Morska mgła adwekcyjna pojawiła się w Ustce (woj. pomorskie) w godzinach porannych. Zjawisko to może być niebezpieczne, ponieważ ogranicza widzialność. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.
W sobotę przed południem pojawiła się w Ustce mgła morska, która zaliczana jest do mgieł adwekcyjnych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z tamtejszej plaży. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, około godziny 8 w tym rejonie widzialność spadła poniżej 100 metrów. Temperatura wody wynosiła 11,7 stopnia Celsjusza, a powietrza 13-15 st. C. Takie warunki sprzyjały powstaniu tego zjawiska.
Mgła morska. Jak powstaje to zjawisko
Morska mgła adwekcyjna powstaje, gdy ciepłe i wilgotne powietrze napłynie nad chłodniejszą powierzchnię morza. Co ciekawe, może ona także tworzyć się, gdy cieplejsze powietrze znad morza wpłynie nad plażę. Ten drugi przypadek często obserwowany jest w godzinach porannych, gdy piach wychłodzi się przez noc, a powietrze znad morza jest cieplejsze.
Mgła morska to niebezpieczne zjawisko. Jest ona zwykle bardzo gęsta i mocno ogranicza widzialność. Takie warunki zagrażają pływakom, plażowiczom i rybakom, którzy mogą łatwo stracić orientację w terenie i mogą spowodować zderzenia kutrów i łodzi.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: MarGib / Kontakt 24