Lądownik Hakuto-R miał we wtorek, 25 kwietnia, wylądować na powierzchni Księżyca. Na razie utracono z nim łączność - poinformował zespół zajmujący się misją. Jest to przedsięwzięcie w pełni finansowane przez prywatną firmę ispace.
Lądownik Hakuto-R miał wylądować we wtorek, 25 kwietnia, późnym popołudniem naszego czasu na Księżycu. Na razie stracono z nim łączność - poinformował zespół zajmujący się misją. Nie wiadomo, czy lądowanie się powiodło. Misja ta jest w pełni finansowana przez prywatną firmę ispace.
"Nic nie jest potwierdzone, ale nie wygląda to dobrze" - napisał na Twitterze Chris Bergin z NASASpaceflight.com.
Lądownik został wystrzelony 21 marca za pośrednictwem rakiety Falcon 9 należącej do firmy Elona Muska - SpaceX.
Gdzie ma wylądować Hakuto-R?
Hakuto-R miał wylądować w kraterze Atlas, który położony jest na południowo-wschodnim skraju Mare Frigoris (łac. Morze Zimna). Mare Frigoris to morze księżycowe znajdujące się na północ od Mare Imbrium i na północny wschód od Mare Serenitatis.
Lądowanie miało rozpocząć się z wysokości około 100 kilometrów nad powierzchnią Księżyca. Najpierw miał się rozpocząć manewr hamowania, podczas którego lądownik miał odpalić swój główny silnik. Następnie Hakuto-R miał dostosować swoją orientację względem powierzchni Księżyca i zmniejszać stopniowo prędkość, aby dokonać miękkiego lądowania. Cały proces miał trwać około godziny.
Lądownik uchwycił na zdjęciu wschód Ziemi
Jeden z obrazów przesłanych przez Hakuto-R uchwycił wspaniały wschód Ziemi, który nastąpił w tym samym czasie, co hybrydowe zaćmienie Słońca. Na zdjęciu widać cień Księżyca, który przesuwa się po powierzchni Ziemi nad południowym Pacyfikiem.
Łazik na pokładzie
W lądowniku umieszczony jest mały łazik Rashid należący do agencji kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), system sztucznej inteligencji kanadyjskiej firmy Mission Control oraz system obrazowania z wieloma kamerami kanadyjskiej firmy Canadensys Aerospace.
Jako ładunek dodatkowy wystrzelona została również należąca do NASA sonda Lunar Flashlight, która miała wejść na orbitę wokół Księżyca i poszukiwać lodu na jego powierzchni za pomocą reflektometru, składającego się z czterech laserów.
Tylko trzem krajom udało się do tej pory umieścić swe lądowniki na Księżycu: Stanom Zjednoczonym, Związkowi Sowieckiemu i Chinom.
Napęd budował Polak
Przy budowie napędu lądownika pracował Polak - doktor Jakub Gramatyka z Sieci Badawczej Łukasiewicza, Instytutu Lotnictwa.
>>> ZOBACZ: Wywiad z Polakiem, który zbudował napęd
Źródło: space.com, Reuters