Jakie gatunki kleszczy żyją w Polsce i które są najbardziej groźne

Źródło:
tvnmeteo.pl, pzh.gov.pl, kleszcze.info, stopasozytom.pl
Jak usunąć kleszcza?
Jak usunąć kleszcza?TVN24
wideo 2/14
Kleszcze

Kleszcze to groźne pasożyty, od których możemy zarazić się boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. W Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy. Najczęściej można spotkać kleszcza pospolitego i kleszcza łąkowego. Których gatunków powinniśmy obawiać się najbardziej?

Sezon na kleszcze w Polsce trwa, przed czym ostrzegają specjaliści. Dodatkowo, jak zwracała uwagę na antenie TVN24 profesor Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych i epidemiologii, w tym roku kleszcze obudziły się po zimie dosyć wcześnie. Sezon na te groźne pajęczaki potrwa do jesieni.

Gatunki kleszczy w Polsce

Na świecie żyje 900 gatunków kleszczy. W naszym kraju jest ich około 20, z czego najgroźniejszych dla ludzi i zwierząt jest kilka.

Gatunki kleszczy można podzielić na kleszcze twarde (Ixodina), nazywane też właściwymi, i miękkie. Pierwsze z nich charakteryzują się twardym pancerzem na grzbiecie. U samców pokrywa on cały grzbiet, a u samic i w pozostałych stadiach rozwoju jego część. Kleszcze miękkie, do których zaliczane są obrzeżki (Argasidae), w tym obrzeżek gołębień, nie mają pancerza.

Czytaj też: Diagnosta: co piąty kleszcz nosicielem boreliozy

Kleszcz pospolity

Kleszcz, którego możemy spotkać w Polsce najczęściej i na obszarze całego kraju, w tym w lasach, parkach i ogrodach, to kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Zamieszkuje on praktycznie całą Europę. Gatunek ten najczęściej w naszym kraju atakuje ludzi i zwierzęta. Wśród chorób, które przenosi, są: borelioza, anaplazmoza, gorączka Q, czy wirus kleszczowego zapalenia mózgu (wirus KZM). Larwy najbardziej aktywne są od kwietnia i maja do października, natomiast nimfy (stadium rozwoju następujące po larwie), a także samice i samce wykazują największą aktywność od marca do października i listopada.

Żywicielami dla kleszcza pospolitego są małe ssaki, ptaki, jaszczurki, jeże, kozy, sarny, daniele, jelenie, lisy, psy, koty i ludzie. Pajęczaki te trafiają na swoich gospodarzy po mechanicznym zdjęciu na przykład z wysokich traw lub niskich krzewów. Mają najczęściej brązowy, a czasami też pomarańczowy kolor.

Dorosłe samice po napiciu się krwi osiagają długość centymetra, wcześniej liczą sobie od trzech do czterech milimetrów. Samce są mniejsze i ich długość dochodzi do 3,5 mm. Nimfy, zanim pobiorą pokarm, mają około 1,5 mm, a larwy - około milimetra. Samice żerują od trzech do 14 dni.

Kleszcz pospolityShutterstock
Kleszcz pospolity po napiciu się krwiShutterstock

Kleszcz łąkowy

Kolejny gatunek kleszcza mieszkającego na terenie naszego kraju to kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus). Jego nazwa pochodzi od miejsc, w których występuje, czyli łąk. Można go także spotkać nad brzegami rzek i na wrzosowiskach.

Kleszcz łąkowy żyje tylko w niektórych częściach Polski, w tym na północnym wschodzie, częściowo w centrum i na Lubelszczyźnie oraz na zachodzie. Od końca lat 90. rozprzestrzenia się ze wschodu na zachód Polski.

Ludzie rzadko stają się żywicielami kleszcza łąkowego, częściej są to psy i konie, jak również sarny, daniele, jelenie, dziki, owce i bydło. Kleszcz łąkowy jest nieznacznie mniejszy od kleszcza pospolitego, jego jasnobrązowy odwłok pokryty jest ciemnymi plamkami. Kleszcz łąkowy przenosi między innymi bakterie Babesia, które powodują babeszjozę. Aktywny jest od przełomu lutego i marca do maja oraz od sierpnia aż do początku zimy.

Kleszcz łąkowyShutterstock

Obrzeżek gołębień

Jednym z gatunków kleszcza występującego w Polsce jest obrzeżek gołębień (Argas reflexus), którego można spotkać także prawie w całej Europie. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że najczęściej jego gospodarzami są gołębie, ale i inne ptaki, w tym drób. Rzadko zdarza się, aby żywicielami byli ludzie.

W przeciwieństwie do kleszcza pospolitego lub łąkowego, obszarami najchętniej wybieranymi do zamieszkania przez ten gatunek są budynki i jego ciepłe rejony oraz miejsca, w których gniazdują gołębie, na przykład poddasza.

Samce i samice, gdy napiją się krwi, mierzą do centymetra, a wcześniej ich długość wynosi około pięciu milimetrów. Są szarego lub szaro-brązowego koloru z ciemnymi plamkami. Ich odwłok wyróżnia się kształtem jaja.

Kilka lat temu kleszcze z tego gatunku opanowały komendę policji w Poznaniu. Pogryzły 27 policjantów, czterech z nich musiało pójść na zwolnienie lekarskie. skutki pogryzienia mogą być takie, jak po ugryzieniu przez pluskwę lub pchłę. Obrzeżek gołębień (zwany także gołębim) kłuje boleśnie, a zaczerwienienie i świąd utrzymują się długo, możliwa jest reakcja alergiczna. Przenosi na przykład boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, gorączkę Q.

Kleszcz gryzoni i kleszcz jeżowy

Kleszcz gryzoni (Ixodes trianguliceps) występuje przede wszystkim na południu kraju, a także miejscami na północy oraz w centrum w lasach mieszanych i liściastych na terenach zacienionych. Do jego żywicieli należą gryzonie, ssaki owadożerne i niewielkich rozmiarów drapieżniki.

Podobną charakterystykę ma kleszcz jeżowy (Ixodes hexagonus), który jednak zamieszkuje całą Polskę. Ludzi atakuje rzadko, najczęściej jego "ofiarami" są jeże, lisy łasice, tchórze, gronostaje, psy i koty.

Wśród chorób, jakie przenoszą oba te gatunki kleszczy, są kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza i babeszjoza.

Kleszcz psi

Gatunkiem także zawdzięczającym nazwę swoim żywicielom jest kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus), przenoszący babeszjozę. Rzadko zdarza się, aby atakował ludzi. Pochodzi z Afryki i rozprzestrzenił się praktycznie na całą południową część Europy. Najbardziej lubi ciepłe regiony i ogrzewane pomieszczenia.

W Polsce rzadko można się na niego natknąć, jest zawlekany z krajów, w których występuje bardziej liczebnie.

Kleszcz psiShutterstock

Obrzeżek polski

W 1979 zostało opisane stanowisko obrzeżka polskiego (Argas polonicus). Gatunek ten został odkryty w Krakowie na wieży Kościoła Mariackiego. Kraków to jedyne miejsce, gdzie odnotowano występowanie tego kleszcza w naszym kraju, ale stanowisko opisane w latach 90. prawdopodobnie już nie istnieje.

Pojedyncze stanowiska zostały opisane w Czechach i na Słowacji. Zasięg jego występowania może być większy, obserwacje na ten temat nie są jednak prowadzone.

Główni żywiciele obrzeżka polskiego to gołębie i jaskółki, ale mogą zdarzać się ataki na ludzi. Zamieszkuje przede wszystkim budynki, w tym strychy oraz miejsca, w których gniazdują gołębie.

Lasy Państwowe
Lasy Państwowe
Lasy Państwowe

Autorka/Autor:ps//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl, pzh.gov.pl, kleszcze.info, stopasozytom.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach czeka nas chwilowe ochłodzenie, bo do Polski napłynie arktyczna masa powietrza. - Porywisty wiatr obniży temperaturę odczuwalną - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Od piątku temperatura będzie rosnąć. Na horyzoncie aż 22 stopnie Celsjusza.

Czeka nas pogodowy rollercoaster

Czeka nas pogodowy rollercoaster

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 10.04. W nocy z północy na południe kraju będzie wędrować strefa frontowa, która przyniesie opady. W dzień również popada, a na termometrach zobaczymy maksymalnie 13 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek 10.04. Nocna wędrówka strefy opadów

Pogoda na jutro - czwartek 10.04. Nocna wędrówka strefy opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu, którego miejscami spadnie do 20 centymetrów. Poza tym obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem, oblodzeniem, przymrozkami i opadami śniegu.

Dosypie 20 centymetrów śniegu. Alarmy w 16 województwach

Dosypie 20 centymetrów śniegu. Alarmy w 16 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) wynika, że około 10-20 procent dorosłych na całym świecie jest uczulonych na koty. Co za tym stoi? I czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Źródło:
The Conservation, NIH, PetMD

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W nocy z wtorku na środę na niebie pojawiło się księżycowe halo. Wyjątkowe zjawisko było widoczne między innymi w województwie lubuskim. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia od jednego z naszych czytelników.

Wokół Księżyca pojawiła się aureola

Wokół Księżyca pojawiła się aureola

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół słońca

"Tarcza świetlna" wokół słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC