IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed obfitymi opadami śniegu, silnym wiatrem, zawiejami śnieżnymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - intensywne opady śniegu
Alarmy drugiego stopnia przed opadami śniegu zostały wydane w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim;
- pomorskim, w powiatach: człuchowskim, bytowskim, kartuskim i kościerskim.
Prognozowane są opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 20-30 centymetrów.
Ostrzeżenie będzie ważne od godziny 21 w piątek do godziny 21 w sobotę.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia - silny wiatr, zawieje i zamiecie śnieżne
Obowiązują także alarmy przed silnym wiatrem w woj. pomorskim w powiatach: puckim, wejherowskim, lęborskim, słupskim i Słupsk oraz w powiecie sławieńskim w woj. zachodniopomorskim.
Między godziną 22 w piątek a godz. 22 w sobotę prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 do 60 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 km/h, a nad morzem do 100 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru według IMGW mają wystąpić nad ranem oraz w ciągu dnia. W tych samych regionach należy spodziewać się też zawiei i zamieci śnieżnych.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady śniegu
IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla województw:
- zachodniopomorskiego, poza powiatami: szczecineckim, polickim, Szczecin, gryfińskim, myśliborskim;
- pomorskiego, poza powiatami objętymi alarmami wyższego stopnia;
- kujawsko-pomorskiego, dla powiatów: tucholskiego, sępoleńskiego, świeckiego, grudziądzkiego, Grudziądz;
- wielkopolskiego, dla powiatu złotowskiego;
- warmińsko-mazurskiego, dla powiatów: olsztyńskiego, Olsztyn, bartoszyckiego, braniewskiego, lidzbarskiego, ostródzkiego, nidzickiego, działdowskiego, nowomiejskiego, iławskiego, elbląskiego, Elbląg.
W powyższych regionach może spaść do 10-20 cm śniegu. Ostrzeżenia będą ważne do godziny 21 w piątek do godz. 21 w sobotę.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr
W powiatach: koszalińskim, Koszalin, kołobrzeskim, gryfickim, kamieńskim i Świnoujście w woj. zachodniopomorskim będzie wiał silny wiatr. Między godziną 4 a 22 w sobotę będzie obowiązywać ostrzeżenie pierwszego stopnia przed wiatrem o średniej prędkości do 35-50 km/h, a w porywach do 85 km/h.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - oblodzenie
Żółte ostrzeżenia przed oblodzeniem dotyczą całej Polski za wyjątkiem powiatów: karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego (woj. dolnośląskie) oraz tatrzańskiego i nowotarskiego (woj. małopolskie).
Prognozuje się tam zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna wyniesie tam około -2 stopnie Celsjusza, temperatura minimalna przy gruncie - około -3 st. C. Ujemna temperatura powietrza utrzyma się miejscami przez cały dzień.
Alarmy wygasną o godz. 9 w sobotę.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym są ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia
Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: praszkiewicz/Shutterstock.com