Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zamknęły do końca lipca drogi wspinaczkowe i trasy prowadzące od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego. Powód? Sokoły wędrowne, które założyły w rejonie wschodniej ściany Kościelca gniazdo.
Ograniczenie zostało wprowadzone na mocy zarządzenia dyrektora parku. Według przyrodników z TPN do końca lipca sokoli przychówek powinien już bezpiecznie opuścić gniazdo, a drogi wspinaczkowe zostaną ponownie udostępnione.
"Drogi wspinaczkowe i linie zjazdów udostępnionych dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w obszarze wschodniej ściany Kościelca od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego zostają zamknięte ze względów przyrodniczych (lęgi sokołów) od 24 marca do 31 lipca br. Dziękujemy za wsparcie naszych działań" - brzmi komunikat zamieszczony na stronie TPN.
Sokół wędrowny to rzadki gatunek
Sokoły wędrowne to rzadki i cenny gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną. Ptaki te w latach 60. i 70. XX wieku ze względów na szerokie stosowanie pestycydów były na skraju wymarcia. Od lat 90. prowadzona jest reintrodukcja tego gatunku.
Źródło: PAP, TPN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock