Jeszcze w styczniu czeka nas rewolucja w pogodzie. A co przyniesie luty?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na sobotę
Prognoza pogody na sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Zima w Polsce nie odpuszcza. Trend ten niedługo ulegnie odwróceniu, a pokrywa śnieżna może zniknąć. Czy zima powiedziała swoje ostatnie słowo? Co widać w prognozach na koniec stycznia oraz luty? Sprawdziła to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Panująca obecnie w Polsce pogoda - śnieg i mróz, zimny wiatr i przeszywająca wilgoć - są dla nas wyzwaniem. Poniedziałkowy wieczór 15 stycznia w Warszawie, z całą gamą zjawisk, w pełni uzmysłowił skalę trudności, z jakimi musimy się liczyć w mieście w czasie tak zwanej prawdziwej zimy. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jest tak, jak w styczniu powinno być - w pogodzie wszystko wróciło na swoje miejsce. Przynajmniej sama siebie tak przekonuję w czasie obowiązkowego wieczornego spaceru z psami. Bywa, że przy obecnej pogodzie przechadzki nie należą do przyjemnych zarówno dla właścicieli psów, jak i samych czworonogów. Wprawdzie dorosłe, zdrowe psy większych ras o gęstym podszerstku chętnie spacerują i tarzają się w śniegu, ale te mniejsze, obdarzone skromniejszym futrem, preferują wygodny szezlong.

Zimę jednak można dobrze przetrwać, jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy - a wiele wskazuje, że nie zamierza nigdzie na dłużej odchodzić. Może również przynieść wiele radości i zacieśnić nasze więzy przyjaźni z psami. Od wielu stuleci wiedzą o tym plemiona Czukczów na dalekiej Syberii. Ludy te, znane z hodowli syberyjskiego husky - psa nie lubiącego samotności - uczyniły z tych czworonogów nieodłącznych towarzyszy. "Od zawsze" w bardzo mroźne syberyjskie zimy psy spały z ludźmi, by utrzymywać ciepło w czasie snu, szczególnie dzieci. Do dziś w folklorze Czukczów funkcjonuje określenie na silny spadek temperatury nocą w odniesieniu do... liczby psów potrzebnych do ogrzewania. Zimna noc nazwana została "nocą na dwa psy", a bardzo zimna "nocą na trzy psy". Badacze ewolucji człowieka i jego relacji ze zwierzętami udomowionymi zakładają, że prawdopodobnie to właśnie przez zimno zrodziła się tysiące lat temu silna relacja między człowiekiem a wilkiem.

Zimny jęzor i kraina łagodności

W Polsce rzadko miewamy "noce na trzy psy", ale i takie bywają. Za nami "noc na dwa psy", bowiem za frontem śnieżnym, który w poniedziałek 15 stycznia przemieścił się nad Polską przy wtórze burz, napłynęło mroźne arktyczne powietrze. Ma ono cechy morskie, więc spadki temperatury nie są syberyjskie, ale na północnym wschodzie przy pogodnym niebie w nocy z wtorku na środę odnotowaliśmy spadek do prawie -24 st. C w Suwałkach. W centrum kraju było -10/-12 st. C, na zachodzie -5/-7 st. C. Trajektoria porcji powietrza w ciągu ostatnich siedmiu dni, która dotarła nad środkową Polskę (czerwona linia), jasno pokazuje, że jej obszarem źródłowym jest Ocean Arktyczny.

Trajektoria napływu mas powietrza nad Polskę w dniach 9-16.01wetter3.de

Mróz arktyczny ma jednak tylko musnąć nasz kraj i powędruje dalej nad Rosję. Pogodę kształtuje teraz bowiem wielki niżowy wir powietrza z kilkoma centrami nad północnym Atlantykiem i Skandynawią. Przez swój dynamiczny temperament nie sprzyja on osiedleniu się zimnej porcji powietrza na trwałe w naszym rejonie. Ta trzyma się twardo północnej części Europy. Układ okazał się dla nas łaskawszy niż wynikało to z wcześniejszych prognoz.

Obserwowany od dłuższego czasu wir polarny z centrami nad USA i Kanadą oraz północnym Atlantykiem i Skandynawią, rozciągnięty jak bagietka na wysokości 30 kilometrów, sprzyja osiadaniu zimnego powietrza szczególnie nad Ameryką Północną i azjatycką częścią Rosji. Jak na swoje możliwości, to Skandynawię i środkową Europę lekko tylko liznął "zimnym jęzorem", dobrze widocznym na mapach pola temperatury na wysokości 1,5 km. Zimno znad Polski ma być szybko przepchnięte na wschód. W środę rano 17 stycznia temperatura w Finlandii i Szwecji spadła miejscami do -35 st. C (Ylivieska, Vidsel), jednak mieści się to w normie styczniowej. W Kanadzie temperatura spada teraz do -35/-40 st. C (Little Chicago), a na Syberii do -56 st. C (Jurty, Ojmiakon, Deljankir). Tymczasem zachodnia i południowa Europa znalazła się w termicznej Krainie Łagodności, do której i my dostaliśmy już zaproszenie.  

Zatoka chłodu nad północną i północno-wschodnią Europą o poranku w środę, temperatura na wysokości 1,5 kmwetter3.de
Rozciągnięty wir polarny na wysokości 30 kilometrów we wtorek, 16 styczniaGFS/tropicaltidbits

Przed nami pogodowa rewolucja

Za kilka dni w Polsce ma nastąpić krótki, ale duży zwrot w pogodzie. Jeszcze w czwartek nad krajem przetoczyć się ma szeroka strefa mokrego śniegu, a na południu, centrum i wschodzie - śniegu z deszczem. Między 19 a 21 stycznia mróz przypuści szturm na Europę, a temperatura przy rozpogodzeniach nocnych spaść może na północy i wschodzie Polski kraju do -10 st. C, a nawet -15 st. C. Później siarczyste zimno da nam chwilę odpocząć. Od poniedziałku 22 stycznia rządy w pogodzie obejmą wiry niżowe rozciągnięte nad północnym Atlantykiem, które w pełnej zgodzie z wyżem ulokowanym nad południową Europą zaczną pompować ciepłe masy powietrza znad Maroka i Hiszpanii. Temperatura ma stopniowo rosnąć, by za tydzień o poranku 24 stycznia nie spaść poniżej 5-8 stopni na plusie.

Chłód nad Europą 21 stycznia o porankuGFS/climatereanalyzer
Ciepło nad Europą 24 stycznia ranoGFS/climatereanalyzer

Ciepło widoczne jest nie tylko w prognozach amerykańskiego modelu GFS, ale i w wyliczeniach modelu Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Średnia temperatura powietrza w okresie 22-28 stycznia ma odchylić się od normy miesięcznej o około 4-6 st. na plus. To szaleńczy wzrost, szczególnie w zachodniej Polsce, gdy temperatura w ciągu dnia wzrastać może do nawet 10-12 stopni. Do tego nad krajem przetoczy fala deszczu, który zmyje do morza śnieg z powierzchni Polski. Biała pokrywa zostanie tylko w górach.

Ciepło od 22 do 28 stycznia, prognoza odchylenia temperatury od średniej miesięcznej ECMWF
Brak pokrywy śnieżnej w Polsce widoczny w prognozach modelu GFS na 26 styczniaGFS/climatereanalyzer

Czy zima ma szansę powrócić?

Czy rewolucja w pogodzie będzie tylko krótkim dramatycznym zrywem? Wiele wskazuje na to, że wiosenny trend się nie utrzyma - cyrkulacja jest nieubłagana. Po kilkudniowym silnym strumieniu ciepła z południowego zachodu wrócić mamy do przepychanki między cyrkulacją zachodnią a północną. Przewagę ma mieć ta zimna, północna, i tylko zachód Polski dostanie szansę na dopływ łagodniejszych mas powietrza.

Od 27 stycznia w wyliczeniach modeli widać potężną zatokę zimna rozbudowującą się od rosyjskiej Arktyki po Morze Czarne. Północno-wschodnia i wschodnia Polska znaleźć się ma na pierwszej linii uderzenia mrozu. Temperatura ponownie obniży się na całym obszarze kraju, a na wschodzie spadki te mogę być imponujące, szczególnie przy gruncie. Po przetoczeniu się dużego zachmurzenia nastąpią rozpogodzenia. Możliwe, że 30 stycznia przy pogodnym niebie nocą na wschodniej ścianie Polski ponownie zobaczymy na termometrach -15 czy -20 stopni, a przy samej ziemi do -25 st C. W centrum i na zachodzie kraju spokojnie odnotować możemy spadek do -10 st. C.

Tę falę mrozu poprzedzić ma na szczęście opad śniegu, więc jest szansa, że ziemię przykryje choć cienka warstwa puchu. Nie będzie ona gruba - rzędu 1-5 centymetrów na nizinach, co nie da ziemi mocnej ochrony. Wszystkiemu winien ma być silny, pogodny wyż rozwijający się nad Finlandią i północno-zachodnią Rosją. Czy rozrośnie się w "bestię ze wschodu"? To sprawa otwarta.

Wielki mróz 30 stycznia, prognoza temperatury na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de
Prognozowana pokrywa śnieżna do 1-5 cm na 30 styczniaGFS/tropicaltidbits

Pogoda na luty 2024

Luty rozpoczynający się wyżową i mroźną pogodą wpisuje się na razie w normy kreślone przez pogodę przez dziesiątki lat. Czy wytrwa w tym surowym scenariuszu? Model długoterminowy amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery wylicza, że w Polsce ma on być zupełnie normalny pod względem termicznym. Luty ma więc duże szanse stanąć na wysokości zadania, tak jak do tej pory robi to styczeń. Z tym, że raczyć nas może nie tyle śnieżycami, ile falami mrozu. Nie grożą nam oczywiście spadki temperatur do -40 czy -50 st. C., jak ma to miejsce w Kanadzie i na Syberii, gdzie twardo trzymają się "noce na trzy psy". Wcale nie oznacza to jednak, że nasze ukochane zwierzęta nie będą próbowały w nadchodzących tygodniach zajmować tej najlepszej części łóżka. Moim psom wystarczy -10 stopni.

Luty - prognoza odchylenia temperatury średniej miesięcznej od normyNOAA

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/GFS/climatereanalyzer

Pozostałe wiadomości

Niebezpiecznie niska temperatura zagraża ponad 120 milionom Amerykanów. Fala arktycznego mrozu rozleje się w weekend i w przyszłym tygodniu po niemal całych Stanach Zjednoczonych. Temperatura odczuwalna może wynieść nawet -45 stopni Celsjusza. Według meteorologów AccuWeather poniedziałkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta może być najzimniejszą taką uroczystością od 40 lat.

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, The Guardian, phys.org, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W sobotę 18.01 w niektórych regionach kraju zrobi się bezchmurne. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 1 do 5 stopni.

Pogoda na dziś: część Polski pod chmurami. Będzie chłodno

Pogoda na dziś: część Polski pod chmurami. Będzie chłodno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Centrum Kosmiczne Andoya, które leży na północy Norwegii, stanie się platformą startową dla amerykańskich rakiet i satelitów. Przewiduje to zawarta w nocy z czwartku na piątek umowa między Oslo a Waszyngtonem.

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Źródło:
PAP

Tureckie i zagraniczne media opisują wzruszającą historię ze Stambułu, gdzie uratowano umierającego, wyziębionego szczeniaka. Młode przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej jego matka.

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Źródło:
PAP,bianet.org

Burze z ulewnymi opadami deszczu przetoczyły się przez włoską Sycylię. W prowincji Katania strażacy mieli pełne ręce roboty. Uratowali między innymi uwięzionego w samochodzie mężczyznę.

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Źródło:
ENEX, rainews.it

Kot o imieniu Archie, nazywany przez media z uwagi na wygląd "kotem wampirem", poszukuje domu. Jak zapewniają pracownicy schroniska, gdzie obecnie mieszka, "nie przepada za krwią", jest za to towarzyski, choć wymaga też uwagi.

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

Źródło:
BBC

Mieszkaniec miejscowości Altadena w hrabstwie Los Angeles opublikował w sieci nagranie, na którym pokazał swój dom pośród ruin innych spalonych budynków. - Każdy dom na mojej ulicy spłonął, z wyjątkiem mojego - mówi wyraźnie poruszony mężczyzna.

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Źródło:
Fox News, ABC News, CB News, PAP

Panowanie zgniłego wyżu powoli dobiega końca, w weekend zacznie się przejaśniać i wreszcie na niebie zaświeci słońce. Nowy tydzień przyniesie pogodną i bezdeszczową aurę. W poniedziałek temperatura wzrośnie do 7 stopni Celsjusza.

Chmury, które spowiły Polskę, się rozstąpią

Chmury, które spowiły Polskę, się rozstąpią

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na ferie zimowe 2025. Pierwsze dni zimowego wypoczynku od szkoły w tym roku białe będą tylko w górach. Na przeważającym obszarze Polski czeka nas dużo słońca. Zmiany zajdą dopiero w drugiej połowie tygodnia.

Pogoda na ferie. Czy jest szansa na śnieg?

Pogoda na ferie. Czy jest szansa na śnieg?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rakieta Starship firmy SpaceX rozpadła się po starcie, a jej szczątki w spektakularny sposób spadły na Ziemię lub spłonęły w atmosferze, co udało się zarejestrować na nagraniach. Największa rakieta w historii ludzkości wzbiła się w niebo późnym wieczorem w czwartek w Polsce, ale po około minucie centrum dowodzenia straciło z nią kontakt.

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Starship, największa rakieta w historii ludzkości, straciła łączność z centrum dowodzenia i rozpadła się w powietrzu w czwartek podczas swojego siódmego lotu testowego. Jak przekazał właściciel firmy SpaceX Elon Musk, eksplozja była związana prawdopodobnie z wyciekiem paliwa. Po raz drugi udało się jednak lądowanie pierwszego członu rakiety nośnej Super Heavy, który został przechwycony przez mechaniczne ramiona.

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Archeolodzy odkryli na terenie Pompejów okazałą łaźnię. Eksperci sugerują, że to prawdopodobnie największy kompleks kąpielowy w prywatnym domu na terenie tego starożytnego miasta zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza. Jak zauważają, odkrycie rzuca nowe światło na mroczną stronę starożytnych Rzymian.

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Kilka osób zginęło, a nawet tysiące domów na północy Mozambiku zostało zniszczonych po przejściu cyklonu Dikeledi. Żywioł dotknął też między innymi spustoszoną miesiąc temu Majottę na Oceanie Indyjskim.

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Dokarmianie wiewiórek orzeszkami ziemnymi, o wiele bardziej miękkimi niż naturalny pokarm tych gryzoni, powoduje zmianę w budowie ich czaszek - informują brytyjscy naukowcy, którzy zbadali wybraną populację tych zwierząt. Jak zaznaczają, to może wpływać na ewentualny sukces związany z ich przetrwaniem.

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - wynika z nowego badania naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Gaz dotarł do polskiego wybrzeża.

Metan z Nord Stream zanieczyścił znaczną część Bałtyku. Poziom 1000 razy wyższy

Metan z Nord Stream zanieczyścił znaczną część Bałtyku. Poziom 1000 razy wyższy

Źródło:
PAP

Dym i dźwięk przypominający huk eksplozji. Kamera przed domem w Kanadzie zarejestrowała moment uderzenia meteorytu w chodnik tuż przed budynkiem. Właściciel domu twierdzi, że był o krok od śmierci, a badacze podkreślają: nagranie, na którym słychać uderzenie meteorytu o podłoże, to nowość.

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Źródło:
CBC, CNN

W czwartek gigantyczna rakieta New Glenn firmy Blue Origin wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie. Drugi stopień rakiety dotarł na orbitę, osiągając długo oczekiwany kamień milowy i główny cel misji. To ogromny skok dla firmy Jeffa Bezosa, która zamierza rywalizować ze SpaceX Elona Muska w branży wynoszenia satelitów na orbitę.

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Blue Origin

Locha adoptowana przez hodowczynię koni Elodie Cappe w kwietniu 2023 roku może pozostać ze swoją właścicielką - orzekł w czwartek francuski sąd. Kobiecie groziło więzienie, a zwierzęciu - eutanazja. Sprawa wzbudziła wiele emocji wśród francuskiej opinii publicznej. W obronie Elodie i lochy Rillette stanęło wielu aktywistów, organizacje obrońców praw zwierząt oraz gwiazdy, między innymi aktorka Brigitte Bardot.

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Źródło:
Reuters

Pierwsze tygodnie 2025 roku przyniosły falę upałów w centralnej i północnej Argentynie. W stolicy kraju Buenos Aires termometry w ostatnich dniach pokazywały wartości powyżej 30 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne rozważają wprowadzenie stanu zagrożenia związanego z upałem.

"Jest strasznie, mówię wam". Termometry pokazują nawet 40 stopni Celsjusza

"Jest strasznie, mówię wam". Termometry pokazują nawet 40 stopni Celsjusza

Źródło:
Reuters

W Chinach wzrosły obawy o stan tam elektrowni wodnych. Po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6.8 wykryto pęknięcia w pięciu z czternastu konstrukcji. W niektórych regionach zarządzono ewakuację mieszkańców.

