Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna
Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.
Kwietniowa pogoda przynosi nam w tym roku sporo niespodzianek, o czym przekonał się reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Podczas prowadzenia transmisji z Poznania złapały go nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej.
- Mamy trochę niebeskiego nieba, a obok zimny deszcz ze śniegiem, i tak to się kotłuje z minuty na minutę. Niewykluczone, że gdybyśmy łączyli się za dziesięć minut, mielibyśmy tutaj słońce - skwitował.
Pączki nad Polską
W czwartek do Polski napłynęło prosto z północy zimne, wilgotne powietrze arktyczne. Jak przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, miało ono tak zwaną równowagę chwiejną. Oznacza to, że chłodna masa nagrzała się nieco nad lądem - czyli nad naszym krajem. Cieplejsze porcje powietrza unosiły się, dając impuls do formowania się chmur kłębiastych. Owe chmury wypiętrzały się, a w momencie krytycznym, gdy nie były w stanie utrzymać kropel wody, niosły miejscami przelotne opady deszczu, krupy śnieżnej i opadów deszczu ze śniegiem.
Synoptyk dodała, że pogoda w takiej masie powietrza zmienia się z minuty na minutę, co jest zupełnie normalne. W arktycznym powietrzu, które zalegało nad Polską, formowały się niewielkie pasy dużego zachmurzenia kłębiastego, małe fronty niosące przelotne opady. Z góry, na zdjęciach satelitarnych, wyglądało to, jakby ktoś rozsypał nad Polską całą masę pączków.
Autorka/Autor:anw,as
Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Zaraz po upalnej niedzieli czeka nas wizyta frontu chłodnego. To, jak wpłynie ona na temperaturę, opisuje autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego. Ekspert z tvnmeteo.pl sprawdza w niej także, jakie warunki mogą panować w Polsce do końca czerwca.
Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji
Pogoda na dziś. Poniedziałek 16.06 w większości kraju będzie pochmurny. Przesuwająca się nad Polską strefa opadów przyniesie miejscami ulewny deszcz, szczególnie obfity na obszarach górskich. Warunki biometeorologiczne będą przeważnie niekorzystne.
Pogoda na dziś - poniedziałek 16.06. Nad Polską wędrować będzie strefa opadów
Po pogodnym i słonecznym, a miejscami również upalnym weekendzie, pogoda nad Polską ulegnie sporej zmianie. Już najbliższej nocy nad nasz kraj zacznie wkraczać front atmosferyczny, przynoszący ze sobą opady i burze. Deszcz widać w prognozach na cały przyszły tydzień - gdzie i kiedy spadnie go najwięcej?
Zmiana pogody w Polsce. Gdzie ma najsilniej padać?
Burza tropikalna Dalila szaleje u wybrzeży Meksyku. W sobotę silny wiatr i ulewy spowodowały szkody w Acapulco - restauracje wpadły do oceanu, a ulice zostały zalane. Podczas burzy na Pacyfiku zatonęło kilka łodzi rybackich, na szczęście bez załogi na pokładzie.
Po burzy restauracje wpadły do oceanu
W Hiszpanii trwa sprzątanie po powodziach, które w piątek wieczorem i sobotę przetoczyły się przez kraj. Ulewny deszcz spowodował spore zniszczenia w okolicach Saragossy. Woda zdewastowała wiele domów, uszkodziła drogi i zmyła mosty.
Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"
Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.
Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA
Kilka dni temu do sieci trafiło wideo, na którym mężczyzna w pobliżu Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego w Tatrach kopie w przepaść kamień. Przewodnik tatrzański Jan Krzeptowski-Sabała tłumaczył w TVN24, czym mogą grozić takie zachowania. Opowiadał też o tym, jakie inne nieodpowiedzialne zachowania widuje w górach.
"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"
Jest czerwiec, więc truskawki pojawiają się na naszych stołach. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko sama ich czerwona część jest źródłem mnóstwa korzystnych składników odżywczych. Jak przekonują naukowcy z dwóch polskich uczelni, także szypułki są dla nas zdrowe.
Czego spodziewać się w pogodzie w Boże Ciało oraz długi, czerwcowy weekend? W prognozach na ten czas widać dużo słońca. Jeśli pojawią się opady, to tylko lokalnie. Zadowoleni będą ci, którzy nie lubią upału. Sprawdź, co nas czeka.
Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend
Upalna aura dotarła do Włoch. W sześciu miastach, między innymi w Rzymie, w sobotę w mocy jest najwyższy stopień alertu przed upałem, wydany przez ministerstwo zdrowia. W niedzielę miast, w których obowiązuje to ostrzeżenie będzie jeszcze więcej.
40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast
W Turcji naukowcy potwierdzili występowanie nowego, inwazyjnego gatunku kleszcza. Na Haemaphysalis longicornis natrafiono po raz pierwszy w Stambule, ale jego naturalnym miejscem występowania jest Azja Wschodnia. Badacze są zaniepokojeni, ponieważ pajęczak może być odpowiedzialny za przenoszenie 30 różnych chorób.
Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają
Maleńki wodny płaz z Meksyku może skrywać wielką tajemnicę dotyczącą zdolności do odrastania kończyn. Naukowcy odkryli właśnie, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa znany z leczenia trądziku kwas retinowy. Czy aksolotl w przyszłości pomoże ludziom odzyskiwać utracone części ciała?
Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret
Gwałtowne powodzie, które nawiedziły miasto San Antonio w Teksasie, pochłonęły co najmniej 11 ofiar śmiertelnych. Kilka osób uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe prowadzą intensywne poszukiwania. Władze ostrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.
"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób
Choć nietoperze żyją zaskakująco długo jak na swoje niewielkie rozmiary, niemal nie zapadają na nowotwory. Naukowcy z University of Rochester doszli do tego, dlaczego się tak dzieje. To odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju nowych terapii onkologicznych u ludzi.
Dlaczego nietoperze nie chorują na raka
Wilczyca zmarła na skutek zadławienia się foliową torebką z resztkami jedzenia. Zwłoki zwierzęcia zostały znalezione w lasach Nadleśnictwa Kobiór w województwie śląskim. Przyrodnicy apelują o niepozostawianie odpadów w lasach - stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich mieszkańców.
Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy
W środę późnym popołudniem Madryt nawiedziła potężna burza gradowa. Zaskoczyła mieszkańców i sparaliżowała ruch w wielu częściach miasta. Grad wielkości piłek golfowych pozostawił po sobie duże zniszczeń. Na ulicach stolicy zrobiło się biało.
Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie
Elon Musk nawołuje do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezes SpaceX wyraził w piątek obawy, że starzejąca się infrastruktura stacji wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Jak dodał, do opuszczenia ISS powinno dojść w ciągu dwóch lat.
Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
30-latek został zraniony przez bizona w Parku Narodowym Yellowstone we wtorek. Pracownicy podali, że zwiedzający podeszli zbyt blisko do grupy zwierząt, tym samym narażając się na atak. To drugie takie zdarzenie tej wiosny. W maju ofiarą bizona padł 47-latek.