"Wygląda pięknie". Australijski grzyb na Podkarpaciu
Okratek australijski to grzyb znany ze swojego specyficznego wyglądu i nieprzyjemnego zapachu. Nie jest łatwo trafić na niego w naszym kraju. Udało się to Reporterce 24 na Podkarpaciu.
Jak poinformowała nas internautka, na grzyb nazywany "palcami diabła" natknęła się w sobotę w miejscowości Bierówka w powiecie jasielskim. - Wygląda pięknie, choć zapach który wydawał, był nie do pozazdroszczenia - powiedziała pani Katarzyna.
W Polsce jest rzadkością
Okratek australijski nazywany jest również kwiatowcem australijskim (Clathrus archeri). To grzyb z rodziny sromotnikowatych, której przedstawiciele w Polsce są uznawani za grzyby niejadalne. Pochodzi z Australii. Na naszym kontynencie zaobserwowano go pierwszy raz w 1914 roku we Francji. Według naukowców został prawdopodobnie przywieziony wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi do europejskich ogrodów botanicznych. Cechuje się bardzo charakterystycznym zapachem, który nie należy do przyjemnych. Może być mdło-owocowy, a niekiedy przypominać woń padliny lub ekskrementów.
Okratek jest rzadko widywany w Polsce. Najgęściej występuje na południu kraju. Aby go spotkać, od początku lata do listopada, a jeżeli jest ciepło, to nawet do grudnia, warto rozglądać się na żyznych i nawożonych glebach, w młodych lasach i zaroślach. "Palce diabła" rosną najczęściej pod brzozą brodawkowatą, sosną zwyczajną i topolą osiką.
Autor:ps
Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wydał ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed złą jakością powietrza. Alerty mają obowiązywać przez całą środę. W tym czasie zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej poza domem, a także wietrzenia pomieszczeń. Także na Podkarpaciu jakość powietrza jest w środę zła.
Małopolski urząd marszałkowski wydał ostrzeżenia. Dziś lepiej nie wychodzić z domów
IMGW wydał alerty meteorologiczne pierwszego stopnia dla dużej części kraju. Synoptycy ostrzegają przed opadami marznącego deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.
Obszar, na którym pogoda będzie stanowiła zagrożenie, się powiększył. Alerty IMGW
Toby, 14-letni kot z Wielkiej Brytanii, po 11 latach od zaginięcia wrócił do swoich właścicieli. W powrocie do rodzinnego domu pomógł mu lokalny oddział organizacji Cats Protection. - Nigdy, przenigdy nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę - przyznała jego właścicielka Justine Allan, nie kryjąc radości z ponownego spotkania z pupilem.
Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- BBC, La Stampa, TVN24.pl
Ponad 10 milionów mieszkańców zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych objęto alertem powodziowym po tym, jak region nawiedziła silna rzeka atmosferyczna. Żywioł doprowadził do śmierci jednej osoby. Opady nie ustają, a na weekend prognozowane jest nadejście kolejnej rzeki atmosferycznej.
Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA
W nadchodzących dniach wystąpią słabe opady śniegu, a także śniegu z marznącym deszczem powodującym gołoledź. Na drogach zrobi się ślisko. W piątek cyklon Timur nad północnym Atlantykiem zacznie rozbudowywać się w kierunku Europy Środkowej - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że przed nami początek stopniowej, wielkiej zmiany w pogodzie.
Tragiczny bilans ofiar śmiertelnych erupcji indonezyjskiego wulkanu Marapi wzrósł we wtorek do 22 osób - poinformowała stacja BBC. Ratownicy przekazali, że w środę wznowią poszukiwania ostatniego zaginionego turysty. - Marapi jest nadal bardzo aktywny - zauważył Ahmad Rifandi, który monitoruje aktywność wulkanu.
"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu
Cyklon Michaung uderzył w indyjski stan Andhra Pradesh we wtorek w godzinach porannych czasu lokalnego. Jeszcze przed nadejściem żywiołu ulewne deszcze przyczyniły się do śmierci 9 osób, w tym dziecka. W Ćennaj, stolicy pobliskiego stanu Tamilnadu, woda porywała samochody. Wstrzymano tam pracę lotniska, zamknięto szkoły, biura i fabryki. W regionie ewakuowano tysiące ludzi.
Woda porywała samochody, zginął czterolatek. Potem uderzył cyklon
Ostatnie dni przyniosły w wybranych regionach Chorwacji delikatne opady śniegu. Poprószyło między innymi w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Zarejestrowane w niedzielę wideo ukazuje teren parku w zimowej, nieoczywistej dla nas odsłonie. - Gdy pada śnieg, jest tu naprawdę idealnie - oceniła jedna z turystek.
Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania
Astronautka NASA Jasmin Moghbeli uchwyciła na zdjęciu moment spalania się rosyjskiego statku kosmicznego Progress MS-23 w atmosferze ziemskiej. Widowisko porównała do fajerwerków. Było ono widoczne przez około 2-3 minuty, jak poinformowała astronautka w mediach społecznościowych.
Tak płonął rosyjski statek kosmiczny
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- TASS, Live Science, TVN24.pl
Sroga zima zapanowała w całej Rosji. W Moskwie w ciągu jednego dnia nasypało 35 centymetrów śniegu, a na północnym wschodzie Syberii temperatura spadła do blisko -60 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne prognozują jeszcze większe mrozy.
Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej
Spalanie paliw kopalnych przyczynia się do śmierci ponad pięciu milionów ludzi każdego roku. To około 61 procent wszystkich zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - wynika z najnowszego badania. W ocenie jego autorów zwrot w stronę energii odnawialnej może przynieść "znacznie większe" korzyści zdrowotne niż wskazywały wcześniejsze analizy.
W weekend Bawarię zasypał śnieg. W Monachium w dalszym ciągu występują utrudnienia w ruchu komunikacji publicznej, a regularny ruch na kolei nie został jeszcze przywrócony. Z zakłóceniami liczyć się muszą również pasażerowie głównego lotniska w mieście. Do paraliżu komunikacyjnego krytycznie odniosły się poniedziałek związek pracowników kolei EVG i stowarzyszenie pasażerów Pro Bahn.
Sypnęło śniegiem, szczególnie w południowej części kraju. Podkarpaccy strażacy interweniowali w związku opadami blisko 300 razy. Część domów nadal nie ma prądu. Również na Śląsku sytuacja pogodowa była trudna. Przeprowadzono tam kilkadziesiąt interwencji.
Pod naporem śniegu łamały się konary i drzewa. Kilkaset interwencji strażaków
Zamieszkujące wybrzeża i wyspy Antarktyki pingwiny maskowe zasypiają ponad dziesięć tysięcy razy dziennie. Ich mikrodrzemki trwają zaledwie cztery sekundy - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców.
Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu
Tegoroczna zima daje się mocno we znaki wielu Europejczykom, opady śniegu i nagłe skoki temperatury są miejscami rekordowe. Prawdziwy rollercoaster pogodowy mamy na Bałkanach. W sobotę w Serbii temperatura osiągnęła najwyższą wartość o tej porze roku od ponad stu lat, po czym drastycznie spadła. W niedzielę termometry pokazują w całym kraju ledwo powyżej zera. W sąsiedniej Chorwacji ogłoszono czerwony alert związany z intensywnymi opadami śniegu i porywistym wiatrem.
Szalona pogoda na Bałkanach. Od 120-letniego rekordu do zera
Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.