Po silnym trzęsieniu ziemi wykryli pęknięcia tam

Po silnym trzęsieniu ziemi wykryli pęknięcia tam

Źródło:
Reuters

W Niemczech, 70 kilometrów od polskiej granicy, wykryto ognisko pryszczycy. - Zagrożenie jest poważne, dlatego trzeba zachować najwyższą ostrożność - ostrzegł w środę główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Zauważył przy tym, że w okresie aktywności wirusa obowiązywał już zakaz importu bydła z Brandenburgii.

Silnie zaraźliwa choroba blisko polskiej granicy. "Zagrożenie jest poważne" 

Silnie zaraźliwa choroba blisko polskiej granicy. "Zagrożenie jest poważne" 

Źródło:
PAP

Bezzałogowy satelita Gaia należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej kończy swoją misję. Przez 11 lat kosmiczne obserwatorium zbierało dane na temat gwiazd i innych obiektów. W najbliższych tygodniach naukowcy przeprowadzą ostatnie testy technologiczne, po czym skierują sondę na orbitę "emerytalną".

"Dostarczył więcej odkryć naukowych niż Teleskopy Kosmiczne Hubble'a i Webba razem wzięte"

"Dostarczył więcej odkryć naukowych niż Teleskopy Kosmiczne Hubble'a i Webba razem wzięte"

Źródło:
Uniwersytet Warszawski, PAP

Chwile grozy przeżył właściciel psa, który wpadł do zamarzniętego jeziora podczas próby ratowania swojego pupila. Na miejsce zostali wezwani ratownicy, którzy udzielili pomocy poszkodowanym. Lokalny departament policji opublikował w sieci nagranie z akcji.

Pies wpadł do jeziora, właściciel rzucił się za nim. Nagranie

Pies wpadł do jeziora, właściciel rzucił się za nim. Nagranie

Źródło:
Reuters, NBC Boston

Dwa lądowniki księżycowe - jeden należący do japońskiej firmy Ispace, a drugi do amerykańskiej firmy kosmicznej Firefly - wystartowały z Florydy dzięki rakiecie SpaceX. Maszyny za kilkadziesiąt dni mają dotrzeć na Księżyc. Na pokładzie Falcona-9 znalazła się także wyjątkowa przesyłka.

Model szwedzkiego domku trafi na Księżyc

Model szwedzkiego domku trafi na Księżyc

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Satelita zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej we wtorek wieczorem poleciał na orbitę w ramach misji Falcon 9 Transporter-12. To pierwszy satelita w pełni stworzony przez studentów oraz najmniejszy skonstruowany do tej pory w Polsce - mówią przedstawiciele uczelni, którzy byli gośćmi specjalnego wydania programu "Kijek w kosmosie" na antenie TVN24 BiS.

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. "To niesamowite uczucie"

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. "To niesamowite uczucie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24 BiS, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Strażacy próbują powstrzymać dwa ogromne pożary, które spustoszyły część Los Angeles w zeszłym tygodniu. Według prognoz w środę ma wzrosnąć prędkość wiatru, który może utrudnić akcję gaśniczą. W wyniku żywiołu zginęło już 25 osób, a straty liczone są w setkach miliardów dolarów.

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

Źródło:
Reuters, CNN

Choć 15 stopni Celsjusza nie wydaje się niską temperaturą, dla mieszkańców stolicy Tajlandii to prawdziwe zimno. Właśnie tyle termometry pokazały w Bangkoku w poniedziałek rano. Jeszcze zimniej było na północy, gdzie zaskoczeni turyści fotografowali szron na trawie - opisują miejscowe media.

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Źródło:
CNN, Bangkok Post

Dziewięć plaż w okolicach Sydney zamknięto po tym, jak woda wyrzuciła na brzeg szaro-białe kulki nieznanego pochodzenia. Są niewielkie i na ten moment ich skład pozostaje nieznany. Władze zarządziły już analizę tajemniczych obiektów.  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Źródło:
ABC, BBC, The Guardian, tvn24.pl

Australijscy naukowcy sklasyfikowali nowy gatunek pająka. "Big Boy", czyli Atrax christenseni, jest większą i bardziej jadowitą wersją ptasznika australijskiego - jednego z najbardziej niebezpiecznych pajęczaków na świecie.

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

Źródło:
PAP