TVN Meteo | Polska

Nowy sezon bocianiego serialu. "Po namiętnym powitaniu mamy pewność, że się znają"

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps/dd
Źródło:
PAP, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl
Kilkadziesiąt bocianów żerowało na Warmii i Mazurach
Kilkadziesiąt bocianów żerowało na Warmii i Mazurach Kontakt 24/ Darecki
wideo 2/22
Bociany

Bocian Florentino w czwartek wrócił po zimowym pobycie w Afryce do Polski, a to oznacza, że ponownie można oglądać transmisję w internecie z jego gniazda. Partnerka dołączyła do niego następnego dnia. Życie bocianów czarnych, gatunku objętego ścisłą ochroną w naszym kraju, na terenie łódzkiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych można obserwować od sześciu lat.

Jak poinformowała Alicja Sitek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Łodzi "na początku kwietnia na gnieździe leżał jeszcze śnieg", który zatrzymał Florentino, czyli dorosłego bociana czarnego, na trasie wędrówki. Jak jednak tylko pogoda się poprawiła, ptak ruszył na północ i w czwartek pojawił się w gnieździe. Jak przekazano na stronie internetowej Lasów Państwowych, przybył o godzinie 15.35.

"Od razu wziął się za układanie patyków według własnego uznania. Widać, że czuje się tu jak u siebie w domu. Wyleciał z gniazda rozejrzeć się po okolicy, wrócił po dwóch godzinach i już został na noc. A my zaczynamy nowy sezon naszych obserwacji" - przekazała w piątek Sitek.

Spotkanie po długiej przerwie

W piątek w gnieździe pojawiła się samica. Łódzka RDLP zamieściła nagranie z momentu spotkania ptaków, które zatytułowała "Spotkanie w gnieździe po długiej rozłące". Przyleciała o godzinie 18.27, kiedy samca nie było i czekała na jego powrót. Spotkanie nastąpiło 20 minut później.

"Po namiętnym powitaniu i całkowicie swobodnym zachowaniu pary od pierwszej chwili, mamy pewność, że się znają" - napisano. Nie wiadomo jednak czy to Fermina I czy Fermina II.

Bociany czarne: moment spotkania samca Florentino z samicą
Moment spotkania samca Florentino z samicąRDLP w Łodzi

Bocian czarny w Polsce. Ochrona

Bocian czarny (Ciconia nigra) jest bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów, do tego prowadzi bardzo skryty tryb życia. Osoba postronna nie może zbliżyć się do ich gniazd. Otaczają je bowiem wyznaczone przez leśników strefy ochronne, w okresie lęgowym obejmujące obszar o promieniu 500 metrów, zaś sama lokalizacja siedlisk objęta jest tajemnicą.

Od sześciu lat

Codzienne życie bocianów czarnych można podglądać od sześciu lat. Pionierskie w skali kraju i jedno z niewielu w Europie przedsięwzięcie edukacyjne realizowane jest wspólnie przez RDLP oraz Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Wspólna obserwacja bocianów czarnych dzięki kamerze przy znajdującym się na wysokości około 20 metrów gnieździe i poznawanie zachowania gatunku, ma na celu upowszechnienie wiedzy o bocianach czarnych oraz wzbudzenie świadomości potrzeby ochrony tego gatunku. To wyjątkowa okazja do obserwacji ptaków objętych w Polsce ścisłą ochroną.

"Projekt edukacyjny 'Bociany Czarne Online' ma odsłonić tajemnice życia tego gatunku. Leśnicy i ornitolodzy typują dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim, na terenie RDLP w Łodzi. W marcu w każdej z lokalizacji w głębi lasu instalujemy kamery z funkcją podczerwieni. I tak, od 2016 roku obserwujemy - a wraz z nami coraz liczniejsza grupa internautów - bociany czarne w gniazdach: na dębie i sośnie" - wyjaśniła Sitek.

Transmisję z bocianiego gniazda można śledzić tutaj.

bocianyRDLP w Łodzi

Bociani serial

W poprzednich latach można było śledzić online między innymi losy pary bocianów i ich potomstwa oraz trzech młodych ptaków: Patyka, Skoczka i Gwalberta, którym imiona nadali internauci. Teraz gwiazdą transmisji jest zaś dorosły bocian Florentino.

"W 2021 r. gniazdo Dąb2 było zajęte przez Florentino i Ferminę II. Samica zniosła cztery jaja, z których wykluły się cztery pisklęta. Na początku czerwca doszło do eliminacji najmłodszego pisklęcia i w gnieździe zostały trzy. Otrzymały imiona Frezja, Felek i Florek. W pierwszej połowie sierpnia młode bociany wyleciały z gniazda. 14 sierpnia, zaledwie po paru dniach wędrówki, Felek zginął we wschodniej Rumunii, ale Florek i Frezja poleciały dalej - do Afryki. Lokalizator Florka zamilkł nad Saharą koło Luksoru, a Frezja przeleciała przez Saharę i zimuje w Erytrei i Etiopii" - relacjonują twórcy przedsięwzięcia.

W jego ramach w ubiegłym roku zaobrączkowano i wyposażono w lokalizatory GPS-GSM 18 piskląt bociana czarnego żyjących w lasach RDLP w Łodzi. Urządzenia założono w gniazdach w nadleśnictwach: Grotniki, Piotrków, Poddębice, Bełchatów, Złoczew, Kutno i Kolumna.

Bociany czarne w Polsce

Bocian czarny jest objęty w Polsce ścisłą ochroną. Szacuje się, że liczebność tych ptaków sięga 1,4-1,6 tysiąca par. Jak podkreślają przyrodnicy, na początku lat 80. XX wieku populację tego gatunku w Polsce oceniano na około 900 par, natomiast w latach 60. na zaledwie 500. Dokładna lokalizacja gniazd bocianów czarnych objęta jest tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. Każda para buduje zwykle więcej niż jedno gniazdo (ich waga może wynosić nawet tonę), następne mogą być oddalone od siebie nawet o kilka kilometrów i w kolejnych latach zasiedlane w przypadku utraty lub pogorszenia jakości gniazda podstawowego.

Bociany z łódzkich lasów będzie można obserwować do jesieni. We wrześniu gatunek ten wędruje na zimowiska do Afryki Wschodniej i Środkowej.

Bocian czarnyLasy Państwowe

Autor:ps/dd

Źródło: PAP, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: RDLP w Łodzi

Pozostałe wiadomości