Jeszcze w styczniu czeka nas rewolucja w pogodzie. A co przyniesie luty?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Zima w Polsce nie odpuszcza. Trend ten niedługo ulegnie odwróceniu, a pokrywa śnieżna może zniknąć. Czy zima powiedziała swoje ostatnie słowo? Co widać w prognozach na koniec stycznia oraz luty? Sprawdziła to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Panująca obecnie w Polsce pogoda - śnieg i mróz, zimny wiatr i przeszywająca wilgoć - są dla nas wyzwaniem. Poniedziałkowy wieczór 15 stycznia w Warszawie, z całą gamą zjawisk, w pełni uzmysłowił skalę trudności, z jakimi musimy się liczyć w mieście w czasie tak zwanej prawdziwej zimy. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jest tak, jak w styczniu powinno być - w pogodzie wszystko wróciło na swoje miejsce. Przynajmniej sama siebie tak przekonuję w czasie obowiązkowego wieczornego spaceru z psami. Bywa, że przy obecnej pogodzie przechadzki nie należą do przyjemnych zarówno dla właścicieli psów, jak i samych czworonogów. Wprawdzie dorosłe, zdrowe psy większych ras o gęstym podszerstku chętnie spacerują i tarzają się w śniegu, ale te mniejsze, obdarzone skromniejszym futrem, preferują wygodny szezlong.

Zimę jednak można dobrze przetrwać, jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy - a wiele wskazuje, że nie zamierza nigdzie na dłużej odchodzić. Może również przynieść wiele radości i zacieśnić nasze więzy przyjaźni z psami. Od wielu stuleci wiedzą o tym plemiona Czukczów na dalekiej Syberii. Ludy te, znane z hodowli syberyjskiego husky - psa nie lubiącego samotności - uczyniły z tych czworonogów nieodłącznych towarzyszy. "Od zawsze" w bardzo mroźne syberyjskie zimy psy spały z ludźmi, by utrzymywać ciepło w czasie snu, szczególnie dzieci. Do dziś w folklorze Czukczów funkcjonuje określenie na silny spadek temperatury nocą w odniesieniu do... liczby psów potrzebnych do ogrzewania. Zimna noc nazwana została "nocą na dwa psy", a bardzo zimna "nocą na trzy psy". Badacze ewolucji człowieka i jego relacji ze zwierzętami udomowionymi zakładają, że prawdopodobnie to właśnie przez zimno zrodziła się tysiące lat temu silna relacja między człowiekiem a wilkiem.

Zimny jęzor i kraina łagodności

W Polsce rzadko miewamy "noce na trzy psy", ale i takie bywają. Za nami "noc na dwa psy", bowiem za frontem śnieżnym, który w poniedziałek 15 stycznia przemieścił się nad Polską przy wtórze burz, napłynęło mroźne arktyczne powietrze. Ma ono cechy morskie, więc spadki temperatury nie są syberyjskie, ale na północnym wschodzie przy pogodnym niebie w nocy z wtorku na środę odnotowaliśmy spadek do prawie -24 st. C w Suwałkach. W centrum kraju było -10/-12 st. C, na zachodzie -5/-7 st. C. Trajektoria porcji powietrza w ciągu ostatnich siedmiu dni, która dotarła nad środkową Polskę (czerwona linia), jasno pokazuje, że jej obszarem źródłowym jest Ocean Arktyczny.

Trajektoria napływu mas powietrza nad Polskę w dniach 9-16.01wetter3.de

Mróz arktyczny ma jednak tylko musnąć nasz kraj i powędruje dalej nad Rosję. Pogodę kształtuje teraz bowiem wielki niżowy wir powietrza z kilkoma centrami nad północnym Atlantykiem i Skandynawią. Przez swój dynamiczny temperament nie sprzyja on osiedleniu się zimnej porcji powietrza na trwałe w naszym rejonie. Ta trzyma się twardo północnej części Europy. Układ okazał się dla nas łaskawszy niż wynikało to z wcześniejszych prognoz.

Obserwowany od dłuższego czasu wir polarny z centrami nad USA i Kanadą oraz północnym Atlantykiem i Skandynawią, rozciągnięty jak bagietka na wysokości 30 kilometrów, sprzyja osiadaniu zimnego powietrza szczególnie nad Ameryką Północną i azjatycką częścią Rosji. Jak na swoje możliwości, to Skandynawię i środkową Europę lekko tylko liznął "zimnym jęzorem", dobrze widocznym na mapach pola temperatury na wysokości 1,5 km. Zimno znad Polski ma być szybko przepchnięte na wschód. W środę rano 17 stycznia temperatura w Finlandii i Szwecji spadła miejscami do -35 st. C (Ylivieska, Vidsel), jednak mieści się to w normie styczniowej. W Kanadzie temperatura spada teraz do -35/-40 st. C (Little Chicago), a na Syberii do -56 st. C (Jurty, Ojmiakon, Deljankir). Tymczasem zachodnia i południowa Europa znalazła się w termicznej Krainie Łagodności, do której i my dostaliśmy już zaproszenie.  

Zatoka chłodu nad północną i północno-wschodnią Europą o poranku w środę, temperatura na wysokości 1,5 kmwetter3.de
Rozciągnięty wir polarny na wysokości 30 kilometrów we wtorek, 16 styczniaGFS/tropicaltidbits

Przed nami pogodowa rewolucja

Za kilka dni w Polsce ma nastąpić krótki, ale duży zwrot w pogodzie. Jeszcze w czwartek nad krajem przetoczyć się ma szeroka strefa mokrego śniegu, a na południu, centrum i wschodzie - śniegu z deszczem. Między 19 a 21 stycznia mróz przypuści szturm na Europę, a temperatura przy rozpogodzeniach nocnych spaść może na północy i wschodzie Polski kraju do -10 st. C, a nawet -15 st. C. Później siarczyste zimno da nam chwilę odpocząć. Od poniedziałku 22 stycznia rządy w pogodzie obejmą wiry niżowe rozciągnięte nad północnym Atlantykiem, które w pełnej zgodzie z wyżem ulokowanym nad południową Europą zaczną pompować ciepłe masy powietrza znad Maroka i Hiszpanii. Temperatura ma stopniowo rosnąć, by za tydzień o poranku 24 stycznia nie spaść poniżej 5-8 stopni na plusie.

Chłód nad Europą 21 stycznia o porankuGFS/climatereanalyzer
Ciepło nad Europą 24 stycznia ranoGFS/climatereanalyzer

Ciepło widoczne jest nie tylko w prognozach amerykańskiego modelu GFS, ale i w wyliczeniach modelu Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Średnia temperatura powietrza w okresie 22-28 stycznia ma odchylić się od normy miesięcznej o około 4-6 st. na plus. To szaleńczy wzrost, szczególnie w zachodniej Polsce, gdy temperatura w ciągu dnia wzrastać może do nawet 10-12 stopni. Do tego nad krajem przetoczy fala deszczu, który zmyje do morza śnieg z powierzchni Polski. Biała pokrywa zostanie tylko w górach.

Ciepło od 22 do 28 stycznia, prognoza odchylenia temperatury od średniej miesięcznej ECMWF
Brak pokrywy śnieżnej w Polsce widoczny w prognozach modelu GFS na 26 styczniaGFS/climatereanalyzer

Czy zima ma szansę powrócić?

Czy rewolucja w pogodzie będzie tylko krótkim dramatycznym zrywem? Wiele wskazuje na to, że wiosenny trend się nie utrzyma - cyrkulacja jest nieubłagana. Po kilkudniowym silnym strumieniu ciepła z południowego zachodu wrócić mamy do przepychanki między cyrkulacją zachodnią a północną. Przewagę ma mieć ta zimna, północna, i tylko zachód Polski dostanie szansę na dopływ łagodniejszych mas powietrza.

