Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niemal całej Polsce ostrzega przed upałami. Alerty drugiego stopnia obowiązują w większości kraju. Dla kilku województw wydano ostrzeżenia przed burzami.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Alerty IMGW drugiego stopnia - upał
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem obowiązują w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim (powiaty: starogardzki, malborski, tczewski, sztumski, kwidzyński), warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim (z wyjątkiem powiatów: karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kłodzkiego), śląskim (poza powiatem żywieckim), małopolskim (poza powiatami: tatrzańskim, nowotarskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim) oraz podkarpackim (z wyjątkiem powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego).
Alerty IMGW pierwszego stopnia - upał
Dla niektórych miejsc wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem. Te obowiązują w województwach: dolnośląskim (powiaty: karkonoski, Jelenia Góra, kamiennogórski, wałbrzyski, Wałbrzych, kłodzki), śląskim (powiat żywiecki), małopolskim (powiaty: nowotarski, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki) i podkarpackim (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski, bieszczadzki).
Gdzie będzie najgoręcej? Od kiedy i do kiedy obowiązują alerty?
Najwyższa temperatura prognozowana jest w północnej połowie województwa mazowieckiego, gdzie wyniesie maksymalnie od 30 do 34 st. C. W nocy termometry pokażą od 18 do 21 st. C. Alerty będą ważne do godziny 19 w czwartek.
Na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach, Dolnym Śląsku i w zachodniej połowie woj. opolskiego temperatura w dzień osiągnie od 30 do 34 st. C, w nocy zaś będzie od 18 do 20 st. C. Ostrzeżenia będą tam obowiązywać do godz. 19 w czwartek.
Na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach temperatura maksymalna w dzień sięgnie od 29 do 33 st. C, lokalnie do 34 st. C. W nocy będzie minimum 18-20 st. C. Alerty wygasną o godz. 19 w czwartek.
W pozostałych miejscach objętych alertami drugiego stopnia temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 30 do 32 st. C, a w nocy na termometrach będzie minimalnie od 18 do 20 st. C. W zachodniej połowie woj. łódzkiego, a także we wschodniej połowie woj. opolskiego, na Śląsku, w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 18 w środę, we wschodniej połowie woj. łódzkiego oraz w południowej połowie Mazowsza i na Lubelszczyźnie będą ważne do godz. 17 w czwartek, natomiast w woj. podkarpackim pozostaną w mocy do godz. 18 w piątek. Na Pomorzu stracą ważność o godz. 20 w środę.
W miejscach, dla których wydano alerty pierwszego stopnia, w dzień termometry pokażą miejscami od 29 do 31 st. C, w nocy natomiast temperatura sięgnie od 15 do 17 st. C. Ostrzeżenia będą tam ważne do godz. 18 we wtorek.
Czytaj też: O czym warto wiedzieć, gdy z nieba leje się żar
Alerty IMGW pierwszego stopnia - burze
W części kraju wystąpią burze. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim;
- pomorskim, poza powiatami: nowodworskim, malborskim, sztumskim, kwidzyńskim, tczewskim, starogardzkim;
- wielkopolskim, w powiatach: złotowskim, pilskim, czarnkowsko-trzcianeckim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, grodziskim, wolsztyńskim;
- lubuskim, w powiatach: strzelecko-drezdeneckim, gorzowskim i Gorzów Wielkopolski.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 20-25 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 65 kilometrów na godzinę.
Alerty będą ważne do godziny 8 we wtorek.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock