Alerty IMGW przed silnym wiatrem. Ta noc też może być niespokojna

Aktualizacja:
Autor:
kw,dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc z czwartku na piątek
Prognoza pogody na noc z czwartku na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 18.02

IMGW wciąż ostrzega przed silnymi porywami wiatru. Na terenie całego kraju obowiązują alarmy drugiego i pierwszego stopnia. Miejscami wiatr może w porywach rozpędzać się do 95 kilometrów na godzinę.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia.

Alerty IMGW drugiego stopnia - silny wiatr

Alarmy drugiego, średniego stopnia przed silnym wiatrem wydano w województwie zachodniopomorskim, w powiatach nadmorskich, gdzie niebezpiecznie będzie do północy z czwartku na piątek.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 95 km/h, z północnego zachodu i zachodu.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr

Wydano także alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Obowiązują w reszcie kraju, a więc w województwach:

- zachodniopomorskim (wszędzie tam, gdzie nie wydano alertów drugiego stopnia), gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 22 w czwartek;

- pomorskim, w którym alarmy wygasną o godz. 8 w piątek;

- warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, gdzie ostrzeżenia wygasną o godz. 7 w piątek;

- kujawsko-pomorskim, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 5 w piątek;

- łódzkim, opolskim, śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, małopolskim, w których ostrzeżenia stracą ważność o godz. 6 w piątek;

- lubuskim, gdzie alerty wygasną o godz. 3 w piątek.

Prognozuje się wystąpienie silnego zachodniego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 45 km/h, w porywach do 75-90 km/h.

Ostrzeżenia IMGWIMGW
Zasady bezpieczeństwa w trakcie wichuryRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw,dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości