Stos cennych przedmiotów z epoki żelaza został odnaleziony w Wielkiej Brytanii. Niektóre z nich zaskoczyły naukowców. Odkrycie daje cenny wgląd w to, jak tysiące lat temu żyły elity na Wyspach Brytyjskich.
Na trop przedmiotów wpadł archeolog amator z północnej Anglii. Podczas poszukiwań w okolicach wioski Melsonby jego detektor metalu zaczął emitować sygnały. Obiekt wydawał się duży, dlatego mężczyzna skontaktował się z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu w Durham, który przeprowadził wykopaliska.
Elity sprzed tysięcy lat
Jak wyjaśnili naukowcy, skarb z Melsonby składał się z ponad 800 obiektów datowanych na około 2000 lat. Wśród nich dopatrzono się fragmentów wozów i rydwanów, kociołka, misy do mieszania wina, zdobionych elementów uprzęży, luster i ostrzy rytualnych włóczni. Niektóre z nich zwróciły szczególną uwagę archeologów - misa była udekorowana w sposób przywodzący na myśl tradycje śródziemnomorskie, nietypowe dla północnej Anglii w epoce żelaza. Podobnie ozdobione były niektóre fragmenty uprzęży.
Uwagę naukowców zwrócił także fakt, że wiele obiektów nosiło ślady celowego spalenia. Być może były one częścią stosu pogrzebowego wpływowego członka lokalnej społeczności, chociaż nie jest to pewne - w okolicy nie znaleziono żadnych ludzkich szczątków.
- Pierwszy posiadacz tego skarbu był prawdopodobnie członkiem ówczesnych elit Wielkiej Brytanii, Europy, a nawet świata rzymskiego - powiedział Tom Moore z Uniwersytetu w Durham, który brał udział w wykopaliskach. - Zniszczenie tak wielu drogich przedmiotów przeprowadzono na skalę rzadko spotykaną w Wielkiej Brytanii, co pokazuje, że elity północnej Brytanii były tak samo potężne, jak te z południa.
Nowe spojrzenie
Według Moore'a obiekty pokazują, że życie najbogatszych osób w północnej Anglii - dotychczas uważanej za zaściankową w porównaniu z południem - było w epoce żelaza zupełnie inne, niż do tej pory sądzono. Odkrycie może również pomóc nam w zrozumieniu, jaką rolę w życiu ówczesnych ludzi odgrywały pojazdy.
Archeolodzy dodali, że skarb jest wyjątkowo duży w skali Wielkiej Brytanii, a prawdopodobnie nawet Europy. Część artefaktów z Melsonby jest nadal analizowana. Badacze mają nadzieję, że w przyszłości trafią one do muzeów.
Źródło: LiveScience, The Guardian, Durham University
Źródło zdjęcia głównego: Department of Archaeology/Durham University