Zamknięte trzy szlaki w Tatrach

Źródło:
PAP
Trudne warunki w Tatrach
Trudne warunki w Tatrach
PAP
Trudne warunki w TatrachPAP

Od niedzieli na okres zimy będą zamknięte w Tatrach trzy szlaki turystyczne, między innymi przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Powodem jest ochrona przyrody.

Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy, zamknięte zostają: szlak czerwony stanowiący fragment szlaku z Doliny Strążyskiej na Giewont na odcinku Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka, szlak zielony Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka oraz szlak niebieski z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka.

Szlakami będzie można ponownie wędrować od 16 maja przyszłego roku.

Pozostałe szlaki w polskiej części Tatr są na zimę otwarte, choć ze względu na ochronę przyrody lub z powodu występujących szczególnych zagrożeń, władze TPN mogą zdecydować o zamknięciu kolejnych szlaków lub poszczególnych rejonów parku. W ubiegły latach, z powodu dużego zagrożenia lawinowego, zamykana była na przykład popularna droga do Morskiego Oka. W bliźniaczym słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym na okres zimowy zamykane są dla turystów wszystkie szlaki położone powyżej schronisk.

Autorka/Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niedzielny poranek w wielu miejscach Polski jest mglisty. Obowiązują ostrzeżenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w 13 województwach. Widzialność może spadać poniżej 200 metrów.

Niebezpiecznie w 13 województwach

Niebezpiecznie w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Nadchodzące dni przyniosą nam kolejne zmiany w pogodzie. Po chwili pogodnego wytchnienia, jakie przyjdzie do Polski za sprawą wyżu, przyszły tydzień zapowiada się pochmurno. W drugiej połowie tygodnia popada śnieg, a na termometrach zobaczymy wtedy co najwyżej 4 stopnie Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Na horyzoncie widać powrót śniegu

Pogoda na 5 dni. Na horyzoncie widać powrót śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdy pogoda jest monotonna, tak jak od wielu dni, więcej ciekawych rzeczy dzieje się tam, gdzie nasz wzrok nie sięga. Tak było w sobotę rano, kiedy nad częścią Polski pojawiła się długa linia w warstwach chmur. Widać ją na zdjęciu satelitarnym.

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

"Wygląda zagadkowo". Co pojawiło się nad Polską

Źródło:
TVN24

Region Wielkich Jezior Amerykańskich mierzy się z atakiem zimy. Nad Pensylwanię i Nowy Jork napłynęła strefa intensywnych opadów śniegu - lokalnie w ciągu dnia już napadało 60 centymetrów śniegu, a może być go jeszcze więcej. W kilku miejscach, w tym w hrabstwie Erie w Pensylwanii, wprowadzono stan kryzysowy.

60 centymetrów śniegu w dobę. Pada dalej, wprowadzono stan kryzysowy

60 centymetrów śniegu w dobę. Pada dalej, wprowadzono stan kryzysowy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, Newsweek

Burza Bora szaleje nad Grecją. Weekend ma upłynąć pod znakiem intensywnych opadów deszczu, silnego wiatru i lokalnego śniegu. Na skutek powodzi zginęła co najmniej jedna osoba.

Burza Bora w Grecji. Nie żyje jedna osoba

Burza Bora w Grecji. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
eKathimerini, Reuters, Greek Reporter

Pogoda na dziś. Niedziela 1.12 przyniesie zachmurzone niebo z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Termometry pokażą od 2 do 6 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 1.12. Odczujemy chłód, ale chmury będą się rozwiewać

Pogoda na dziś - niedziela 1.12. Odczujemy chłód, ale chmury będą się rozwiewać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zaczął się grudzień, a razem z nim zima meteorologiczna. To oznacza, że kolejne rodzaje tej pory roku zbliżają się nieuchronnie. Kalendarzową i astronomiczną powitamy trzy tygodnie później.

Jedna z zim już się zaczęła

Jedna z zim już się zaczęła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Cyklon Fengal zbliża się do wybrzeży Indii, przynosząc ze sobą podmuchy wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Towarzyszące żywiołowi ulewy spowodowały zalanie lotniska w mieście Ćennaj i odwołanie niektórych połączeń kolejowych. Wcześniej niż wywołał powodzie na Sri Lance.

Powodzie, paraliż komunikacyjny, a cyklon jeszcze nie uderzył

Powodzie, paraliż komunikacyjny, a cyklon jeszcze nie uderzył

Źródło:
NDTV, Reuters

Kilkanaście osób zginęło w tym tygodniu w powodziach w południowej Tajlandii i północnej Malezji. Wiele tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy. Miejscami zanotowano opady, jakich nie widziano od 50 lat.

Tak dużo wody nie było tam od 50 lat

Tak dużo wody nie było tam od 50 lat

Źródło:
Reuters, AFP

Prawie tysiąc dzikich zwierząt przemyconych z Madagaskaru do Tajlandii trafi z powrotem w swoje rodzinne strony. Wśród nich znajdują się przedstawiciele zagrożonych gatunków. Jak wyjaśniły władze Tajlandii, zwierzaki zostały zabezpieczone podczas największej w historii operacji przeciwko przemytowi fauny.

Prawie tysiąc zagrożonych zwierząt wróci do domu

Prawie tysiąc zagrożonych zwierząt wróci do domu

Źródło:
CNN, AFP

W Tatrach ponownie obowiązuje zagrożenie lawinowe. Od piątku na szczytach intensywnie padał śnieg, a dodatkowo silny wiatr utworzył niebezpieczne depozyty śniegu. Ratownicy górscy apelują do turystów o ostrożność.

Wróciło zagrożenie lawinowe

Wróciło zagrożenie lawinowe

Źródło:
PAP

Ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (HZS) zaapelowali w piątek o rozwagę do "morsów", którzy w samej bieliźnie chcą uczestniczyć w próbie pobicia rekordu świata w grupowym wejściu na Śnieżkę. Zdaniem czeskich ratowników może dojść do wypadków.

"Morsy" chcą pobić rekord w grupowym wejściu na Śnieżkę. Ratownicy apelują o rozwagę

"Morsy" chcą pobić rekord w grupowym wejściu na Śnieżkę. Ratownicy apelują o rozwagę

Źródło:
PAP

Orki żerujące w Zatoce Kalifornijskiej opracowały nową strategię polowania. Zwierzęta te atakują rekiny wielorybie (Rhincodon typus), największe ryby świata. Naukowcy z Meksyku i Stanów Zjednoczonych udokumentowali nowe zachowanie morskich ssaków.

Tak giną największe ryby świata. Nowa strategia zabijania

Tak giną największe ryby świata. Nowa strategia zabijania

Źródło:
phys.org

Sytuacja we wschodniej Hiszpanii, którą miesiąc temu nawiedziły gwałtowne powodzie, wciąż jest krytyczna - donoszą hiszpańskie media. Oceniają, że niektóre miejscowości wciąż przypominają scenerię wojenną.

"Sytuacja nadal jest krytyczna". Walencja po powodziach

"Sytuacja nadal jest krytyczna". Walencja po powodziach

Źródło:
PAP

Sezon huraganowy na Atlantyku dobiega końca. W tym roku Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Zatokę Meksykańską i Karaiby nawiedziło 18 nazwanych burz, spośród których 11 przekształciło się w huragany. Chociaż liczba zjawisk daleka była od rekordu, ten sezon był jednym z najbardziej niszczycielskich w historii.

Pierwszy tak śmiercionośny sezon od dwóch dekad

Pierwszy tak śmiercionośny sezon od dwóch dekad

Źródło:
NOAA, NPR, NY Post, tvnmeteo.pl

Rośnie liczba ofiar osunięcia ziemi na wschodzie Ugandy. 17 osób zginęło, ponad 100 jest zaginionych. Trwa akcja poszukiwawcza. Katastrofa wywołana ulewami doprowadziła do zniszczenia kilkudziesięciu budynków.

"Została przysypana razem z dzieckiem". Znajdują kolejne ofiary

"Została przysypana razem z dzieckiem". Znajdują kolejne ofiary

Źródło:
Reuters

Pewien 40-letni mężczyzna zgłosił się do kliniki alergologicznej w Teksasie z silną, piekącą wysypką na dłoniach. Na jego skórze pojawiły się też pęcherze. Niepokojące objawy wystąpiły po wyciśnięciu limonek.

Wycisnął limonki, dostał piekącej wysypki. Rany goiły się miesiącami

Wycisnął limonki, dostał piekącej wysypki. Rany goiły się miesiącami

Źródło:
Ars Technica, tvnmeteo.pl

Co spowodowało kilka lat temu tajemniczą śmierć 350 słoni w Botswanie? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, naukowcy z Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane satelitarne z wodopojów, z których korzystały zwierzęta. Jak się okazało, ich śmierć prawdopodobnie powiązana była nie tylko z wypitą wodą, ale i ze zmianami klimatu.

Tajemnicza śmierć 350 słoni. Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Tajemnicza śmierć 350 słoni. Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Źródło:
The Guardian, Kings College London

Archeologom udało się odnaleźć ślady stóp należące do dwóch gatunków homininów, które zostały pozostawione w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Oznacza to, że nasi dawni "kuzyni" mogli współdzielić jedno terytorium, a nawet wchodzić ze sobą w interakcje.

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Źródło:
CNN, Rutgers University

Setki strażaków od kilku dni walczą z ogromnym pożarem buszu na zachodzie Australii. Rozprzestrzeniający się w nieprzewidywalny sposób ogień nadal zagraża mieszkańcom kilku nadmorskich miejscowości, położonych na północ od miasta Perth. Do tej pory żywioł strawił ponad 75 tysięcy hektarów terenu.

"To było straszne". Walczą z żywiołem od poniedziałku

"To było straszne". Walczą z żywiołem od poniedziałku

Źródło:
ABC Australia

Hiszpański rząd zatwierdził wprowadzenie płatnego "urlopu pogodowego". Cztery dodatkowe dni będą przysługiwały osobom mieszkającym na terenach dotkniętych przez ekstremalne warunki pogodowe. Przepisy zostały zatwierdzone prawie miesiąc po tragicznych powodziach, które spustoszyły Walencję.

Po tragicznych powodziach wprowadzono "urlop pogodowy"

Po tragicznych powodziach wprowadzono "urlop pogodowy"

Źródło:
PAP, The Guardian, Europa Press

Niezwykle wysoką temperaturę zmierzono na początku tygodnia we Francji. W Pau u podnóży Pirenejów było ponad 26 stopni Celsjusza, i to w nocy. Meteorolodzy wyjaśniają, że to efekt wiatru fenowego.

26 stopni. W nocy w listopadzie

26 stopni. W nocy w listopadzie

Źródło:
meteofrance.com, The Guardian, tvnmeteo.pl

Norweskie lodowce topnieją w rekordowo szybkim tempie - alarmują badacze. Najszybciej znikają te najdalej na północy, ale podobny los spotyka położone w innych częściach kraju. Znika między innymi schodzący wprost do jeziora lodowiec Nigardsbreen, jedna z największych atrakcji turystycznych regionu Sogn og Fjordane.

Tej atrakcji turystycznej już nie ma

Tej atrakcji turystycznej już nie ma

Źródło:
PAP, nrk.no

Co najmniej pięć osób zginęło w rzadkim ataku zimy w Korei Południowej - podała agencja Yonhap. Ekstremalne warunki pogodowe w prowincji Gangwon doprowadziły do karambolu z udziałem ponad 50 aut, w którym zostało rannych 11 osób.

Rekordowe śnieżyce. Co najmniej pięć osób nie żyje

Rekordowe śnieżyce. Co najmniej pięć osób nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, The Korea Herald, Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Dawną tajną bazę amerykańskiej armii znaleźli naukowcy NASA podczas badań radarowych lodowca na Grenlandii. Odkrycia dokonano przypadkowo, podczas testowania możliwości nowej technologii przy badaniu wnętrza lodowców. Istnienie tej zimnowojennej bazy, znanej jako Camp Century, nie było już tajemnicą, jednak nowa technologia po raz pierwszy ukazała jej konstrukcję.

Szukali dna lodowca, znaleźli dawną tajną bazę

Szukali dna lodowca, znaleźli dawną tajną bazę

Źródło:
NASA, tvn24.pl

Bolid przeciął niebo we wtorek rano w okolicach Kołbieli (woj. mazowieckie). Efektowna, jasna kula światła została uchwycona przez kamerkę samochodową Reportera24. Zjawisko można zobaczyć na nagraniu.

Jasny punkt na niebie nad Mazowszem. Wiemy, czym był

Jasny punkt na niebie nad Mazowszem. Wiemy, czym był

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Skytinel

Mikroorganizmy zostały znalezione na próbce asteroidy Ryugu. Nie pochodzą one jednak spoza Ziemi - kosmiczna skała została skolonizowana przez nasze rodzime bakterie. Do zasiedlenia doszło pomimo szczegółowych procedur bezpieczeństwa, co pokazuje, jak doskonale mikrofauna radzi sobie z adaptacją do nieprzyjaznych środowisk.

"Znaleźliśmy mikroorganizmy w próbce asteroidy"

"Znaleźliśmy mikroorganizmy w próbce asteroidy"

Źródło:
Science X Network, space.com

Ponad półtora miliona zgonów rocznie na całym świecie jest wynikiem zanieczyszczenia powietrza spowodowanego pożarami. Najbardziej cierpią mieszkańcy krajów rozwijających się, głównie w Afryce i Azji. Dym i popioły mają szczególnie niszczycielski wpływ na układ krążenia i oddechowy.

Zabijają ponad półtora miliona ludzi rocznie. W nieoczywisty sposób

Zabijają ponad półtora miliona ludzi rocznie. W nieoczywisty sposób

Źródło:
AFP, The Lancet