Pogodę w Polsce kształtuje we wtorek wyż Olenka. To jemu zawdzięczamy pogodne niebo w większości kraju. Jak poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, miejscami rano we znaki mogą dawać się mgły.
Polska znalazła się - i pozostanie na dłużej - w obszarze podwyższonego ciśnienia - przekazała we wtorek synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. - Obecnie nad Europą Środkową przemieszcza się centrum wyżu Olenka, które we wtorek znajdzie się nad południowo wschodnią Polską. W kolejnych dniach Olenka powędruje nad Rumunię, a za nią postępować ma Patricia. To kolejny wyż uformowany nad Morzem Północnym, ale wędrujący na wschód, by w weekend ulokować się nad środkową Europą - poinformowała.
Polska znajduje się i pozostanie w ciepłej masie powietrza polarnego, tylko na chwilę około czwartku muśnie nas od północnego wschodu chłodniejsza masa powietrza. Jednak o zachodnie regiony wciąż ocierać się ma płynące z południa, znad Afryki północnej powietrze zwrotnikowe. - Stąd na zachodzie kraju temperatura wzrastać ma do około 26-28 stopni Celsjusza, a w weekend, kiedy centrum wyżu Patricia znajdzie się nad Polską, zwrotnikowe powietrze przyniesie wzrost temperatury na krańcach zachodnich kraju do 30 stopni - dodała synoptyk.
Miejscami jest mglisto
Wtorkowy poranek przyniósł większości kraju pogodną aurę, tylko na północnym wschodzie pojawiły się chmury. W kotlinach górskich występują mgły. Widzialność jest ograniczona między innymi w Jeleniej Górze, Nowym Sączu (do 100 metrów), Kłodzku, Krośnie (do 200 m), Lesku (do 300 m) i Wrocławiu (do 800 m).
O godzinie 6 najchłodniej było w Katowicach, gdzie termometry wskazały 5 st. C. W Warszawie i Łodzi temperatura sięgnęła 10 st. C. Najcieplej było zaś w Olsztynie - 16 st. C i Kętrzynie - 17 st. C.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/DWD