Arktyczna szarża w marcu? Synoptyk sprawdza najnowsze prognozy

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na środę
Pogoda na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

W ostatnich dniach sroga zima ustąpiła. Wielu z nas zastanawia się, czy wiosna ruszy w naszym kraju z impetem. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w modelach meteorologicznych na marzec 2025. Z prognoz wynika, że w nadchodzącym miesiącu o mrozie i śniegu jeszcze nie zapomnimy. Sprawdź szczegóły tego, co nas czeka.

  • Pierwsze marcowe ochłodzenie przyjdzie już na początku miesiąca.
  • Po 10 marca w prognozach widać opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a następnie rozpogodzenia i falę mrozu.
  • Marzec ma być wybitnie suchy. Niemal każdy tydzień cechować ma niedobór opadów.
  • Średnia miesięczna temperatura w marca utrzymać się ma powyżej normy z wielolecia.

Zima dobiega końca, ale jej odejście nie nastąpi gwałtownie. Wprawdzie temperatura w poniedziałek 24 lutego wzrosła do 15 stopni Celsjusza w Słubicach, to już w sobotę 1 marca, pierwszego dnia meteorologicznej wiosny, tak miło już nie będzie. Tego dnia termometry mogą pokazać miejscami maksymalnie około 6-7 st. C.

Klin ciepła sięgający obecnie od Hiszpanii po Finlandię ustąpi pod koniec tygodnia miejsca rosyjskiej zatoce chłodu. Niestety trend temperatury na marzec nie jest jednostajnie rosnący. Zanim zrobi się zupełnie ciepło, sielsko i wiosennie, przyjdzie zmierzyć się nam z kilkoma zawirowaniami. Pogoda na marzec jest w tej chwili wykuwana daleko od naszego kraju, ale mamy możliwość podejrzeć, jak to to grubsza ma wyglądać.

Pogoda na początek marca

Pierwsze marcowe ochłodzenie przyjdzie już na początku miesiąca. Wówczas wraz z płynącym z północy powietrzem wkroczy do Polski front chłodny z niewielkimi opadami deszczu ze śniegiem. 

Po tej fali zimna wsunie się około 5 marca malowniczy klin ciepła, szeroki, bo rozlany od Hiszpanii i Włoch, po Bałtyk oraz Szwecję. Według amerykańskiego modelu GFS temperatura w Polsce wzrosnąć może do 18 st. C na południu kraju, a przy silniejszym podmuchu wiatru fenowego do nawet 20 st. C w rejonach podgórskich. Zrobi się ciepło jak nad Morzem Śródziemnym, bo mocno zaświeci słońce, a pogodę kształtować będzie wyż znad Włoch. Jednak europejski model ECMWF, rysujący wprawdzie podobny klin ciepła, nie daje szans na tak silne wzrosty temperatury. Ale słabszy lub silniejszy podmuch ciepła nastąpi. Idylla niestety trwać ma krótko.

Prognoza odchylenia temperatury na wysokości dwóch metrów 6 marcaGFS/tropicaltidbits.com
Temperatura maksymalna prognozowana na 6 marcaGFS/tropicaltidbits.com

Zimowy epizod na horyzoncie

W marcu, w świetle najnowszych wyliczeń modeli meteorologicznych, pojawi się kolejny zimowy epizod, dość silny i widoczny już na odległym horyzoncie. Jego nadejście zapowiada przebieg wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAO. Ten czuły wyznacznik cyrkulacji powietrza w chłodnej połowie roku, nad Północnym Atlantykiem i Europą, dobrze kreśli trendy w bliskiej przyszłości. Związany z Niżem Islandzkim oraz Wyżem Azorskim odzwierciedla silną cyrkulację zachodnią, atlantycką, gdy jego wartości są dodatnie. Natomiast, gdy są ujemne, oznacza dominację cyrkulacji południkowej, na ogół zimnej, północnej. Oznacza bowiem rozwój blokady wyżowej nad Europą, zahamowanie wpływu atlantyckich niżów na pogodę.

Z najnowszych wyliczeń amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) wynika, że w marcu czeka nas powtórka pogody z lutego. Podobnie jak cztery tygodnie temu dominować ma w pierwszej dekadzie marca łagodna cyrkulacja powietrza, z zachodu i południowego zachodu, widoczna w przebiegu wskaźnika NAO w przedziale wartości dodatnich. Później nastąpić ma zmiana kierunku napływu mas powietrza na północny, surowy, widoczny w "staczaniu się" wskaźnika w wartości ujemne. W dużym uproszczeniu można więc stwierdzić, że tak jak po 15 lutym, podobnie po 10 marca zacznie rozwijać się sytuacja baryczna umożliwiająca spływ arktycznego powietrza. Gdy w drugiej połowie lutego napłynęło zimne powietrze spod bieguna, temperatura w Polsce spadła miejscami przy gruncie poniżej -20 st. C. W marcu tak silnego spadku już raczej nie będzie, ale wniknięcie zimna z północy może być przez chwilę bardzo nieprzyjemne.

Przebieg wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAO na najbliższe tygodnie według NOAANOAA

"Arktyczna szarża w marcu"

Czy rzeczywiście jest szansa na arktyczną szarżę w marcu? Jak najbardziej. Wystarczy zerknąć na ostatnie prognozy modelu amerykańskiego GFS, wyliczającego silne zaburzenie cyrkulacji powietrza nad Arktyką. Na wysokości 30 kilometrów, w stratosferze, nastąpić ma silne wniknięcie ciepła znad Pacyfiku w rejon bieguna północnego. Około 9 marca zamiast temperatury rzędu -80 st. C, będzie tam tylko -20 st. C. To oznacza, że ciepłe masy wypchną wir polarny z jego macierzystego rejonu i zepchną zimne masy powietrza nad Amerykę Północną i Europę.

Czas zimy dobiega wprawdzie końca, a moce mas arktycznych słabną, jednak chłód, który spłynąć ma w nasz rejon świata, może przynieść chwilowy spadek temperatury spokojnie do -10 st. C.

Ciepło wypycha wir polarny znad Arktyki, temperatura na wysokości 30 kilometrówGFS/tropicaltidbits

Jęzor chłodu przyniesie spadek temperatury

Taki rozwój sytuacji zaburzy mocno cyrkulację strefową w Europie, atlantycką. Jest spora szansa na to, że po 10-12 marca rozbuduje się jęzor chłodu od Arktyki po Alpy i Karpaty. Przynieść może najpierw opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a następnie rozpogodzenia i fale mrozu. 

Temperatura na wysokości 1,5 km nad Polską wynieść może -12/-13 st. C, co oznacza przy nocnych rozpogodzeniach podobne wartości przy samej ziemi. Ale w marcu, kiedy na Atlantyku szaleją już mocno cyklony szerokości umiarkowanych, żywot zatok chłodu nie bywa długi. Wszystko zależy od tego, jak długo wytrwa wyż skandynawski, który w połowie marca umacniać się ma nad północną Europą. Dziś widać w prognozach modelu GFS jęzor zimna rozwijający się niebezpiecznie od Arktyki rosyjskiej po Polskę i Ukrainę. Wpływać może na pogodę do 20 marca.

Jęzor zimna 13 marca, prognozowana temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

Wybitnie suchy marzec. Czeka nas niedobór opadów

Niebezpieczne również są prognozy rozwoju sytuacji barycznej na druga połowę miesiąca. Wyż znad Skandynawii sunąć będzie musiał prędzej czy później na wschód i w końcu surowa cyrkulacja północna ustąpi miejsca łagodnej, południowej.

Ale suche wyże mają dalej wpływać na pogodę w marcu, co widać w prognozach opadów. Zarówno według prognostów z amerykańskiej agencji NOAA, jak i z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, marzec ma być wybitnie suchy. To bardzo zła informacja dla budzącej się przyrody, tym bardziej, że od miesięcy odnotowujemy niedobór opadów. Brak również zapasu wody w pokrywie śnieżnej, której pod koniec zimy brak.

Prognozowane odchylenie sum opadów miesięcznych od normy ma być drastyczne, szczególnie na południowym wschodzie Polski. Według europejskiego centrum każdy kolejny tydzień marca cechować ma niedobór opadów, z wyjątkiem tygodnia od 10 do 17 marca, kiedy nieco więcej opadów pojawi się w północno-zachodniej części Polski. Ale to będzie kropla w morzu potrzeb.

Prognozowane odchylenie sum opadów miesięcznych w marcu 2025 od normyNOAA

Wpływ zjawiska La Nina

Fachowcy od globalnej cyrkulacji atmosfery uważają, że wpływ na wiosenną pogodę w Europie może mieć Pacyfik. Tam powierzchniowe wody okołorównikowe są obecnie chłodniejsze niż zwykle, występuje zjawisko La Nina. Słychać coraz częściej głosy, że z tą anomalią mogą być związane cieplejsze i suchsze wiosny w Europie Środkowej i Zachodniej. Tym bardziej, że prognozy ECMWF zarówno na marzec, jak i kolejne dwa miesiące wskazują na średnio wyższe ciśnienie nad naszym kontynentem. Niże dominować by miały daleko nad Atlantykiem i północną Europą. Tym samym można wstępnie prognozować, że po umiarkowanie łagodnej pierwszej dekadzie marca i zimnej drugiej, nastąpi faza ciepła. Napływ powietrza znad południowej Europy, a nawet Afryki Północnej w trzeciej dekadzie miesiąca przyniósł by aurę prawdziwie wiosenną, ale bez opadów, które miałaby "strategiczne znaczenie" dla natury.

La Nina w marcu na Pacyfiku, odchylenie temperatury wód powierzchniowych od normyNOAA

Średnia temperatura powyżej normy

Średnia miesięczna temperatura w marcu utrzymać się ma powyżej normy z wielolecia, ale takie prognozy stają się już standardem. Odchylenie od normy wynieść może do 2-3 st. C. Prognozowane przez amerykańskie i europejskie ośrodki badawcze wyże w umiarkowanych szerokościach półkuli północnej mają zdominować wiosnę. Zimą oznaczają na ogół pogodę surową, wiosną wszystko zaczyna się zmieniać.

Strefa wysokiego ciśnienia to wyższe wartości temperatury, ale mniejsze opady. Marzec uznawany za początek cieplejszej części roku bywał w naszej historii miesiącem wilgotnym, kapryśnym, sztormowym. W tym roku zdarzą się opady śniegu, jak i deszczu, ale będzie ich nienormalnie mało. Zmęczeni ponurą zimą przyjmiemy ciepło i słońce pod koniec miesiąca z otwartymi ramionami, ale to może być początek kolejnych kłopotów w rolnictwie, ogrodnictwie, sadownictwie.

GFS to amerykański model numeryczny prognozowania pogody długoterminowej. Prognozy sięgają 16 dni. Model jest aktualizowany cztery razy dziennie. Model ECMWF to model opracowany przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoza Pogody. Prognozy jego sięgają 10-15 dni, jest aktualizowany dwa razy dziennie. 

Prognozowane odchylenie średniej miesięcznej temperatury w marcu 2025 rokuECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock, GFS/wetter3.de

Pozostałe wiadomości

Pogodę w Polsce nadal kształtuje układ wysokiego ciśnienia. To za jego sprawą dopisuje nam pogodna i bezdeszczowa aura. W najbliższym czasie ociepli się, wrócą też opady deszczu.

Wiosna pokaże nam przyjemne oblicze, ale wytęskniony deszcz też da o sobie znać

Wiosna pokaże nam przyjemne oblicze, ale wytęskniony deszcz też da o sobie znać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W całym kraju nadal obowiązują ostrzeżenia przed przymrozkami, które zostały wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy prognozują spadek temperatury przy gruncie do -8 stopni.

Lodowate noce i poranki. Cała Polska nadal objęta ostrzeżeniami IMGW

Lodowate noce i poranki. Cała Polska nadal objęta ostrzeżeniami IMGW

Źródło:
IMGW

Smardze zaczynają pojawiać się w polskich lasach. To niejedyny gatunek, jaki możemy znaleźć wiosną - podobna do smardza piestrzenica kasztanowata może być śmiertelnie niebezpieczna. Jak odróżnić od siebie te gatunki?

Pojawiają się w lesie w marcu. Mają trujący odpowiednik

Pojawiają się w lesie w marcu. Mają trujący odpowiednik

Źródło:
Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Turysta przetrwał siedem godzin pod śniegiem po tym, jak porwała go lawina na północnym wybrzeżu Norwegii w rejonie gminy Lyngen. Jak opisują lokalne media, w pewnym momencie mężczyzna wezwał ratowników przez telefon.

Przetrwał siedem godzin pod lawiną. "Ewenement"

Przetrwał siedem godzin pod lawiną. "Ewenement"

Źródło:
The Guardian, nettavisen.no

W 2024 roku na świecie doszło do ponad 150 zjawisk pogodowych o niespotykanej wcześniej skali - wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną. Fale upałów, powodzie i cyklony tropikalne bezpośrednio przyczyniły się do śmierci 1700 osób i zabrały dach nad głową ponad 800 tysiącom ludzi. To rekordowa wartość, ale naukowcy obawiają się, że w kolejnych latach będzie ona rosnąć.

150 "niespotykanych" katastrof, 800 tysięcy ludzi bez dachu nad głową

150 "niespotykanych" katastrof, 800 tysięcy ludzi bez dachu nad głową

Źródło:
WMO, The Guardian

W środę ma dojść do deorbitacji rosyjskiej rakiety Sojuz-2.1b. Popularyzator astronomii Karol Wójcicki przekazał, że obiekt wejdzie w atmosferę o godzinie 17.52 czasu uniwersalnego (w Polsce będzie godzina 18.52).

Deorbitacja rosyjskiego Sojuza. Nowe informacje

Deorbitacja rosyjskiego Sojuza. Nowe informacje

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jelenie wstrzymały ruch w okolicach Kołobrzegu. Zwierzęta przebiegły przez drogę, zmuszając kierowców do zatrzymania pojazdów. Wiosna to dla polskich jeleniowatych czas zrzucania poroża - czasami nierozsądne działania ludzi mogą spowodować u nich sporo stresu.

Stado jeleni wstrzymało ruch na drodze. Nagranie

Stado jeleni wstrzymało ruch na drodze. Nagranie

Źródło:
Gazeta Kołobrzeska, Nadleśnictwo Gościno, tvnmeteo.pl

Charakterystyczna "twarz" blobfisha ujęła uczestników nowozelandzkiego plebiscytu. 12 lat po otrzymaniu tytułu "najbrzydszego zwierzęcia świata" ryba zyskała dużo bardziej chwalebny tytuł.

"Najbrzydsze zwierzę świata" zostało Rybą Roku

"Najbrzydsze zwierzę świata" zostało Rybą Roku

Źródło:
BBC

Głęboki niż przyniósł części Japonii obfite opady śniegu. Miejscami w ciągu 12 godzin spadło 30 centymetrów śniegu. Japońska Agencja Meteorologiczna apeluje do mieszkańców o niewychodzenie z domów.

Atak zimy. Eksperci ostrzegają też przed burzami i trąbami powietrznymi

Atak zimy. Eksperci ostrzegają też przed burzami i trąbami powietrznymi

Źródło:
NHK, japantimes.co.jp

Stratowulkan Mount Spurr, położony na Alasce, od prawie roku niepokoi mieszkańców miasta Anchorage na Alasce. We wtorek eksperci z Alaska Volcano Observatory zarejestrowali kolejną serię wstrząsów. Napisali w komunikacie, że "w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesięcy" może dojść do erupcji wulkanu.

Erupcja stratowulkanu na Alasce może być kwestią "tygodni". Ostatnia zamknęła lotnisko

Erupcja stratowulkanu na Alasce może być kwestią "tygodni". Ostatnia zamknęła lotnisko

Źródło:
Live Science, avo.alaska.edu

Pogoda na dziś. Środa 19.03 zapowiada się z dużą ilością słońca w całej Polsce. Na termometrach zobaczymy do 12 stopni Celsjusza. Wiatr na ogół powieje ze słabą prędkością.

Pogoda na dziś - środa, 19.03. Pełno słońca i nawet 12 stopni

Pogoda na dziś - środa, 19.03. Pełno słońca i nawet 12 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronauci Suni Williams i Butch Wilmore, którzy spędzili na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dziewięć miesięcy, wrócili na Ziemię. Kapsuła Dragon firmy SpaceX wodował u wybrzeży Florydy we wtorek na chwilę przed godziną 23 naszego czasu.

Astronauci wrócili na Ziemię. Gdy wodowali, wokół nich zaczęły pływać delfiny

Astronauci wrócili na Ziemię. Gdy wodowali, wokół nich zaczęły pływać delfiny

Aktualizacja:
Źródło:
NASA, BBC, space.com, Reuters

Tuż przed maską samochodu kierowcy z Atlanty w drogę trafił piorun. Niebezpieczne zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Piorun tuż przed maską auta. Nagranie

Piorun tuż przed maską auta. Nagranie

Źródło:
CNN

Burza Laurence daje się we znaki w części Hiszpanii. W Andaluzji znaleziono ciało kobiety, której auto porwały wody powodziowe. Dwie osoby nadal są poszukiwane. Wezbrane rzeki wymusiły ewakuację kilkuset osób. Służby musiały ratować ludzi z zalanych samochodów, a także łodzi.

"To stało się znowu w tak krótkim czasie", "spędziliśmy noc, nie śpiąc"

"To stało się znowu w tak krótkim czasie", "spędziliśmy noc, nie śpiąc"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais

Zimy w tym roku w Polsce - poza obszarami górskimi - próżno było szukać. Brak pokrywy śnieżnej i małe opady deszczu w czasie tej pory roku to zły prognostyk na wiosnę, która w kalendarzu zacznie się już za kilka dni. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwracają uwagę na dwa zjawiska, które mogą stanowić spore zagrożenie dla roślin w naszym kraju. Chodzi o wysmalanie i wypieranie.

Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce

Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce

Źródło:
IMGW-PIB, tvnmeteo.pl

W jednym z australijskich parków znaleziono jadowitego węża z trzema kłami zamiast dwóch. Nietypowa cecha tego osobnika zdradnicy śmiercionośnej pozwala mu na produkcję większej ilości jadu, co sprawia, że jest on jeszcze bardziej niebezpieczny. Pracownicy parku mają pewne hipotezy, skąd mógł wziąć się dodatkowy kieł.

Ten wąż "może być najbardziej niebezpieczny na świecie"

Ten wąż "może być najbardziej niebezpieczny na świecie"

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Do Turcji zmierza bardzo zimne powietrze, pochodzące z bieguna północnego. Nie tylko mocno się ochłodzi - w najbliższych dniach pojawią się tam intensywne opady śniegu. Ich suma pod koniec tygodnia może sięgnąć 90 centymetrów.

Szykuje się potężny atak zimy na Turcję

Szykuje się potężny atak zimy na Turcję

Źródło:
tvnmeteo.pl, yenisafak.com, milliyet.com.tr

Stany Zjednoczone podsumowują miniony weekend, który upłynął pod znakiem niebezpiecznej pogody - tornad, burz i wichur. Potwierdzono, że wzrósł bilans ofiar śmiertelnych. Są miasta, w których z powierzchni Ziemi zniknęły całe dzielnice.

Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób

Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych panowała bardzo niebezpieczna pogoda. Przez kraj przetaczały się nawałnice. Podróżujący z Tennessee do Teksasu mieli okazję zobaczyć, jak wygląda latanie samolotem w otoczeniu ciemnych chmur i błyskających co chwila piorunów.

Nagrał burzę z pokładu samolotu

Nagrał burzę z pokładu samolotu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna burza Laurence przyczyniła się do wielu utrudnień na Półwyspie Iberyjskim. W Portugalii pojawiły się wichury i trąby powietrzne, ostrzega się także przed bardzo wysokimi falami. Miejscami konieczne było wstrzymanie ruchu samolotowego, na drogach panują utrudnienia w związku z walającymi drzewami, które powyrywał silny wiatr.

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Źródło:
PAP
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Mocno sypnęło śniegiem w centralnej i północnej części Korei Południowej. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały, że część dróg została zamknięta. Miejscami spadło ponad 40 centymetrów śniegu.

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Źródło:
koreaherald.com, koreajoongangdaily.joins.com

Jeden z mieszkańców Alabamy uchwycił na nagraniu, jak trąba powietrzna wyrzuca w powietrze budynki. Mitch Norred, autor tego wideo, powiedział w rozmowie ze stacją CNN, że tornado zbliżyło się do niego na odległość blisko 100 metrów i zwaliło z nóg.

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Źródło:
CNN

Psy zaprzęgowe biegnące po roztopionym lodzie mogą wkrótce stać się coraz częstszym widokiem. Wykonane prawie sześć lat temu zdjęcie pokazuje skalę problemu, jakim jest utrata arktycznego i antarktycznego lodu - wyjaśnił jego autor Steffen Olsen w rozmowie z BBC. Od lat na świecie maleje powierzchnia lodu morskiego.

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Do norweskiej rzeki Sandvikselva wyciekły toksyczne substancje. Władze wezwały mieszkańców do powstrzymania się od kąpieli, a także wędkowania. Ekolodzy obawiają się o dobrostan pobliskiego rezerwatu przyrody. Za przyczynę zdarzenia uważa się awarię stacji transformatorowej.

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Źródło:
PAP, TV2

W Bieszczadach utworzono nowy rezerwat przyrody o nazwie Dziurkowiec. Jego powierzchnia wynosi ponad 189 hektarów, na jego terenie rosną traworośla i ziołorośla połoninowe oraz buczyna karpacka. To najwyżej położony rezerwat przyrody na Podkarpaciu.

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Źródło:
PAP

Żubry spacerujące w promieniach wschodzącego słońca - takie wideo otrzymaliśmy na Kontakt24. W Puszczy Knyszyńskiej, gdzie wykonane zostało nagranie, żyje ponad trzystu przedstawicieli tego majestatycznego gatunku.

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Źródło:
Kontakt24, Nadleśnictwo Supraśl, tvnmeteo.pl

Nad Europą zaczyna się tworzyć bariera wyżowa, której skutki odczujemy od razu po weekendzie. Jakie wartości na termometrach nam przyniesie? Sprawdź długoterminową pogodę na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Pogoda na 16 dni. Kiedy będzie ciepło?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silny wiatr i wysokie fale spowodowały w poniedziałek tymczasowe wstrzymanie przeprawy promowej przy moście Siennickim w Gdańsku. Podmuchy w Zatoce Gdańskiej wynoszą 70 kilometrów na godzinę. W poniedziałek na Pomorzu obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne IMGW.

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Wietrzna turbulencja nad Polską. Wstrzymano przeprawę promową

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Już w tym tygodniu przywitamy astronomiczną i kalendarzową wiosnę. Kiedy dokładnie przypadnie moment równonocy wiosennej? Koniec marca to także doskonały czas na prowadzenie obserwacji nieba - nie tylko nocą.

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Początek astronomicznej wiosny tuż-tuż. Warto będzie spojrzeć w niebo

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl