W Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne, szlaki pokryte są grubą warstwą świeżego śniegu, pod którą zalega starszy. "Odradzamy wyjść powyżej górnej granicy lasu" - apeluje Tatrzański Park Narodowy.
Do trzeciego, znacznego stopnia, wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne, a prognozowane kolejne opady śniegu wraz z silnym wiatrem będą pogarszały sytuację lawinową - poinformowali we wtorek wieczorem ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
"Prognozowany opad śniegu z wiatrem spowoduje gromadzenie depozytów śnieżnych w formacjach wklęsłych, depresjach i żlebach. Śnieg będzie słabo związany z podłożem, co skutkować będzie większym zagrożeniem lawinowym" - czytamy w komunikacie TOPR.
Lawinowa "trójka" w Tatrach
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana z podłożem umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki pokryte są grubą warstwą świeżego śniegu, pod którą zalega starszy, twardy śnieg - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
"Szlaki są nieprzetarte i pozawiewane przez wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy. Niski pułap chmur znacznie ogranicza widzialność. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Dodatkowo wieje tam silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się. Odradzamy wyjść powyżej górnej granicy lasu" - apeluje TPN.
Na Kasprowym Wierchu i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich pokrywa śnieżna przekroczyła już 120 centymetrów, a w Zakopanem leży ponad pół metra białego puchu.
Śnieg na Podhalu
W nocy z poniedziałku na wtorek zaczął intensywnie padać śnieg. Na drogi wyjechały pługopiaskarki. Mieszkańcy Zakopanego od wtorkowego poranka walczyli ze śniegiem na swoich posesjach.
Śnieg utrudniał także warunki na drogach krajowych. Na górskim odcinku zakopianki samochody poruszały się z minimalną prędkością, a samochody ciężarowe miały problemy z podjazdami. Według zapowiedzi synoptyków opady śniegu na Podhalu mają utrzymać się przynajmniej do końca tygodnia.
Zagrożenie lawinowe także w Karkonoszach
Lawinowa "dwójka" obowiązuje także w Karkonoszach. Również i w tych górach warunki dla uprawiania turystyki są bardzo trudne. W szczytowych partiach temperatura wynosiła rano -8,7 st. C. Temperaturę odczuwalną obniża wiatr. Zachmurzenie jest duże, a mgła ogranicza widzialność.
Jak poinformowała Grupa Karkonoska GOPR, powyżej tysiąca metrów n.p.m. miejscami zalega warstwa lodu, na niej od 40 do 79 cm przewianego i zmrożonego śniegu. Szlaki są oblodzone, miejscami występują na nich zaspy.
W niższych partiach Karkonoszy i w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej jest bezwietrznie, a temperatura maksymalna może dojść do -3 st. C. Na podłożu zalega od 10 do 40 cm zmrożonego śniegu i lodu.
"Wyruszając w góry, warto sprawdzić dostępność schronisk i szlaków w odwiedzanym rejonie" - radzą ratownicy górscy.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, TPN, TOPR