Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.
Polska pozostaje jeszcze na skraju rozległego wyżu znad wschodniej i południowo-wschodniej Europy. - Ale ciśnienie spada, gdyż kraj od zachodu dostał się pod wpływ układu niżowego Paul znad północnego Atlantyku i tworzącego się na jego obrzeżach mniejszego niżu Quincy znad zachodniej Europy - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że nad północno-zachodnie regiony wkroczył we wtorek nad ranem chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu. Będzie wolno w ciągu dnia obejmował całe Pomorze, Ziemię Lubuską i Wielkopolskę. Przed nim napływa nad kraj łagodne i bardzo wilgotne powietrze znad zachodniej części Morza Śródziemnego.
Ostrzeżenia IMGW - gęsta mgła
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia w województwach:
- pomorskim, z wyłączeniem powiatów zachodnich;
- warmińsko-mazurskim, poza powiatami wschodnimi;
- mazowieckim, poza powiatami położonymi na krańcach wschodnich;
- kujawsko-pomorskim;
- wielkopolskim, w powiatach wschodnich;
- łódzkim;
- śląskim, poza powiatami południowymi;
- świętokrzyskim;
- małopolskim;
- podkarpackim, w powiatach północnych;
- lubelskim, poza powiatami północno-wschodnimi;
W tych regionach prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m. Ostrzeżenia będą w mocy do godziny 10 we wtorek.
Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock