Jakie gatunki kleszczy żyją w Polsce i które są najbardziej groźne

Źródło:
tvnmeteo.pl, pzh.gov.pl, kleszcze.info, stopasozytom.pl
Jak usunąć kleszcza?
Jak usunąć kleszcza?TVN24
wideo 2/14
Kleszcze

Kleszcze to groźne pasożyty, od których możemy zarazić się boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. W Polsce występuje około 20 gatunków kleszczy. Najczęściej można spotkać kleszcza pospolitego i kleszcza łąkowego. Których gatunków powinniśmy obawiać się najbardziej?

Sezon na kleszcze w Polsce trwa, przed czym ostrzegają specjaliści. Dodatkowo, jak zwracała uwagę na antenie TVN24 profesor Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych i epidemiologii, w tym roku kleszcze obudziły się po zimie dosyć wcześnie. Sezon na te groźne pajęczaki potrwa do jesieni.

Gatunki kleszczy w Polsce

Na świecie żyje 900 gatunków kleszczy. W naszym kraju jest ich około 20, z czego najgroźniejszych dla ludzi i zwierząt jest kilka.

Gatunki kleszczy można podzielić na kleszcze twarde (Ixodina), nazywane też właściwymi, i miękkie. Pierwsze z nich charakteryzują się twardym pancerzem na grzbiecie. U samców pokrywa on cały grzbiet, a u samic i w pozostałych stadiach rozwoju jego część. Kleszcze miękkie, do których zaliczane są obrzeżki (Argasidae), w tym obrzeżek gołębień, nie mają pancerza.

Czytaj też: Diagnosta: co piąty kleszcz nosicielem boreliozy

Kleszcz pospolity

Kleszcz, którego możemy spotkać w Polsce najczęściej i na obszarze całego kraju, w tym w lasach, parkach i ogrodach, to kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Zamieszkuje on praktycznie całą Europę. Gatunek ten najczęściej w naszym kraju atakuje ludzi i zwierzęta. Wśród chorób, które przenosi, są: borelioza, anaplazmoza, gorączka Q, czy wirus kleszczowego zapalenia mózgu (wirus KZM). Larwy najbardziej aktywne są od kwietnia i maja do października, natomiast nimfy (stadium rozwoju następujące po larwie), a także samice i samce wykazują największą aktywność od marca do października i listopada.

Żywicielami dla kleszcza pospolitego są małe ssaki, ptaki, jaszczurki, jeże, kozy, sarny, daniele, jelenie, lisy, psy, koty i ludzie. Pajęczaki te trafiają na swoich gospodarzy po mechanicznym zdjęciu na przykład z wysokich traw lub niskich krzewów. Mają najczęściej brązowy, a czasami też pomarańczowy kolor.

Dorosłe samice po napiciu się krwi osiagają długość centymetra, wcześniej liczą sobie od trzech do czterech milimetrów. Samce są mniejsze i ich długość dochodzi do 3,5 mm. Nimfy, zanim pobiorą pokarm, mają około 1,5 mm, a larwy - około milimetra. Samice żerują od trzech do 14 dni.

Kleszcz pospolityShutterstock
Kleszcz pospolity po napiciu się krwiShutterstock

Kleszcz łąkowy

Kolejny gatunek kleszcza mieszkającego na terenie naszego kraju to kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus). Jego nazwa pochodzi od miejsc, w których występuje, czyli łąk. Można go także spotkać nad brzegami rzek i na wrzosowiskach.

Kleszcz łąkowy żyje tylko w niektórych częściach Polski, w tym na północnym wschodzie, częściowo w centrum i na Lubelszczyźnie oraz na zachodzie. Od końca lat 90. rozprzestrzenia się ze wschodu na zachód Polski.

Ludzie rzadko stają się żywicielami kleszcza łąkowego, częściej są to psy i konie, jak również sarny, daniele, jelenie, dziki, owce i bydło. Kleszcz łąkowy jest nieznacznie mniejszy od kleszcza pospolitego, jego jasnobrązowy odwłok pokryty jest ciemnymi plamkami. Kleszcz łąkowy przenosi między innymi bakterie Babesia, które powodują babeszjozę. Aktywny jest od przełomu lutego i marca do maja oraz od sierpnia aż do początku zimy.

Kleszcz łąkowyShutterstock

Obrzeżek gołębień

Jednym z gatunków kleszcza występującego w Polsce jest obrzeżek gołębień (Argas reflexus), którego można spotkać także prawie w całej Europie. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że najczęściej jego gospodarzami są gołębie, ale i inne ptaki, w tym drób. Rzadko zdarza się, aby żywicielami byli ludzie.

W przeciwieństwie do kleszcza pospolitego lub łąkowego, obszarami najchętniej wybieranymi do zamieszkania przez ten gatunek są budynki i jego ciepłe rejony oraz miejsca, w których gniazdują gołębie, na przykład poddasza.

Samce i samice, gdy napiją się krwi, mierzą do centymetra, a wcześniej ich długość wynosi około pięciu milimetrów. Są szarego lub szaro-brązowego koloru z ciemnymi plamkami. Ich odwłok wyróżnia się kształtem jaja.

Kilka lat temu kleszcze z tego gatunku opanowały komendę policji w Poznaniu. Pogryzły 27 policjantów, czterech z nich musiało pójść na zwolnienie lekarskie. skutki pogryzienia mogą być takie, jak po ugryzieniu przez pluskwę lub pchłę. Obrzeżek gołębień (zwany także gołębim) kłuje boleśnie, a zaczerwienienie i świąd utrzymują się długo, możliwa jest reakcja alergiczna. Przenosi na przykład boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, gorączkę Q.

Kleszcz gryzoni i kleszcz jeżowy

Kleszcz gryzoni (Ixodes trianguliceps) występuje przede wszystkim na południu kraju, a także miejscami na północy oraz w centrum w lasach mieszanych i liściastych na terenach zacienionych. Do jego żywicieli należą gryzonie, ssaki owadożerne i niewielkich rozmiarów drapieżniki.

Podobną charakterystykę ma kleszcz jeżowy (Ixodes hexagonus), który jednak zamieszkuje całą Polskę. Ludzi atakuje rzadko, najczęściej jego "ofiarami" są jeże, lisy łasice, tchórze, gronostaje, psy i koty.

Wśród chorób, jakie przenoszą oba te gatunki kleszczy, są kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza i babeszjoza.

Kleszcz psi

Gatunkiem także zawdzięczającym nazwę swoim żywicielom jest kleszcz psi (Rhipicephalus sanguineus), przenoszący babeszjozę. Rzadko zdarza się, aby atakował ludzi. Pochodzi z Afryki i rozprzestrzenił się praktycznie na całą południową część Europy. Najbardziej lubi ciepłe regiony i ogrzewane pomieszczenia.

W Polsce rzadko można się na niego natknąć, jest zawlekany z krajów, w których występuje bardziej liczebnie.

Kleszcz psiShutterstock

Obrzeżek polski

W 1979 zostało opisane stanowisko obrzeżka polskiego (Argas polonicus). Gatunek ten został odkryty w Krakowie na wieży Kościoła Mariackiego. Kraków to jedyne miejsce, gdzie odnotowano występowanie tego kleszcza w naszym kraju, ale stanowisko opisane w latach 90. prawdopodobnie już nie istnieje.

Pojedyncze stanowiska zostały opisane w Czechach i na Słowacji. Zasięg jego występowania może być większy, obserwacje na ten temat nie są jednak prowadzone.

Główni żywiciele obrzeżka polskiego to gołębie i jaskółki, ale mogą zdarzać się ataki na ludzi. Zamieszkuje przede wszystkim budynki, w tym strychy oraz miejsca, w których gniazdują gołębie.

Lasy Państwowe
Lasy Państwowe
Lasy Państwowe

Autorka/Autor:ps//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl, pzh.gov.pl, kleszcze.info, stopasozytom.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sobotę Polska znajdzie się w ciepłym wycinku niżu, przez co temperatura wzrośnie miejscami do 33 stopni. W niedzielę sytuacja pogodowa ulegnie zmianie. - Chłodny front, który w sobotę będzie nad Niemcami, przemieści się w niedzielę nad Polskę - mówił na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl. Dodał, że za chłodnym frontem napłynie zimniejsze powietrze.

"To będzie bardzo intensywna, ale krótka wizyta gorącego powietrza"

"To będzie bardzo intensywna, ale krótka wizyta gorącego powietrza"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W kolejnych dniach pogoda w Polsce ulegnie diametralnej zmianie. W weekend wróci do nas upał, a wraz z nim pojawią się burze z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Na początku nowego tygodnia także będzie gorąco.

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek doszło do erupcji Etny, najwyższego wulkanu Europy położonego na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii, która pokryta jest popiołem. "Jak deszcz popiół leci z nieba" - napisał Reporter 24.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Źródło:
Kontakt 24

Pogoda na dziś. Piątek 5.07 upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. Pod koniec dnia miejscami możliwe są też burze. Termometry wskażą do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 5.07. Niewielki deszcz w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 5.07. Niewielki deszcz w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie powrót upałów, mogą też pojawić się burze. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Na horyzoncie powrót burz i spiekoty. Prognoza zagrożeń IMGW

Na horyzoncie powrót burz i spiekoty. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Huragan Beryl zmierza w kierunku Meksyku. Wcześniej uderzył w Jamajkę, gdzie pozbawił prądu setki tysięcy mieszkańców. Żywioł siał też spustoszenie na południowo-wschodnich Karaibach. Na jednej z tamtejszych wysp uszkodził prawie wszystkie budynki. Nie żyje co najmniej 10 osób.

Siał spustoszenie na Jamajce, teraz sunie na Meksyk

Siał spustoszenie na Jamajce, teraz sunie na Meksyk

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, BBC News

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Kalifornia zmaga się z pożarami. Dla blisko 30 tysięcy mieszkańców wydano nakazy ewakuacji. Władze zaapelowały do mieszkańców, aby nie odpalali fajerwerków z okazji Dnia Niepodległości. Sytuację utrudnia gorąca, sucha i wietrzna pogoda.

Blisko 30 tysięcy Kalifornijczyków z nakazami ewakuacji

Blisko 30 tysięcy Kalifornijczyków z nakazami ewakuacji

Źródło:
CBS News, BBC News, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

W hiszpańskiej Andaluzji żar leje się z nieba. W czwartek termometry mogą pokazać miejscami nawet 43 stopnie Celsjusza. Jest tak gorąco, że pracownicy Czerwonego Krzyża rozdają wentylatory, aby pomóc biedniejszym ludziom w walce z upałami.

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

Źródło:
ENEX,larazon.es

W środę 3 lipca rozpoczął się Open'er Festival 2024. W ciągu kilku najbliższych dni na lotnisku Gdynia-Kosakowo pojawi się wielu znanych artystów. Sprawdź, jakie aury mogą się spodziewać uczestnicy festiwalu w kolejnych dniach.

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Położony na włoskiej wyspie wulkan Stromboli uaktywnił się i wyrzucił w powietrze fontannę lawy. W wyniku tego zdarzenia część krateru się zawaliła. To jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Źródło:
Reuters,volcanodiscovery.com

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła Kosmosu. W środę odbył się lot testowy, w którym urządzenie osiągnęło zamierzony pułap. To pierwszy tego typu sprzęt wykorzystujący przyjazny dla środowiska materiał napędowy.

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Źródło:
PAP Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

U północnych wybrzeży Australii trwają gorączkowe poszukiwania 12-letniego dziecka, które zaginęło podczas pływania. Policja podejrzewa, że mogło zostać zaatakowane przez krokodyla.

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Źródło:
BBC, Sky News, ABC Australia

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Kos szalał na początku tygodnia pożar, który doprowadził do ewakuacji ludności. Żywioł udało się opanować. To, jak wyglądała sytuacja na miejscu z perspektywy turysty z Polski, opowiadał na antenie TVN24 pan Wojciech.

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Chińscy naukowcy odkryli gatunek rośliny, która jest w stanie przetrwać na Marsie. To rodzaj mchu - Syntrichia caninervis - występujący w najtrudniejszych do życia ziemskich obszarach, między innymi na pustyni Mojave w Kalifornii, w Tybecie oraz na Antarktydzie.

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Źródło:
PAP, "Guardian"

Miejscowość Cogne w Dolinie Aosty na północy Włoch została w weekend poważnie dotknięta skutkami powodzi wywołanej ulewnym deszczem. Dojazd do miejsca jest utrudniony, bo zniszczona jest jedyna droga łącząca je z doliną. Włoska minister zapowiedziała sprowadzanie tam turystów za pomocą śmigłowca, co spotkało się z falą krytyki.

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Źródło:
PAP

Aż cztery leje kondensacyjne pojawiły się we wtorek w tym samym momencie w okolicach Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dwa z nich to trąby wodne. Niezwykłe zjawiska udało się uchwycić na jednym zdjęciu.

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bolid, czyli jasny meteor, rozbłysnął nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Tuż po północy niebo nad centralnymi regionami naszego kraju na chwilę stało się jasne. Jak przekazali analitycy z projektu Skytinel, którzy nagrali to zjawisko, kosmiczny gość pochodził z pasa planetoid.

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Kryzys sanitarny nad jeziorem Garda we Włoszech. W miejscowości Torri del Benaco w ciągu zaledwie kilku dni zanotowano setki przypadków zapalenia żołądka i jelit. Badania mikrobiologiczne wykazały obecność norowirusów w zbiornikach dookoła miasta.

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

Źródło:
PAP, tg24.sky.it

Wezbrany potok porwał samochód w Bieszczadach. Na pomoc ruszyli strażacy i policja, ale kierowcy nie udało się uratować. Od poniedziałku nad regionem przechodzą burze z ulewnymi opadami deszczu, a w wielu miejscach jest niebezpiecznie.

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Źródło:
PAP, KP PSP Ustrzyki Dolne

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew i burz, które w weekend przetoczyły się nad Szwajcarią. W alpejskich kantonach wciąż trwają poszukiwania kilku zaginionych osób. Region został dotknięty licznymi podtopieniami i osuwiskami.

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, PAP