TVN Meteo | Polska

"Nie zawsze zachowaliśmy się odpowiedzialnie". Tragiczny bilans długiego weekendu nad wodą

TVN Meteo | Polska

Autor:
rzw
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Bilans utonięć
Bilans utonięćTVN24
wideo 2/7
TVN24Bilans utonięć

W długi weekend, a więc od czwartku do niedzieli, w Polsce utonęło 19 osób. Dwie osoby utonęły tuż przedtem, czyli w środę. Najwięcej, bo dziewięć osób, poniosło śmierć w niedzielę, kiedy mieliśmy do czynienia z bardzo słoneczną pogodą, co przyczyniło się do tłumnego korzystania z wypoczynku nad wodą - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

- Nie zawsze zachowaliśmy się odpowiedzialnie podczas wypoczynku, zapominając i bagatelizując podstawowe zasady bezpieczeństwa, co niestety przełożyło się na tych 21 rodzinnych tragedii - podkreślił rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka.

Najczęściej toną, bo nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa

- Jak pokazują statystyki, do utonięć dochodzi zazwyczaj na skutek niestosowania się do zasad bezpieczeństwa, a więc między innymi korzystania z kąpielisk niestrzeżonych, w których kąpiel jest zabroniona, niekorzystania ze środków ochrony osobistej, tak zwanych kapoków, podczas używania różnego rodzaju sprzętów wodnych czy sprawowania niewłaściwej opieki nad dziećmi podczas przebywania nad wodą - tłumaczył.

Utonięcia w czerwcupolicja.pl

Podkreślił, że w wielu przypadkach połączenie brawury, przeceniania swoich umiejętności pływackich i alkoholu kończy się tragedią.

Czytaj także:

- Tragedia na jeziorze Tałty, nie żyje ośmiolatka. Prokuratura: sternik bez uprawnień, uczestnicy rejsu bez kapoków - Seria wypadków przed otwarciem zalewu Zakrzówek w Krakowie. Ludzie wypoczywają na placu budowy - Szli brzegiem Wisły, nagle "piach się urwał". Dwóch nastolatków porwała woda. Poszukiwania przerwane z powodu burzy - RCB apeluje do wypoczywających nad wodą

Policyjne spoty

- Mając na uwadze konieczność wzmocnienia prewencyjnego przekazu dotyczącego bezpieczeństwa nad wodą, razem z reprezentantkami Polski w kajakarstwie - medalistkami Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, a więc Justyną Iskrzycką, Karoliną Nają, Anną Puławską i Heleną Wiśniewską przygotowaliśmy specjalne spoty informacyjno-edukacyjne - zaznaczył. - W jednym z nich wzięła udział również Marta Walczykiewicz - medalistka olimpijska z Rio de Janeiro. Przygotowane spoty poruszają zagadnienia związane ze sprawowaniem właściwej opieki nad dziećmi podczas wypoczynku nad wodą, niewchodzenia do wody po użyciu alkoholu oraz do miejsc niesprawdzonych i w których obowiązuje zakaz kąpieli, a także przypominają o konieczności używania tzw. kapoków podczas korzystania ze sprzętów wodnych. Polskie kajakarki, które swoim niewątpliwym autorytetem przyczyniają się do promocji właściwych postaw, udowadniają, że oprócz sportowych emocji, których nam dostarczają, również ważne sprawy społeczne nie są im obce - dodał rzecznik KGP.

Autor:rzw

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości