Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podnieśli do drugiego stopnia zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry. W partiach szczytowych leży prawie metr śniegu.
"Wzrost zagrożenia lawinowego ma związek ze zdecydowanie silniejszym niż prognozowano wiatrem. W piątek od godzin porannych transportował on luźny śnieg na stronę zawietrzną, odkładając go i tworząc depozyty na starszej warstwie, z którą są one słabo związane” - poinformowali goprowcy w sobotę. Zdaniem ratowników szczególną uwagę należy zachować pod przełamaniami terenu i w zagłębieniach.
Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. "Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach" - zakomunikowali ratownicy.
Prawie metr śniegu
W partiach szczytowych Babiej Góry grubość pokrywy śniegu wynosi około 90 centymetrów, w miejscach nawianych jest go znacznie więcej. Część szlaków, zwłaszcza tych mało uczęszczanych, jest nieprzetarta.
Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej rosnącej skali.
O czym pamiętać, idąc w góry
Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Należy mieć przy sobie ciepłe ubranie, szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędne są raczki. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Z uwagi na wcześnie zapadający zmrok należy zabrać latarkę.
Zamknięta do odwołania jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. To najtrudniejszy szlak w Beskidach; jest jednokierunkowy, podejściowy. Jego częścią jest między innymi ośmiometrowa, pionowa ściana zwana Czarny Dziób, na którą turyści muszą się wspiąć.
W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: M. Hudyka, Babiogórski Park Narodowy