwarzanego przez przelatujące fragmenty chińskiej rakiety w piątek nad ranem czasowo wstrzymany został ruch lotniczy nad częścią Hiszpanii. Niebo na niespełna godzinę zamknięte zostało w Katalonii, Kastylii i Leonie, Kraju Basków, Aragonii, na Balearach, a także we wspólnotach autonomicznych Nawarra i w La Rioja. Według hiszpańskich służb wystąpiło "wysokie ryzyko" zderzenia samolotów ze spadającymi w niekontrolowany sposób pozostałościami chińskiej rakiety kosmicznej.

W związku ze wstrzymaniem ruchu samolotów spodziewane są opóźnienia lotów na większości hiszpańskich lotnisk. Profil prezentujący pracę hiszpańskiej kontroli ruchu lotniczego na Twitterze zamieścił zdjęcia opróżnionego z samolotów korytarza powietrznego nad Hiszpanią.

Do czasowego wstrzymania ruchu lotniczego z powodu spadającej chińskiej rakiety doszło również nad należącą do Francji Korsyką na Morzu Śródziemnym. "W związku z ponownym wejściem w ziemską atmosferę kosmicznych pozostałości chińskiej rakiety, Francja zdecydowała się zamknąć swoją przestrzeń powietrzną położoną na południe od Korsyki od godziny 9:30 do 10:30" - poinformowała francuska Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC).

ZOBACZ TEŻ: Szczątki rakiet spadają na Ziemię. Zajmą się nimi Polacy

Chińska rakieta kosmiczna

Chińska Agencja Kosmiczna (CSMA) 31 października wystrzeliła trzeci i ostatni moduł stacji kosmicznej Tiangong wyniesiony na orbitę przez ciężką rakietę nośną Długi Marsz 5B. Moduł pozostał w kosmosie, jednak sama rakieta została "porzucona" by w niekontrolowany sposób spadła z powrotem na Ziemię. Stało się tak dlatego, że Chiny nie wyposażyły jej w mechanizmy kontrolowanego zejścia z orbity - 23-tonowa rakieta spadła więc w przypadkowym miejscu i czasie zagrażając przez to ludziom i infrastrukturze. Przewidywało się, że duża część rakiety spłonie podczas ponownego wchodzenia do atmosfery, jednak od 10 do nawet 40 proc. masy obiektu może dotrzeć do powierzchni Ziemi.

Ted Muelhaupt, konsultant z firmy Aerospace, ostrzegał wcześniej, że "88 procent światowej populacji jest w strefie zagrożenia, czyli zagrożonych jest 7 miliardów ludzi". Podkreślił jednak, że nie należy panikować z powodu zagrożenia uderzeniem chińskiego kosmicznego śmiecia, a ludzie nie muszą z tego powodu "zmieniać swojego życia". - Są o wiele większe szanse wygrania dziś na loterii niż bycia uderzonym przez ten obiekt - tłumaczył Muelhaupt. - Na 99,5 procent nie będzie żadnych ofiar, ale to wystarczająco dużo, aby świat się przyglądał, przygotowywał i podejmował środki zapobiegawcze - dodał.

Według przewidywań Aerospace Polska nie znajdowała się w strefie zagrożenia uderzeniem, była w niej jednak m.in. południowa część Europy, Morze Śródziemne oraz połowa terytorium Stanów Zjednoczonych.

ZOBACZ TEŻ: Kosmiczne śmieci. "Chmury gruzu" na orbicie okołoziemskiej. Europejska agencja kosmiczna ESA wybrała "firmę sprzątającą"

Spadające rakiety

Większość państw wystrzeliwujących rakiety kosmiczne dba o to, by rakiety nośne nie stwarzały zagrożenia na Ziemi. Zapewnia się, aby spadały na niezaludnionym obszarze krótko po wypełnieniu swojej misji, lub wręcz w kontrolowany sposób lądowały na w wskazanych lądowiskach - jak robi to amerykańska firma SpaceX. Chiny działają jednak inaczej i pozwalają, aby ich rakiety po osiągnięciu orbity w całkowicie dowolny sposób spadały z powrotem na planetę. To już czwarty raz w ostatnich 2 latach, gdy ich potężna rakieta Długi Marsz 5B spadła w ten sposób. W 2020 roku jej pozostałości uderzyły w terytorium Wybrzeża Kości Słoniowej, w kwietniu 2021 roku spadły do Oceanu Indyjskiego, zaś w lipcu 2022 roku ważące między 5,5 a 9,9 tony pozostałości rakiety trafiły w morze Sulu u wybrzeży Filipin.

Postępowanie Chin, które dopuszczają do niekontrolowanego spadania ich ciężkich kosmicznych rakiet na naszą planetę, budzi krytykę międzynarodową. Podkreślane jest, że takie kosmiczne śmieci mogą zagrażać życiu wielu ludzi. Pojawiają się w związku z tym głosy wzywające do ustanowienia międzynarodowych regulacji, które zapobiegałyby takim zdarzeniom. Prawo międzynarodowe jest obecnie nieprecyzyjne w tej kwestii, twierdzi Marlon Sorge, dyrektor Centrum Badań nad Odpadami Kosmicznymi z firmy Aerospace. - Rzeczywistość jest taka, że nie ma prawdziwych regulacji, traktatów międzynarodowych, które regulowałyby, co jest dozwolone w zakresie odpadów kosmicznych. Nie ma więc prawnego sposobu na kontrolowanie tego, co dzieje się na poziomie międzynarodowym - wskazał.

Rakieta Długi Marsz 5B (VCG/VCG via Getty Images)VCG/VCG via Getty Images

ZOBACZ TEŻ: Chiny potwierdzają lokalizację pozostałości rakiety Długi Marsz 5B. NASA krytycznie o chińskich procedurach

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: SPACECOM, Aerospace, SpaceNews, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: VCG via Getty Images

Pozostałe wiadomości

Pogoda w niedzielę w części kraju jest gwałtowna. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). To, jak mocno wiało i padało, widać na nagraniu. Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Strażacy w całym województwie przeprowadzili około 100 interwencji.

Drzewa na ulicach, uszkodzone budynki. Superkomórka przeszła nad Mielcem

Drzewa na ulicach, uszkodzone budynki. Superkomórka przeszła nad Mielcem

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 7.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, które miejscami są gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieje z prędkością do 90 km/h

Gdzie jest burza? Wieje z prędkością do 90 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju niedzielny wieczór zapowiada się deszczowo. Obowiązują także alarmy przed upałem i burzami, miejscami drugiego stopnia.

Pogoda będzie zagrożeniem nie tylko za dnia. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Pogoda będzie zagrożeniem nie tylko za dnia. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Alert RCB. W niedzielę do osób przebywających na terenie trzech województw rozesłany został SMS ostrzegający przed pogodowymi zagrożeniami. Prognozowane są burze z ulewami i gradem, a eksperci ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu.

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Alert RCB. "Burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers