Alert RCB obowiązuje także w poniedziałek. W niedzielę wysłano go do mieszkańców części województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. W regionach tych prognozowane są silne podmuchy wiatru, które mogą powodować przerwy w dostawie prądu i porywać niezabezpieczone przedmioty.
"Uwaga! W nocy i jutro (24/25.12) prognozowany silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - wiadomość SMS o takiej treści została wysłana do odbiorców w niedzielę po południu w województwach:
- pomorskim, w powiatach: lęborskim, puckim, Słupsk, słupskim i wejherowskim;
- zachodniopomorskim, w powiatach: gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, Koszalin, koszalińskim, sławieńskim i Świnoujście.
Eksperci radzą, by usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, jak również przeparkować zaparkowane pod drzewami samochody w bezpieczne miejsce. Należy zadbać również o bezpieczeństwo zwierząt, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz. RCB dodało, że warto przygotować oświetlenie zastępcze, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne.
Szczególną uwagę powinniśmy zachować podczas jazdy samochodem - wiatr może połamać konary i drzewa, a przy wyjeździe na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia pojazdu.
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: RCB, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: AdobeStock