Alert RCB przed ulewami i smogiem. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Autor:
anw/dd
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało kolejne SMS-owe alerty. Ostrzeżenia dotyczą intensywnych opadów deszczu oraz złej jakości powietrza. Sprawdź, gdzie wydano alert.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ OKOLICY - SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL

"UWAGA! Dnia 24.08 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - SMS o takiej treści otrzymały w środę osoby przebywające w powiecie białostockim i w Białymstoku w województwie podlaskim.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje również, aby powstrzymać się od spacerów i uprawiania sportu na świeżym powietrzu oraz wietrzenia pomieszczeń.

Wieczorem alert przed smogiem został zaktualizowany o powiat augustowski w woj. podlaskim.

Alert RCB - ulewy

Eksperci RCB ostrzegli mieszkańców innej części kraju przed ulewami. "Dziś (24.08) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe"

Alert RCB wysłano do osób przebywających na terenie powiatów niżańskiego i stalowowolskiego w woj. podkarpackim.

Alert RCB

Alert RCB ostrzegający przed smogiem uruchamiany jest, gdy prognoza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wskaże, że istnieje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny.

Źródła emisji pyłu PM10Polski Alarm Smogowy

Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać na przykład związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Autor:anw/dd

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl/RCB

Pozostałe wiadomości