Od 27 stycznia w wyliczeniach modeli widać potężną zatokę zimna rozbudowującą się od rosyjskiej Arktyki po Morze Czarne. Północno-wschodnia i wschodnia Polska znaleźć się ma na pierwszej linii uderzenia mrozu. Temperatura ponownie obniży się na całym obszarze kraju, a na wschodzie spadki te mogę być imponujące, szczególnie przy gruncie. Po przetoczeniu się dużego zachmurzenia nastąpią rozpogodzenia. Możliwe, że 30 stycznia przy pogodnym niebie nocą na wschodniej ścianie Polski ponownie zobaczymy na termometrach -15 czy -20 stopni, a przy samej ziemi do -25 st C. W centrum i na zachodzie kraju spokojnie odnotować możemy spadek do -10 st. C.

Tę falę mrozu poprzedzić ma na szczęście opad śniegu, więc jest szansa, że ziemię przykryje choć cienka warstwa puchu. Nie będzie ona gruba - rzędu 1-5 centymetrów na nizinach, co nie da ziemi mocnej ochrony. Wszystkiemu winien ma być silny, pogodny wyż rozwijający się nad Finlandią i północno-zachodnią Rosją. Czy rozrośnie się w "bestię ze wschodu"? To sprawa otwarta.

Wielki mróz 30 stycznia, prognoza temperatury na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de
Prognozowana pokrywa śnieżna do 1-5 cm na 30 styczniaGFS/tropicaltidbits

Pogoda na luty 2024

Luty rozpoczynający się wyżową i mroźną pogodą wpisuje się na razie w normy kreślone przez pogodę przez dziesiątki lat. Czy wytrwa w tym surowym scenariuszu? Model długoterminowy amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery wylicza, że w Polsce ma on być zupełnie normalny pod względem termicznym. Luty ma więc duże szanse stanąć na wysokości zadania, tak jak do tej pory robi to styczeń. Z tym, że raczyć nas może nie tyle śnieżycami, ile falami mrozu. Nie grożą nam oczywiście spadki temperatur do -40 czy -50 st. C., jak ma to miejsce w Kanadzie i na Syberii, gdzie twardo trzymają się "noce na trzy psy". Wcale nie oznacza to jednak, że nasze ukochane zwierzęta nie będą próbowały w nadchodzących tygodniach zajmować tej najlepszej części łóżka. Moim psom wystarczy -10 stopni.

Luty - prognoza odchylenia temperatury średniej miesięcznej od normyNOAA

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/GFS/climatereanalyzer

Pozostałe wiadomości

Najbliższe dni w Polsce przyniosą niską temperaturę, a od czwartku także opady śniegu. Pod koniec tygodnia, za sprawą wyżu z centrum nad północną Skandynawią, nastąpi wyraźne ochłodzenie.

Jest szansa na to, że trochę mocniej sypnie śniegiem

Jest szansa na to, że trochę mocniej sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę 12.02. Noc w całym kraju będzie mroźna. Dzień przyniesie na ogół słoneczną i pogodną aurę. Termometry pokażą maksymalnie od -1 do 4 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 12.02. Przed nami lodowata noc

Pogoda na jutro - środa, 12.02. Przed nami lodowata noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed mroźną nocą, podczas której termometry mogą pokazać -16 stopi Celsjusza. Obowiązuje też prognoza zagrożeń pogodowych na kolejne dni. Wynika z niej, że poza mrozem pojawią się także marznące opady i oblodzenie.

Trzaskający mróz i lód na drogach. Tu należy zachować ostrożność

Trzaskający mróz i lód na drogach. Tu należy zachować ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Przed nami pełnia Księżyca. W środę nocne niebo rozświetli tak zwany Śnieżny Księżyc.

Przed nami pełnia Śnieżnego Księżyca

Przed nami pełnia Śnieżnego Księżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl, almanac.com

Trzy burze śnieżne, praktycznie jedna po drugiej, uderzą w krótkim czasie w Stany Zjednoczone. Ostrzeżenia przed obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i powodziami wydano na terenie 26 stanów.

Trzy burze śnieżne. Miliony Amerykanów objętych alertami

Trzy burze śnieżne. Miliony Amerykanów objętych alertami

Źródło:
CNN, ABC News

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić swój kształt w ciągu ostatnich 20 lat - uważają naukowcy. Ich badanie może dostarczyć cennych informacji na temat funkcjonowania pola magnetycznego, które odgrywa kluczową rolę w ochronie naszej planety przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym.

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić kształt

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zmienić kształt

Źródło:
BBC, CNN

Naukowcy obawiają się, że zjawisko La Nina, które zazwyczaj prowadzi do spadku temperatury na świecie, mogło stracić swój wpływ na hamowanie globalnego ocieplenia. Obawy wśród ekspertów wzbudziły dane zunijnego programu Copernicus, pokazujące, że tegoroczny styczeń był najgorętszy w historii pomiarów.

Czy La Nina traci swoją supermoc? Naukowcy zadają sobie ważne pytanie

Czy La Nina traci swoją supermoc? Naukowcy zadają sobie ważne pytanie

Źródło:
Phys.org

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę

Źródło:
IMGW

Śnieg pojawił się w niektórych regionach Grecji. Biało zrobiło się w górach położonych na kontynencie, a także na Krecie i Eubei. Zimowa aura nie odpuści, bo w środę również może sypać śnieg.

Zimowa aura zapanowała w Grecji

Zimowa aura zapanowała w Grecji

Źródło:
ENEX, lifo.gr

Obfite opady śniegu sparaliżowały Stambuł. We wtorek w kilku dzielnicach tureckiej metropolii zamknięto szkoły, a samochody ślizgały się na ośnieżonych i oblodzonych drogach. Utrudnienia zanotowano także w ruchu lotniczym.

Śnieżyca w Stambule. Utrudnienia na drogach, odwołane loty i pozamykane szkoły

Śnieżyca w Stambule. Utrudnienia na drogach, odwołane loty i pozamykane szkoły

Źródło:
PAP, Anadolu Ajansi

Na francuskiej wyspie Amsterdam od połowy stycznia trwa pożar. Ogień zniszczył ponad połowę jej powierzchni, ale służby nie podejmują akcji gaśniczej - terytorium jest zbyt odległe i niedostępne, by ją poprowadzić. Przyrodnicy obawiają się, że pożar poważnie wpłynie na rzadkie gatunki bytujące na wyspie.

Wyspa płonie od miesiąca. Jest zbyt daleko, by gasić pożar

Wyspa płonie od miesiąca. Jest zbyt daleko, by gasić pożar

Źródło:
Radio France, France24

Ponad dwa tysiące szkół w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii odwołało w poniedziałek zajęcia. Tego dnia uczniowie mieli wrócić do nauki po wakacyjnej przerwie. Decyzja o przełożeniu rozpoczęcia roku szkolnego jest związana z ekstremalnymi upałami, jakie obecnie występują w Brazylii

Z powodu upału rok szkolny zacznie się później

Z powodu upału rok szkolny zacznie się później

Źródło:
Reuters, Globo, Agencia Brasil, MetSul

Sytuacja sejsmiczna na greckim Santorini nadal martwi ekspertów i lokalnych mieszkańców. W nocy z poniedziałku na wtorek na wyspie zanotowano jeden z najsilniejszych do tej pory wstrząsów. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Dominika Ziółkowska, naukowcy rozważają dwa scenariusze rozwoju sytuacji.

12 tysięcy wstrząsów, dwa scenariusze dla Santorini. "To jest bardzo dziwne uczucie"

12 tysięcy wstrząsów, dwa scenariusze dla Santorini. "To jest bardzo dziwne uczucie"

Źródło:
TVN24, eKathimerini

Z jednej z farm w okolicach miejscowości Storvika w Norwegii uciekło co najmniej 27 tysięcy łososi. Mogą one stanowić zagrożenie dla ryb żyjących na wolności, ponieważ są nosicielami nieznanych im chorób i pasożytów.

Z przemysłowej hodowli uciekło 27 tysięcy łososi. Mogą zagrażać rybom żyjącym na wolności

Z przemysłowej hodowli uciekło 27 tysięcy łososi. Mogą zagrażać rybom żyjącym na wolności

Źródło:
PAP

Pożary lasów trawią centralną i południową część Chile. Walkę z ogniem utrudniają warunki pogodowe i działania ludzkie - wiele ognisk zostało wznieconych celowo. Wyczerpanych strażaków wspierają osoby prywatne, dowożące wodę do gaszenia własnymi samochodami.

"Nadchodzi lato i zaczynasz się bać, bo wiesz, co się stanie"

"Nadchodzi lato i zaczynasz się bać, bo wiesz, co się stanie"

Źródło:
PAP, Reuters, EFE, Las Noticias de Malleco

Noc z poniedziałku na wtorek w całym kraju okazała się mroźna. Na Mazowszu termometry pokazały poniżej -10 stopni Celsjusza, a nawet w najcieplejszym miejscu temperatura spadła do -3,5 st. C. Jeszcze niższe wartości zanotowano przy gruncie.

Poniżej zera w całej Polsce, przy ziemi -15 stopni

Poniżej zera w całej Polsce, przy ziemi -15 stopni

Źródło:
IMGW CMM, tvnmeteo.pl

Czarne wilki zostały zaobserwowane w polskim lesie. W Europie osobniki o takim umaszczeniu pojawiają się dość rzadko - jest ono charakterystyczne dla populacji zamieszkujących Amerykę Północną. Jak wyjaśnili przyrodnicy, gen kodujący czarne umaszczenie bywa dla drapieżników zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie

Źródło:
Fundacja SAVE, AP

Międzynarodowy zespół naukowców przedstawił niepokojącą wizję Arktyki za blisko 80 lat. Jak stwierdzili badacze, jeśli zmiany klimatu nie zahamują, pod koniec tego stulecia najzimniejszy obszar na Ziemi będzie praktycznie nie do poznania. To, co może się stać, będzie miało bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla planety, ale także i dla jej mieszkańców.

Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata. Jak może wyglądać pod koniec stulecia?

Arktyka ociepla się cztery razy szybciej niż reszta świata. Jak może wyglądać pod koniec stulecia?

Źródło:
nsidc.org

760 gospodarstw domowych zostało w niedzielę pozbawionych dostępu do prądu w dolinie Montafon w Austrii. Na półtorej godziny ulice popularnego kurortu narciarskiego pogrążyły się w ciemnościach. Jak się okazało, za awarią sieci stały kuny, które przegryzły izolację kabla.

Alpejski kurort pogrążył się w ciemnościach, bo kuny przegryzły kabel

Alpejski kurort pogrążył się w ciemnościach, bo kuny przegryzły kabel

Źródło:
PAP, oe.24

Pożar w Parku Narodowym Grampians w Australii został opanowany, ale strażacy nie przerywają pracy - kolejne dni mają przynieść warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia. Skalę zniszczeń, jakie spowodowały płomienie, doskonale widać na obrazach satelitarnych udostępnionych przez unijną agencję Copernicus.

W dwa miesiące spłonęła większość parku narodowego

W dwa miesiące spłonęła większość parku narodowego

Źródło:
ABC News, The Conversation, Copernicus

Mieszkańcy Iranu uciekają przed mrozem do gorących źródeł. Położona w zachodniej części kraju miejscowość Urmia, znana z wód termicznych, przyciągnęła w niedzielę wielu turystów. Goście przyjeżdżali nawet z oddalonej o ponad 600 kilometrów stolicy, Teheranu.

Przed mrozem chowają się w gorących źródłach

Przed mrozem chowają się w gorących źródłach

Źródło:
rudaw.net, wetteronline.de

Na Maderze potwierdzono pojawienie się dengi. Jak dotąd nie odnotowano przypadków przeniesienia choroby na człowieka, a władze podkreślają, że "sytuacja jest pod kontrolą", jednak apelują o ostrożnść. Madera to popularny kierunek wyjazdów polskich turystów.

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Przypadek dengi potwierdzony na Maderze. To popularny kierunek wśród polskich turystów

Źródło:
PAP, Times of Madeira, tvn24.pl

Intensywne ulewy nawiedziły wschodnią Australię. Na przedmieściach Sydney ulice w poniedziałek wypełniły się wodą, a kierowcy nie mogli wydostać się z zalanych aut. Mocno padało także w innych miastach, a meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec niebezpieczeństw.

Lunęło i sypnęło gradem tak, że powybijało szyby w oknach

Lunęło i sypnęło gradem tak, że powybijało szyby w oknach

Źródło:
Reuters, ABC News

Przed nami coraz chłodniejsze dni i mroźniejsze noce. Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga mroźny podmuch ze wschodu

Pogoda na 16 dni: nadciąga mroźny podmuch ze wschodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W jej poszukiwania siedem lat temu zaangażował się osobiście Tom Hardy. Daisy, labradorka z Wielkiej Brytanii, wróciła w końcu do swoich właścicieli. - Trzymaliśmy jej zdjęcie na kominku i patrzyliśmy na nie każdego dnia, myśląc o niej i o tym, gdzie może być. To absolutne spełnienie marzeń - mówi o odnalezieniu psiaka "Guardianowi" Rita Potter, opiekunka Daisy.

Po ponad siedmiu latach od kradzieży Daisy wraca do swoich opiekunów. "To spełnienie marzeń"

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

Jedna osoba zginęła, a druga została ranna w wyniku zejścia lawiny w rejonie kanionu Big Cottonwood w amerykańskim stanie Utah. Jak poinformowało biuro szeryfa hrabstwa Salt Lake, na razie nie wiadomo, co ją wywołało.

Lawina porwała dwóch narciarzy, jeden zginął

Lawina porwała dwóch narciarzy, jeden zginął

Źródło:
CNN, foxweather.com

Fala mrozu nadciągnęła nad Iran. W niedzielę władze wydały nakaz zamknięcia szkół i urzędów publicznych w co najmniej dziesięciu stanach, aby zaoszczędzić energię elektryczną. Do części Irańczyków zaapelowano, by ograniczyli przemieszczanie się z powodu obfitych opadów śniegu.

Spadło pół metra śniegu, szkoły i urzędy zamknięte przez mróz

Spadło pół metra śniegu, szkoły i urzędy zamknięte przez mróz

Źródło:
PAP, Reuters

Po dokładniejszych obserwacjach wzrosło ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią w 2032 roku. Eksperci zapewnili jednak, że nie ma powodów do niepokoju. Ustalenie, czy rzeczywiście znajdujemy się na kursie kolizyjnym, to bowiem złożony proces, a prawdopodobieństwo zderzenia jeszcze wielokrotnie się zmieni.

Ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią wzrosło niemal dwukrotnie

Ryzyko kolizji asteroidy 2024 YR4 z Ziemią wzrosło niemal dwukrotnie

Źródło:
space.com, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, tvnmeteo.pl

Środkowoazjatyckie wydry rzeczne prawdopodobnie zniknęły z Kirgistanu. Badacze wyjaśnili, że w niegdysiejszym głównym siedlisku tego gatunku w Azji Środkowej od 2023 roku nie zaobserwowano ani jednego zwierzęcia. Jak podkreślili, ich zniknięcie może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla kirgiskich ekosystemów.

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Ten kraj był ważnym siedliskiem wydr. Teraz nie pozostała tam ani jedna

Źródło:
24.kg, AFP