Podróże samolotem stały się mniej bezpieczne przez zmiany klimatu

Autor:
as/dd
Źródło:
University of Reading, The Guardian
Za nami najgorętsza dekada w historii
Za nami najgorętsza dekada w historiiNASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann
wideo 2/6
Zmiany klimatu

Turbulencje podczas lotu są coraz częstsze. Badanie brytyjskich naukowców wskazało, że liczba godzin, kiedy podczas lotów występują mocne zawirowania, zwiększyła się przez ostatnie dekady o nawet 55 procent. Przyczyną tego zjawiska są zmiany klimatyczne, a dokładnie cieplejsze, bardziej ruchliwe powietrze.

Zmiany klimatu mają coraz większy wpływ na transport lotniczy. Poprzednie badania wykazały, że ocieplanie się planety wydłuża czas podróży na niektórych trasach, a wysokie temperatury zmniejszają ładunek, jaki może być bezpiecznie transportowany przez samoloty. Analiza przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii wskazuje jeszcze jedną kwestię, jaka może grozić nam podczas podróży samolotem.

Silne zawirowania powietrza

Na łamach czasopisma "Geophysical Research Letters" badacze skupili się na analizie turbulencji czystego nieba w latach 1979-2020. Ten typ zawirowań powietrza jest niewidoczny gołym okiem, ale może być bardzo gwałtowny, a przez to niebezpieczny dla samolotów. Naukowcy przyjrzeli się trasom na całym świecie, zwracając uwagę, na to przez ile godzin rocznie utrzymywały się turbulencje.

Jak się okazało, nad północnym Atlantykiem - na jednej z najbardziej ruchliwych tras lotniczych na świecie - całkowity roczny czas trwania najsilniejszych turbulencji wzrósł z 17,7 godzin w roku 1979 do 27,4 godzin w 2020 r. - oznacza to wzrost o 55 procent. Umiarkowane turbulencje wzrosły przez ten czas o 37 procent (z 70 do 96,1 godz.), zaś te lekkie - o 17 procent (z 466,5 do 546,8 godz.). Znaczący wzrost turbulencji wykazano także nad Stanami Zjednoczonymi, Europą, Bliskim Wschodem i południowym Atlantykiem.

- Turbulencje sprawiają, że podczas lotu samolot się trzęsie, a podróż może być niebezpieczna - wyjaśnił Mark Prosser, główny autor badania. - W samych Stanach Zjednoczonych kosztują one branżę lotniczą od 150 do 500 milionów dolarów rocznie. Każda dodatkowa minuta podróży przez turbulencje zwiększa zużycie samolotu, a także ryzyko obrażeń pasażerów i personelu pokładowego - dodał.

Coraz cieplejsze powietrze

Naukowcy wskazali również najbardziej prawdopodobną przyczynę tego zjawiska - są nią zmiany klimatu. Cieplejsze powietrze, spowodowane zwiększoną emisją dwutlenku węgla, zwiększa siłę prądów strumieniowych w atmosferze, co wpływa na powstawanie turbulencji czystego nieba. Dotychczas naukowcy jedynie spekulowali, że będą one powstawać częściej w ocieplającym się świecie - badanie dostarcza dowodów na potwierdzenie tej hipotezy.

- Po dekadzie badań wykazujących, że zmiany klimatu zwiększą turbulencje czystego powietrza w przyszłości, mamy teraz dowody sugerujące, że ten wzrost już się rozpoczął - przekazał Paul Williams, współautor badania. - Powinniśmy inwestować w ulepszone systemy przewidywania i wykrywania turbulencji, aby zapobiec utrudnieniom, jakie w nadchodzących dekadach wywoła w lotnictwie bardziej turbulentne powietrze - dodał.

Globalne ocieplenie Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:as/dd

Źródło: University of Reading, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości