W Tatrach i Beskidach o poranku mogą występować na szlakach oblodzenia. Jest ślisko, dlatego warto uważać i odpowiednio przygotować się do wędrówek. - Wybierając się wyżej w góry trzeba się przygotować na zimowe warunki - poinformowali ratownicy GOPR.
W Beskidach, do wysokości 1000 metrów nad poziomem morza, warunki na szlakach turystycznych są dobre. Powyżej, szczególnie rano, mogą wystąpić szron i oblodzenia. Tam wędrówka jest dużo trudniejsza. W środę w górach temperatura spadła nieznacznie poniżej 0 stopni - podało beskidzkie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
- W środę widoczność jest bardzo dobra. Jest bezwietrznie. Temperatury rano wynosiły -3, -2 stopnie. Wybierając się wyżej w góry trzeba się przygotować na zimowe warunki - podali ratownicy GOPR. Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Należy mieć przy sobie nieprzemakalną kurtkę. Szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędny jest zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi.
Wypadki w Beskidach
Goprowcy poinformowali, że od początku września udzielili pomocy w 98 wypadkach. Jak wyjaśnili, tak duża liczba związana jest ze sporym ruchem turystycznym i rowerowym w Beskidach tej jesieni. Wraz z nastaniem chłodniejszej aury będzie się on zmniejszał. W Beskidach rusza sezon przeglądów technicznych kolei linowych. Z tego powodu w dni robocze nieczynny jest już wyciąg na Czantorię w Ustroniu. Tylko w weekend funkcjonują kolejki na Dębowiec w Bielsku-Białej i Mosorny Groń w Zawoi, choć tam prace konserwatorskie jeszcze nie ruszyły.
Oblodzone szlaki. Trudne warunki w Tatrach
"Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szlaki pokryte są cienka warstwą świeżego śniegu, który zalega już od górnej granicy lasu. W wielu miejscach jest bardzo ślisko i występują oblodzenia.
W górach temperatura jest ujemna. Przy wietrze, zwłaszcza występującym w partiach graniowych, jest ona odczuwalna jeszcze bardziej, dlatego należy pamiętać o ciepłym ubiorze i odpowiednim obuwiu. Niżej położone szlaki w wielu miejscach są również oblodzone i jest tam ślisko. "W godzinach popołudniowych i w miejscach nasłonecznionych, podczas rozmarzania lodu, szlaki stają się mokre i błotniste" - pisze TPN. Przypomina też, że dni są coraz krótsze, dlatego warto zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. Ponadto w plecaku warto mieć latarkę czołową.
Źródło: PAP, TPN
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl