Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem. Alerty ogłoszono na terenie dziewięciu województw. Możliwe są porywy dochodzące nawet do 80 kilometrów na godzinę.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr
Ostrzeżenia przed silnym wiatrem dotyczą województw:
- pomorskiego, powiatów: słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego, starogardzkiego, sztumskiego, malborskiego, nowodworskiego, tczewskiego, gdańskiego, Gdańsk, Sopot, Gdynia;
- warmińsko-mazurskiego;
- podlaskiego;
- mazowieckiego;
- łódzkiego, powiatów: kutnowskiego, łowickiego, skierniewickiego, brzezińskiego, rawskiego, łódzkiego wschodniego, tomaszowskiego, Piotrków Trybunalski, piotrkowskiego, radomszczańskiego;
- świętokrzyskiego;
- małopolskiego, powiatu dąbrowskiego;
- lubelskiego;
- podkarpackiego, północnej połowy województwa.
Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 kilometrów na godzinę, w porywach do 75-80 km/h, z kierunku zachodniego i północno-zachodniego.
Alerty na Pomorzu stracą ważność w godzinach 2-3 w środę, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu będą ważne do godz. 18 w środę, w rejonie Ziemi Łódzkiej, Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyzny, Małopolski i Podkarpacia wygasną o godz. 18.30, natomiast na Mazowszu pozostaną w mocy do godz. 19 tego samego dnia.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock