Arktyczna szarża w marcu? Synoptyk sprawdza najnowsze prognozy

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeorologiczne we wtorek
Warunki biometeorologiczne we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/2
Pogoda na dziś

W ostatnich dniach sroga zima ustąpiła. Wielu z nas zastanawia się, czy wiosna ruszy w naszym kraju z impetem. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w modelach meteorologicznych na marzec 2025. Z prognoz wynika, że w nadchodzącym miesiącu o mrozie i śniegu jeszcze nie zapomnimy. Sprawdź szczegóły tego, co nas czeka.

  • Pierwsze marcowe ochłodzenie przyjdzie już na początku miesiąca.
  • Po 10 marca w prognozach widać opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a następnie rozpogodzenia i falę mrozu.
  • Marzec ma być wybitnie suchy. Niemal każdy tydzień cechować ma niedobór opadów.
  • Średnia miesięczna temperatura w marca utrzymać się ma powyżej normy z wielolecia.

Zima dobiega końca, ale jej odejście nie nastąpi gwałtownie. Wprawdzie temperatura w poniedziałek 24 lutego wzrosła do 15 stopni Celsjusza w Słubicach, to już w sobotę 1 marca, pierwszego dnia meteorologicznej wiosny, tak miło już nie będzie. Tego dnia termometry mogą pokazać miejscami maksymalnie około 6-7 st. C.

Klin ciepła sięgający obecnie od Hiszpanii po Finlandię ustąpi pod koniec tygodnia miejsca rosyjskiej zatoce chłodu. Niestety trend temperatury na marzec nie jest jednostajnie rosnący. Zanim zrobi się zupełnie ciepło, sielsko i wiosennie, przyjdzie zmierzyć się nam z kilkoma zawirowaniami. Pogoda na marzec jest w tej chwili wykuwana daleko od naszego kraju, ale mamy możliwość podejrzeć, jak to to grubsza ma wyglądać.

Pogoda na początek marca

Pierwsze marcowe ochłodzenie przyjdzie już na początku miesiąca. Wówczas wraz z płynącym z północy powietrzem wkroczy do Polski front chłodny z niewielkimi opadami deszczu ze śniegiem. 

Po tej fali zimna wsunie się około 5 marca malowniczy klin ciepła, szeroki, bo rozlany od Hiszpanii i Włoch, po Bałtyk oraz Szwecję. Według amerykańskiego modelu GFS temperatura w Polsce wzrosnąć może do 18 st. C na południu kraju, a przy silniejszym podmuchu wiatru fenowego do nawet 20 st. C w rejonach podgórskich. Zrobi się ciepło jak nad Morzem Śródziemnym, bo mocno zaświeci słońce, a pogodę kształtować będzie wyż znad Włoch. Jednak europejski model ECMWF, rysujący wprawdzie podobny klin ciepła, nie daje szans na tak silne wzrosty temperatury. Ale słabszy lub silniejszy podmuch ciepła nastąpi. Idylla niestety trwać ma krótko.

Prognoza odchylenia temperatury na wysokości dwóch metrów 6 marcaGFS/tropicaltidbits.com
Temperatura maksymalna prognozowana na 6 marcaGFS/tropicaltidbits.com

Zimowy epizod na horyzoncie

W marcu, w świetle najnowszych wyliczeń modeli meteorologicznych, pojawi się kolejny zimowy epizod, dość silny i widoczny już na odległym horyzoncie. Jego nadejście zapowiada przebieg wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAO. Ten czuły wyznacznik cyrkulacji powietrza w chłodnej połowie roku, nad Północnym Atlantykiem i Europą, dobrze kreśli trendy w bliskiej przyszłości. Związany z Niżem Islandzkim oraz Wyżem Azorskim odzwierciedla silną cyrkulację zachodnią, atlantycką, gdy jego wartości są dodatnie. Natomiast, gdy są ujemne, oznacza dominację cyrkulacji południkowej, na ogół zimnej, północnej. Oznacza bowiem rozwój blokady wyżowej nad Europą, zahamowanie wpływu atlantyckich niżów na pogodę.

Z najnowszych wyliczeń amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) wynika, że w marcu czeka nas powtórka pogody z lutego. Podobnie jak cztery tygodnie temu dominować ma w pierwszej dekadzie marca łagodna cyrkulacja powietrza, z zachodu i południowego zachodu, widoczna w przebiegu wskaźnika NAO w przedziale wartości dodatnich. Później nastąpić ma zmiana kierunku napływu mas powietrza na północny, surowy, widoczny w "staczaniu się" wskaźnika w wartości ujemne. W dużym uproszczeniu można więc stwierdzić, że tak jak po 15 lutym, podobnie po 10 marca zacznie rozwijać się sytuacja baryczna umożliwiająca spływ arktycznego powietrza. Gdy w drugiej połowie lutego napłynęło zimne powietrze spod bieguna, temperatura w Polsce spadła miejscami przy gruncie poniżej -20 st. C. W marcu tak silnego spadku już raczej nie będzie, ale wniknięcie zimna z północy może być przez chwilę bardzo nieprzyjemne.

Przebieg wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAO na najbliższe tygodnie według NOAANOAA

"Arktyczna szarża w marcu"

Czy rzeczywiście jest szansa na arktyczną szarżę w marcu? Jak najbardziej. Wystarczy zerknąć na ostatnie prognozy modelu amerykańskiego GFS, wyliczającego silne zaburzenie cyrkulacji powietrza nad Arktyką. Na wysokości 30 kilometrów, w stratosferze, nastąpić ma silne wniknięcie ciepła znad Pacyfiku w rejon bieguna północnego. Około 9 marca zamiast temperatury rzędu -80 st. C, będzie tam tylko -20 st. C. To oznacza, że ciepłe masy wypchną wir polarny z jego macierzystego rejonu i zepchną zimne masy powietrza nad Amerykę Północną i Europę.

Czas zimy dobiega wprawdzie końca, a moce mas arktycznych słabną, jednak chłód, który spłynąć ma w nasz rejon świata, może przynieść chwilowy spadek temperatury spokojnie do -10 st. C.

Ciepło wypycha wir polarny znad Arktyki, temperatura na wysokości 30 kilometrówGFS/tropicaltidbits

Jęzor chłodu przyniesie spadek temperatury

Taki rozwój sytuacji zaburzy mocno cyrkulację strefową w Europie, atlantycką. Jest spora szansa na to, że po 10-12 marca rozbuduje się jęzor chłodu od Arktyki po Alpy i Karpaty. Przynieść może najpierw opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a następnie rozpogodzenia i fale mrozu. 

Temperatura na wysokości 1,5 km nad Polską wynieść może -12/-13 st. C, co oznacza przy nocnych rozpogodzeniach podobne wartości przy samej ziemi. Ale w marcu, kiedy na Atlantyku szaleją już mocno cyklony szerokości umiarkowanych, żywot zatok chłodu nie bywa długi. Wszystko zależy od tego, jak długo wytrwa wyż skandynawski, który w połowie marca umacniać się ma nad północną Europą. Dziś widać w prognozach modelu GFS jęzor zimna rozwijający się niebezpiecznie od Arktyki rosyjskiej po Polskę i Ukrainę. Wpływać może na pogodę do 20 marca.

Jęzor zimna 13 marca, prognozowana temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

Wybitnie suchy marzec. Czeka nas niedobór opadów

Niebezpieczne również są prognozy rozwoju sytuacji barycznej na druga połowę miesiąca. Wyż znad Skandynawii sunąć będzie musiał prędzej czy później na wschód i w końcu surowa cyrkulacja północna ustąpi miejsca łagodnej, południowej.

Ale suche wyże mają dalej wpływać na pogodę w marcu, co widać w prognozach opadów. Zarówno według prognostów z amerykańskiej agencji NOAA, jak i z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, marzec ma być wybitnie suchy. To bardzo zła informacja dla budzącej się przyrody, tym bardziej, że od miesięcy odnotowujemy niedobór opadów. Brak również zapasu wody w pokrywie śnieżnej, której pod koniec zimy brak.

Prognozowane odchylenie sum opadów miesięcznych od normy ma być drastyczne, szczególnie na południowym wschodzie Polski. Według europejskiego centrum każdy kolejny tydzień marca cechować ma niedobór opadów, z wyjątkiem tygodnia od 10 do 17 marca, kiedy nieco więcej opadów pojawi się w północno-zachodniej części Polski. Ale to będzie kropla w morzu potrzeb.

Prognozowane odchylenie sum opadów miesięcznych w marcu 2025 od normyNOAA

Wpływ zjawiska La Nina

Fachowcy od globalnej cyrkulacji atmosfery uważają, że wpływ na wiosenną pogodę w Europie może mieć Pacyfik. Tam powierzchniowe wody okołorównikowe są obecnie chłodniejsze niż zwykle, występuje zjawisko La Nina. Słychać coraz częściej głosy, że z tą anomalią mogą być związane cieplejsze i suchsze wiosny w Europie Środkowej i Zachodniej. Tym bardziej, że prognozy ECMWF zarówno na marzec, jak i kolejne dwa miesiące wskazują na średnio wyższe ciśnienie nad naszym kontynentem. Niże dominować by miały daleko nad Atlantykiem i północną Europą. Tym samym można wstępnie prognozować, że po umiarkowanie łagodnej pierwszej dekadzie marca i zimnej drugiej, nastąpi faza ciepła. Napływ powietrza znad południowej Europy, a nawet Afryki Północnej w trzeciej dekadzie miesiąca przyniósł by aurę prawdziwie wiosenną, ale bez opadów, które miałaby "strategiczne znaczenie" dla natury.

La Nina w marcu na Pacyfiku, odchylenie temperatury wód powierzchniowych od normyNOAA

Średnia temperatura powyżej normy

Średnia miesięczna temperatura w marcu utrzymać się ma powyżej normy z wielolecia, ale takie prognozy stają się już standardem. Odchylenie od normy wynieść może do 2-3 st. C. Prognozowane przez amerykańskie i europejskie ośrodki badawcze wyże w umiarkowanych szerokościach półkuli północnej mają zdominować wiosnę. Zimą oznaczają na ogół pogodę surową, wiosną wszystko zaczyna się zmieniać.

Strefa wysokiego ciśnienia to wyższe wartości temperatury, ale mniejsze opady. Marzec uznawany za początek cieplejszej części roku bywał w naszej historii miesiącem wilgotnym, kapryśnym, sztormowym. W tym roku zdarzą się opady śniegu, jak i deszczu, ale będzie ich nienormalnie mało. Zmęczeni ponurą zimą przyjmiemy ciepło i słońce pod koniec miesiąca z otwartymi ramionami, ale to może być początek kolejnych kłopotów w rolnictwie, ogrodnictwie, sadownictwie.

GFS to amerykański model numeryczny prognozowania pogody długoterminowej. Prognozy sięgają 16 dni. Model jest aktualizowany cztery razy dziennie. Model ECMWF to model opracowany przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoza Pogody. Prognozy jego sięgają 10-15 dni, jest aktualizowany dwa razy dziennie. 

Prognozowane odchylenie średniej miesięcznej temperatury w marcu 2025 rokuECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock, GFS/wetter3.de

Pozostałe wiadomości

Remiza strażacka runęła pod naporem śniegu we wsi Barneveld w stanie Nowy Jork. Tuż przed zdarzeniem znajdujący się w środku ludzie zdążyli się ewakuować. Występujące w lutym ekstremalne opady śniegu doprowadziły do dziesiątek podobnych incydentów w regionie.

Dach remizy runął pod naporem śniegu. Nagranie

Dach remizy runął pod naporem śniegu. Nagranie

Źródło:
New York Post, FOX Weather, CNN

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność do kilkuset metrów. Warunki na drogach mogą być przez to utrudnione. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Ostrzeżenia w 10 województwach. Tu należy szczególnie uważać

Ostrzeżenia w 10 województwach. Tu należy szczególnie uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tysiące osób bez osób bez prądu oraz dziesiątki interwencji służb - to niektóre skutki silnej burzy, jaka nawiedziła w poniedziałek okolice Seattle w stanie Waszyngton. Na jednej z dróg wichura powaliła drzewo na samochód, w którym znajdowały się trzy osoby.

Drzewo spadło na samochód. W środku były trzy osoby

Drzewo spadło na samochód. W środku były trzy osoby

Źródło:
CNN, FOX Seattle

Deszcz meteorytów spadł w ubiegłym tygodniu na Lubelszczyźnie. Jak przekazał profesor Tadeusz Przylibski, prezes Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, znaleziono już 13 okazów i jest szansa na odszukanie kolejnych. Zdaniem eksperta, zbadanie skał może przynieść wiele cennych informacji o kosmosie, ale powinno być dokonane jak najszybciej.

"To duża frajda". Znaleziono już 13 okazów, jest szansa na kolejne

"To duża frajda". Znaleziono już 13 okazów, jest szansa na kolejne

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Dębkami (województwo pomorskie). Zdjęcia tego niesamowitego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zorza polarna rozświetliła niebo na północy kraju

Zorza polarna rozświetliła niebo na północy kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwo wydało alert smogowy. SMS-owe ostrzeżenie zostało wysłane do odbiorców w województwie podlaskim.

"Ogranicz wietrzenie mieszkania". RCB rozesłało alert

"Ogranicz wietrzenie mieszkania". RCB rozesłało alert

Źródło:
RCB

Pogoda na dziś. Wtorek w większości Polski będzie pochmurny i mglisty. Pojawią się także rozpogodzenia i przejaśnienia, a termometry pokażą do 10 stopni Celsjusza. Słaby deszcz może wystąpić na zachodzie i Pomorzu.

Pogoda na dziś - wtorek, 25.02. Nad ranem będzie mglisto, w ciągu dnia pojawią się przejaśnienia

Pogoda na dziś - wtorek, 25.02. Nad ranem będzie mglisto, w ciągu dnia pojawią się przejaśnienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima to czas, kiedy można wejść do jaskiń lodowych powstałych na lodowcu Morteratschgletscher we wschodniej Szwajcarii. Wielu turystów chce na własne oczy zobaczyć to niezwykłe dzieło natury. - Tu jest tak pięknie -powiedziała Hanny Raich, turystka z Włoch

"Jesteśmy tym miejscem po prostu zafascynowani"

"Jesteśmy tym miejscem po prostu zafascynowani"

Źródło:
Reuters

W najbliższych dniach czeka nas zmienna pogoda. W pierwszej połowie tygodnia będzie dość ciepło, bo do 10 stopni Celsjusza. W niektórych regionach spadnie słaby deszcz. W okolicach weekendu czeka nas zmiana w pogodzie.

Dostawa ciepła znad Morza Śródziemnego, a potem zwrot akcji. Pogoda na 5 dni

Dostawa ciepła znad Morza Śródziemnego, a potem zwrot akcji. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet kilka metrów śniegu spadło w poniedziałek w kilku japońskich regionach położonych nad Morzem Japońskim. Według meteorologów w najbliższych dniach prognozowane jest ocieplenie, co spowoduje wzrost zagrożenia lawinowego. Władze zaapelowały do mieszkańców o ostrożność.

Śnieg zasypał miasta. Obawiają się lawin

Śnieg zasypał miasta. Obawiają się lawin

Źródło:
NHK, Reuters, Snowbrains

Jeszcze tylko przez kilka godzin można głosować w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Wśród piętnastu finalistów tegorocznej edycji znalazł się dolnośląski buk znany jako Serce Wzgórz Dalkowskich. Rosnące w Polsce drzew już kilkukrotnie święciły triumfy w plebiscycie.

Polskie drzewo może wygrać. Liczy się każdy głos

Polskie drzewo może wygrać. Liczy się każdy głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mediolańscy strażacy uratowali młodego wilka, który wpadł do kanału i utknął w rowie. Na pontonie, za pomocą siatki, przeprowadzili trudną akcję ratunkową. Zdaniem ekspertów zwierzę prawdopodobnie przyszło nad kanał Naviglio Grande, aby napić się wody lub upolować nutrię.

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
ENEX, fanpage.it, milano.corriere.it

Północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych zmaga się z podtopieniami wywołanymi obfitymi opadami deszczu. W wyżej położonych regionach spadł śnieg. W hrabstwie Spokane w stanie Waszyngton zamknięto część dróg, ponieważ zostały zalane.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Źródło:
CNN, komonews.com, fox28spokane.com

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com