Alert RCB. W kolejnych regionach Polski będzie zrzucana z samolotów szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Z tego powodu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców kilku regionów.
Kolejne obszary kraju zostały objęte akcją szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. "Uwaga! W dn. 18-26.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - napisało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w esemesowym alercie.
Taką wiadomość otrzymały osoby przebywające na terenie województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego (w powiatach: opoczyńskim, rawskim, tomaszowskim, kutnowskim, łęczyckim, łowickim, skierniewickim, zgierskim).
Dlaczego szczepionek nie wolno dotykać?
O akcji informuje również Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Mirosław Welz tłumaczy, że płynna szczepionka zamknięta jest w aluminiowo-plastikowym pojemniku.
- Kapsułek nie wolno dotykać, bo nie będą już przyjmowane przez lisy - wyjaśnia.
Natomiast w przypadku kontaktu z kapsułką należy skonsultować się z lekarzem. W trakcie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu, należy trzymać w zamknięciu mięsożerne zwierzęta domowe. Zalecane jest też, by w czasie akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie zrezygnować z polowań.
Wścieklizna to groźna choroba
Jak pisze RCB, wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. W Polsce jej rezerwuarem jest lis rudy. Dlatego prowadzone są akcje szczepienia tych zwierząt.
Mimo dużego postępu medycyny wścieklizna jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce.
Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów.
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: RCB, PAP, tvnmeto.pl
Źródło zdjęcia głównego: AdobeStock, RCB