IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Obowiązuje drugi stopień alertów. Niebezpieczeństwo dotyczy Bałtyku oraz kilku północnych regionów kraju.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne.
Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia
Pomarańczowe ostrzeżenia dotyczą województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, w tym Wybrzeża zachodniego i wschodniego oraz i morskich wód wewnętrznych RP.
Jak napisano w komunikacie, "w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (22 lutego - 545 centymetrów) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, przewidywane są wahania oraz wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych". Dodano, że na Zatoce Pomorskiej oraz na Wybrzeżu wschodnim istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych.
Ostrzeżenia w tych miejscach będą ważne do godziny 18 w środę.
Alerty drugiego stopnia dotyczą również obszaru Żuław i Zalewu Wiślanego w woj. pomorskim, a także Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry oraz Zlewni Iny w woj. zachodniopomorskim.
Na Zalewie Szczecińskim i ujściowym odcinku Odry "w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku i prognozowaną sytuacją meteorologiczną przewiduje się wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich i powyżej stanów ostrzegawczych". W komunikacie podkreślono, ze lokalnie na Zalewie Szczecińskim możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych. Ostrzeżenia stracą ważność o północy ze środy na czwartek.
Jak przekazało IMGW, w rejonie zlewni Iny alert obowiązuje w związku z prognozowanymi wzrostami stanów wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na stacji Goleniów. Alarm przestanie obowiązywać o godz. 9 w środę.
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock