Alert RCB przed burzami z gradem i silnym wiatrem został wysłany w środowy poranek. Jego odbiorcami są mieszkańcy ponad połowy kraju. Jak ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w dzień konieczne będzie zachowanie szczególnej ostrożności.
W środę znacząca część kraju objęta jest alertami meteorologicznymi przed burzami z gradem. W wielu regionach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia.
Alert RCB
"Uwaga! Dziś (05.07) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - SMS-owy alert RCB tej treści został wysłany do odbiorców sieci komórkowych na terenie województw:
- opolskiego;
- śląskiego;
- dolnośląskiego;
- wielkopolskiego;
- łódzkiego;
- kujawsko-pomorskiego;
- pomorskiego;
- zachodniopomorskiego;
- lubuskiego;
- mazowieckiego - powiaty: gostyniński, Płock, płocki, sierpecki i żuromiński;
- świętokrzyskiego - powiaty: jędrzejowski, kazimierski, Kielce, kielecki, konecki, pińczowski i włoszczowski;
- małopolskiego - powiaty: chrzanowski, krakowski, Kraków, limanowski, miechowski, myślenicki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tatrzański, wadowicki i wielicki.
Jak radzą eksperci, mieszkańcy tych regionów powinni w miarę możliwości pozostać w domach, uprzednio zapewniając bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zabezpieczając rzeczy, które może porwać wiatr, oraz dokładnie zamykając okna i drzwi. W ciągu dnia mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu, dlatego warto przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii.
Podczas jazdy samochodem również należy zachować szczególną ostrożność: po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a po drugie przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń, kiedy to istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Czym jest alert RCB
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: RCB, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB