IMGW podsumował dane klimatyczne za 2024 rok w Polsce. Jak wynika z raportu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, miniony rok był najcieplejszym w historii prowadzenia pomiarów meteorologicznych.
Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek, średnia obszarowa temperatura powietrza w 2024 roku wyniosła w Polsce aż 10,9 stopnia Celsjusza i była aż o 2,2 stopnia wyższa od średniej rocznej wieloletniej z lat 1991-2020. Ubiegły rok został zaliczony do lat ekstremalnie ciepłych.
"Był to najcieplejszy rok w historii pomiarów temperatury powietrza w Polsce" - przekazano w podsumowaniu opublikowanym przez IMGW. Do tej pory za najcieplejszy rok uznawano 2019 ze średnią temperaturą wynoszącą 10,2 st. C.
Za najcieplejszy region w minionym roku uznano Podkarpacie, a za najchłodniejszy - Pobrzeże.
Najcieplejszy rok w historii pomiarów w Polsce
Według klasyfikacji średniej temperatury rocznej, obejmującej okres od 1951 roku, ubiegły rok plasuje się na pierwszej pozycji. "Był to prawdopodobnie najcieplejszy rok w historii pomiarów instrumentalnych temperatury powietrza na ziemiach polskich" - dodano.
Najwyższą wartość na termometrach w 2024 roku (36,5 st. C) odnotowano we Wrocławiu 10 lipca, najniższą zaś - w Suwałkach, gdzie 17 stycznia termometr pokazał -23,8 st. C.
Kolejne niepokojące dane
Początek nowego roku także przyniósł niepokojące informacje dotyczące klimatu w Polsce. Z danych IMGW wynika, że tegoroczny styczeń był cieplejszy o 3,4 stopnia Celsjusza od średniej dla tego miesiąca z lat 1991-2020.
W czwartek unijna agencja Copernicus Climate Change Service (C3S) przekazała, że tegoroczny styczeń był najcieplejszym w historii pomiarów na całym świecie. Średnia temperatura powietrza na całym świecie dla tego miesiąca wyniosła 13,23 st. C.
Na początku roku C3S przekazała, że miniony rok na całym świecie był najcieplejszy w historii pomiarów. Średnia globalna temperatura wyniosła 15,1 st. C i była o 0,72 st. C wyższa od średniej z lat 1991-2020. Ponadto średnia globalna temperatura była w 2024 roku o 0,12 st. C wyższa od średniej w 2023 r., uznawanego wcześniej za najcieplejszy w historii.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Maciej Kulczyński/PAP