Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".
- Pogoda jest brzydka, więc warunki są trudne. Tam, gdzie nie ma śniegu, jest mokro. Powyżej 800 m n.p.m. jego pokrywa wzrosła od 5 cm do nawet 15 cm na Hali Miziowej. Zalega on na starej warstwie. Poprawia się widoczność. Zachmurzenie było pełne. Zobaczymy, co przyniesie dzień, bo prognozy mówiły o ociepleniu, ale w górach wciąż trwa zima - powiedział w sobotę ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku. Na Hali Miziowej leży od 10 do 20 centymetrów śniegu, na Markowych Szczawinach jest go 18 cm, a w partiach szczytowych Babiej Góry 60 cm. Na Babiej Górze nadal obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie mas śniegu jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Zamknięta jest Perć Akademików, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. W schronisku na Szyndzielni w Bielsku-Białej trwa remont. Nie można tam przenocować, ale gastronomia jest otwarta. W Beskidach działa kolej linowo-terenowa na Żar w Międzybrodziu Żywieckim i w weekend także kanapowy na Czantorię w Ustroniu. Turyści, którzy wybiorą się na wędrówkę w wyższe partie muszą mieć cieplejszą odzież, szczególnie nieprzemakalną. Telefon powinien być naładowany i mieć zainstalowaną aplikację "Ratunek". Warto zabrać powerbank. Czas przejścia tras, który wskazywany jest na mapach, w obecnych warunkach może się nieco wydłużyć. Goprowcy apelują, aby nie wybierać się na szlak samotnie. W razie wypadku w górach można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Lawinowa "dwójka" w Tatrach
W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Jak przekazano w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego, pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
Źródło: PAP, TPN
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl