W kierunku australijskiego stanu Queensland przesuwa się silny cyklon tropikalny Jasper. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewnymi opadami deszczu, powodziami i silnym wiatrem. Mieszkańcy zaczęli robić zapasy, półki w niektórych sklepach opustoszały.
Australijskie służby meteorologiczne prognozują, że cyklon, który ma obecnie drugą kategorię, przed zejściem na ląd przybierze na sile i uderzy w środę z siłą kategorii trzeciej. W niedzielę znajduje się on w odległości około 900 kilometrów na wschód od miasta Cairns na północy Queenslandu.
Ulewy i silny wiatr
Jasper ma uderzyć pomiędzy Parkiem Narodowym Cape Melville a miastem Lucinda. Najbardziej ucierpią jednak prawdopodobnie obszary na północ od zamieszkiwanego przez 250 tysięcy ludzi Cairns.
Do środy w niektórych częściach północnej części stanu możliwe są opady deszczu o sumie od 50 do 200 litrów wody na metr kwadratowy. Meteorolodzy ostrzegają przed powodziami błyskawicznymi. Żywioł przyniesie ze sobą równie bardzo silny wiatr. Według Australijskiego Biura Meteorologicznego związane z cyklonem trudne warunki atmosferyczne będą odczuwalne już we wtorek.
Puste półki w sklepach
Lokalne media informują, że mieszkańcy stanu rzucili się robić zakupy, aby mieć zapasy na czas kataklizmu. W części sklepów i supermarketów widać puste półki. Tak jest między innymi w miastach Townsville i Carins.
Jeszcze w piątek cyklon odpowiadał huraganowi czwartej, prawie najwyższej, kategorii na Oceanie Atlantyckim, rozwijając wiatr o prędkości 220 kilometrów na godzinę. Jak podaje CNN, Jasper jest najwcześniejszym cyklonem tropikalnym o takiej mocy, który uformował się na Morzu Koralowym od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1900 roku.
Pogodowe anomalie w Australii
Podczas gdy mieszkańcy północno-wschodniej części Australii przygotowują się na nadejście cyklonu, stan Nowa Południowa Walia nawiedziła fala ponad 40-stopniowych rekordowych upałów. W sobotę wybuchło kilkadziesiąt pożarów buszu. Z kolei w Australii Południowej doszło do ulew, podczas których suma opadów przekroczyła średnią miesięczną.
Źródło: ABC, 9news.com.au, CNN, PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: worldview.earthdata.nasa.gov/Twitter @9NewsQueensland