W środę rano w części kraju występują liczne mgły i zamglenia, ograniczające widzialność do 100 metrów. Na terenie trzech województw obowiązują alarmy meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia.
Jak poinformowała w środę przed godziną 10 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, Polska pozostaje na skraju wyżu Andre znad Alp. Nasz kraj znalazł się między dwoma frontami atmosferycznymi: ciepłym nad północno wschodnią częścią kraju i chłodnym, który wkroczy od zachodu.
W nocnych rozpogodzeniach utworzyły się liczne mgły i zamglenia. Widzialność jest ograniczona w:
- Elblągu - do 100 metrów;
- Raciborzu - do 200 m;
- Lublinie i Chojnicach - do 600 m;
- Białymstoku - do 700 m
Synoptyk wskazuje, że mgły utrzymają się do godziny 11-12. Zjawiska mogą powodować utrudnienia w komunikacji lądowej i lotniczej.
Alerty IMGW - gęste mgły
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Alerty pierwszego stopnia przed gęstymi mgłami obowiązują w województwach:
- mazowieckim, w powiecie łosickim;
- podlaskim, we wschodniej części województwa;
- lubelskim, w powiatach: bialskim, Biała Podlaska, parczewskim i Włodawskim.
Prognozuje się gęste mgły miejscami ograniczające widzialność do 200 metrów, lokalnie około 50 m. Alerty IMGW stracą ważność o godzinie 11 w środę.
>>> Sprawdź także: Mgła radiacyjna, adwekcyjna, orograficzna... Czym się różnią
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: meteo