Morska mgła pojawiła się w Karwii (Pomorskie) w godzinach popołudniowych. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek tłumaczyła, że zjawisko to powstaje w bardzo specyficznych warunkach. Może ono być również bardzo niebezpieczne.
W centralnej i zachodniej Polsce grzmi, a wyładowaniom towarzyszą opady gradu, intensywne opady deszczu, a nawet zalążki trąb powietrznych. To jednak nie jedyne ciekawe zjawiska pogodowe, jakie można było dzisiaj zobaczyć.
Biała jak mleko
Wczesnym popołudniem plażę w Karwii (woj. pomorskie) spowiła gęsta mgła. Zdjęcia zjawiska pojawiły się w mediach społecznościowych.
W Karwii @PomorskieEU nad Bałtykiem pojawiła się kilka chwil temu mgła morska. 🌫️
— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) May 30, 2024
fot. Użytkownik Systemu Raportów, Orzechowy, Karwia@IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL#obserwatorzyburz #burza #pogoda #deszcz #polska #wiosna #burze pic.twitter.com/ljAA7HZju1
Mgła morska, mgła adwekcyjna. Jak powstają te zjawiska
Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem mgły morskiej, zaliczanej do mgieł adwekcyjnych. Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Morza Północnego. W nasz rejon nadciągają masy powietrza z południa i południowego wschodu, znad Morza Śródziemnego i Czarnego.
- To ciepłe powietrze, w którym temperatura na Wybrzeżu wzrasta właśnie do 20 stopni. Tymczasem woda powierzchniowa Bałtyku jest chłodniejsza i ma temperaturę około 16-18 st. C przy samym brzegu, a w głębi morza około 14 st. C - wyjaśniła synoptyk.
Morska mgła adwekcyjna powstaje, gdy ciepłe i wilgotne powietrze napłynie nad chłodniejszą powierzchnię morza. Co ciekawe, może ona także tworzyć się, gdy cieplejsze powietrze znad morza wpłynie nad plażę. Ten drugi przypadek często obserwowany jest w godzinach porannych, gdy piach wychłodzi się przez noc, a powietrze znad morza jest cieplejsze.
Synoptyk dodała, że mgła morska to bardzo niebezpieczne zjawisko. Jest ona zazwyczaj bardzo gęsta i poważnie ogranicza widzialność, nawet do kilkudziesięciu metrów. Takie warunki zagrażają pływakom, plażowiczom i rybakom, którzy mogą łatwo stracić orientację w terenie i mogą spowodować zderzenia kutrów i łodzi.
Źródło: Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Użytkownik Systemu Raportów SOB, Orzechowy, Karwia