Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.
Jak poinformowano, odkrycie jest efektem kilkuletnich badań florystycznych.
- Profesor Zbigniew Szeląg, który specjalizuje się w rodzaju hieracium, czyli jastrzębców, dość powszechnego kwiatu zarówno w lasach, jak i powyżej ich górnej granicy, analizując florę babiogórską, zidentyfikował dwa gatunki, które opublikował jako nowe dla nauki. Zdaniem profesora są to endemity babiogórskie - powiedział dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego Tomasz Pasierbek.
Wyjaśnił, że od dotychczas znanych jastrzębców różnią się one szczegółami istotnymi z punktu widzenia naukowego, choć niewprawny obserwator mógłby ich nie dostrzec.
- Trzeba szczegółowo zwrócić uwagę na cechy diagnostyczne. (…) Różnice są na tyle istotne, że uprawniają do wyodrębnia ich jako nowych gatunków (…). I to zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym ["Phytotaxa" - przyp. red.]. Nowe gatunki jastrzębców pojawiły się w obiegu botanicznym - mówił.
Nowe gatunki na Babiej Górze
Nowo opisane gatunki otrzymały łacińskie nazwy Hieracium besseri oraz Hieracium babiogorense.
Drugi człon nazwy pierwszego z nich - besseri - pochodzi od Willibalda Bessera, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku polskiego botanika i florysty pochodzenia niemieckiego, który przyczynił się do poznania flory ówczesnej Galicji. Nazwa drugiego gatunku, czyli Hieracium babiogorense, nawiązuje do tego, że informacja o nim została opublikowana w 2024 roku, kiedy to zaczynają się obchody jubileuszu 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego.
Profesor Szeląg znalazł kilkaset sztuk Hieracium babiogorense. - Występuje w pobliżu górnej granicy lasu i powyżej niej - powiedział dyrektor. Hieracium besseri jest znacznie mniej, zidentyfikowano bowiem zaledwie kilkadziesiąt okazów.
"Tym bardziej ta informacja jest dla nas istotna"
Pasierbek zaznaczył, że rejon parku narodowego - z uwagi na niewielką powierzchnię - nie obfituje w gatunki endemiczne, czyli unikatowe dla danego miejsca lub regionu. - Dlatego tym bardziej ta informacja jest dla nas istotna. (…) Gatunków endemicznych dla Babiej Góry jest naprawdę niewiele - podkreślił.
Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 roku i obejmuje całą okolicę najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m n.p.m.). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock