Ostatniej nocy w niektórych miejscach w Polsce można było dostrzec zorzę polarną. Łuny w odcieniach zieleni i różu zostały uchwycone na zdjęciach fotografa Marka Stana w okolicach Rewy (woj. pomorskie). Zobaczcie, jak piękne było to zjawisko.
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniosła nam pogodę pochmurną, ale miejscami można było liczyć na przejaśnienia. Dzięki temu niektórzy szczęśliwcy - tacy jak fotograf Marek Stan - mieli okazję ujrzeć niezwykłe zjawisko, niezbyt typowe dla naszej szerokości geograficznej. Na północy kraju zapanowały warunki odpowiednie do podziwiania zorzy polarnej.
Zdjęcia wykonane przez pana Marka powstały w Rewie (woj. pomorskie). Zjawisko było naprawdę niezwykłe - mieniło się zielonymi i różowymi odcieniami. Autorowi fotografii udało się uchwycić także rozgwieżdżone niebo.
Zorza polarna - czym jest i jak powstaje?
Zorza polarna powstaje w górnych warstwach atmosfery ziemskiej i jest zjawiskiem charakterystycznym głównie dla obszarów podbiegunowych. Może przybierać bardzo różnorodne formy: barwne łuki, smugi, pasma. Zorze mają też na ogół kolor zielony, niebieskozielony z plamami o barwie różowej lub czerwonej, zdarzają się kolory niebiesko-biały, żółto-zielony lub fioletowy.
Ich powstawanie związane jest z przepływem prądu w jonosferze, na wysokości około 100 kilometrów nad Ziemią. Podczas rozbłysków Słońce emituje protony oraz elektrony. Cząstki te są w większości odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Są wyłapywane przez ziemską magnetosferę i poruszają się po torze helisy, wzdłuż linii pola magnetycznego, łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne. W konsekwencji dochodzi do wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, co skutkuje pojawieniem się świetlistych łun na niebie.
>>> Czytaj dalej o postawaniu zorzy polarnej
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marek Stan