Istnieje niewielka, choć cały czas rosnąca pula przeszczepionych wątrób, które mają już co najmniej sto lat - donoszą naukowcy. Dokładne poznanie działania tych narządów może zwiększyć dostępność organów pobieranych od starszych dawców i zachować dobre rezultaty przeszczepów.
Z analiz przeprowadzonych w USA wynika, że rośnie pula przeszczepionych wątrób, które żyją już od co najmniej 100 lat. Badacze z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin przeanalizowali dane zgromadzone w zarządzającej transplantacjami, amerykańskiej organizacji United Network for Organ Sharing (UNOS). Z ponad 250 tysięcy wątrób przeszczepionych w latach 1990-2022, 25 miało wiek przynajmniej 100 lat. - Przyjrzeliśmy się przeżywalności po przeszczepie, wiekowi dawców oraz temu, jak długo wątroba działała u biorcy - mówił Yash Kadakia, główny autor badania przedstawionego w trakcie konferencji Scientific Forum of the American College of Surgeons Clinical Congress 2022. - Podzieliliśmy na grupy te "żyjące" już od 100 lat wątroby i sprawdziliśmy czynniki związane z dawcami, biorcami oraz transplantacjami, tak, aby zrozumieć unikalną kombinację, która pozwoliła wątrobom przetrwać aż 100 lat - dodał. - W optymalnym stanie byli dawcy i biorcy, i to unikalne połączenie różnych czynników poskutkowało doskonałymi wynikami - wyjaśniał Kadakia.
Długi wiek wątroby zależy od zdrowia dawcy
Jak zauważają badacze, dla długiego działania narządu ważne jest dobre zdrowie dawcy, na przykład brak cukrzycy, dobry stan samej wątroby oraz mniejsza liczba punktów w skali MELD u biorcy. Skala MELD (Model for End-Stage Liver Disease) określa ciężkość przewlekłej choroby wątroby - im więcej punktów, tym bardziej zaawansowane schorzenie. Sędziwy wiek organów wynika głównie z tego, że pochodzą od starszych dawców - w wieku średnio 85 lat. Dawcami wątrób spoza wspomnianej grupy były natomiast osoby w wieku średnio 39 lat. - Do tej pory unikaliśmy wykorzystywania wątrób pochodzących od starszych dawców. Jeśli udałoby nam się zrozumieć charakterystyczne cechy dawców, potencjalnie moglibyśmy zyskać dostęp do większej liczby wątrób i zachować dobre rezultaty przeszczepów - zwróciła uwagę współautorka barania, profesor Christine S. Hwang. Kluczowe znaczenie ma też postęp medycyny. - Wykorzystujemy narządy starszych dawców, mamy przy tym lepsze techniki chirurgiczne, lepsze metody immunosupresji oraz umiemy lepiej dopasować dawcę i biorcę. Wszystko to przekłada się na lepsze rezultaty - podkreślił Kadakia. W USA, jak podają badacze, na przeszczep wątroby oczekuje obecnie ponad 10 tysięcy osób, w Polsce, w danym momencie - około 150.
Źródło: PAP, eurekalert.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock