TVN Meteo | Polska

"Kosmiczny pociąg" przeciął niebo nad Polską. Nowa grupa Starlinków na nagraniu Reportera 24

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw/dd
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, findstarlink.com
Starlinki nad Polską
Starlinki nad PolskąKontakt 24
wideo 2/6
Kontakt 24Starlinki nad Polską

Reporter 24 o nicku Radek nagrał, jak nad Kotliną Kłodzką przelatuje "kosmiczny pociąg". Nowa konstelacja Starlinków - satelitów firmy SpaceX - była widoczna około godziny 5 w środę i znajdowała się wysoko na niebie. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

W środę wczesnym rankiem nad Polską przeleciał "kosmiczny pociąg". Kolejna grupa Starlinków zaczęła kierować się na swoje orbity.

Na Kontakt 24 dostaliśmy relację z Kotliny Kłodzkiej. Jak napisał autor nagrania o nicku Radek, przelot satelitów zaobserwował około godziny 5. Obiekty były bardzo wysoko na niebie i kierowały się z zachodu na wschód.

BYŁEŚ ŚWIADKIEM CIEKAWEGO ZJAWISKA ASTRONOMICZNEGO? WYŚLIJ SWOJĄ RELACJĘ NA KONTAKT 24

1544325_VID_20220223_053549.mp4

Globalny dostęp do internetu

Starlinki to urządzenia stworzone przez SpaceX - firmę Elona Muska. Mają służyć zapewnieniu dostępu do internetu na całym świecie. Przez ostatnie lata firma łącznie wystrzeliła 2100 urządzeń, ale około 200 utraciła z powodu usterek lub wycofania z użytku.

W 2022 roku SpaceX wyniosła już w kosmos trzy zestawy Starlinków: dwa w styczniu i dwa w lutym. Satelity wypuszczone 3 lutego napotkały problemy z powodu burzy geomagnetycznej spowodowanej aktywnością słoneczną. Aż 40 satelitom nie udało się dotrzeć na docelowe orbity.

Autor:kw/dd

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl, findstarlink.com

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości