W niedzielę nastąpi równonoc wiosenna. Dojdzie do tego w momencie, gdy Słońce przekroczy punkt Barana. Kiedy rozpocznie się astronomiczna wiosna, a kiedy kalendarzowa? Podajemy dokładne daty.
W najbliższą niedzielę (20 marca) rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Nastąpi dokładnie o godzinie 16.33, kiedy Słońce przekroczy punkt Barana. Moment ten nazywa się równonocą wiosenną. W punkcie tym przetnie się ekliptyka i równik niebieski. Pierwsza z nich to okrąg na sferze niebieskiej, po którym pozornie porusza się Słońce. Drugi można najprościej porównać do równika ziemskiego przeniesionego na niebo. Gdy Słońce przechodzi przez drugi punkt przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego, zwany punktem Wagi, zaczyna się jesień.
Pierwszy dzień wiosny 2022. Kiedy zaczyna się wiosna astronomiczna, kiedy kalendarzowa?
Od tego momentu z każdym kolejnym dniem dzień będzie się wydłużał, a noc będzie stawać się krótsza, i tak aż do przesilenia letniego. Równonoc wiosenna trwa dokładnie przez 12 godzin w ciągu dnia i 12 godzin w nocy.
Wiosna kalendarzowa
Dzień po rozpoczęciu astronomicznej wiosny, czyli w poniedziałek 21 marca, rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Jest stałą, niezmienną datą i co roku wypada tego samego dnia.
Wiele rodzajów wiosny
Ponad dwa tygodnie temu, 1 marca, przywitaliśmy meteorologiczną wiosnę. Potrwa do 31 maja. Wyróżnia się też wiosnę fenologiczną. Wtedy zaczynamy obserwować rozwój listków na krzakach i drzewach, zakwitają też kwiaty. Początkiem tej pory roku jest zaranie wiosny, czyli okres wschodów pierwszych roślin zielonych oraz budzenia się soków w roślinach wieloletnich. Charakterystycznym zjawiskiem jest zakwitanie gatunków, których kwiaty pojawią się przed rozwojem liści, a więc leszczyny, osiki, cisa, przylaszczki, podbiału czy kaczeńca. W południowo-zachodniej i zachodniej Polsce wczesne zaranie wiosny przypada na przełom lutego i marca, w północno-wschodniej dopiero na początek kwietnia.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock