Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mają w planach wysłanie w kosmos własnego satelity o nazwie HYPE. Trwa faza projektowania urządzenia, które na orbitę dotrzeć ma na jesieni tego roku. Sprzęt pozwoli na monitorowanie zmian klimatu, a młodzi inżynierowie chcą skupić się na problemie smogu.
HYPE, bo tak ma nazywać się satelita, będzie badał zanieczyszczenie atmosfery, kondycję lasów i wykonywał zdjęcia Ziemi. W projekcie bierze udział ponad 30 osób. Czym się wyróżnia? Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie próbują od podstaw wybudować najmniejszego dotychczas satelitę w Polsce.
- Nie chcieliśmy wykorzystywać tutaj żadnych kupnych komponentów, jak miało to miejsce dotychczas w innych misjach, tylko chcieliśmy zbudować relatywnie prostego satelitę kompletnie od podstaw, by móc wszystko zrozumieć i zbudować wiedzę na przyszłość - przekazał Filip Tomczyk, lider techniczny projektu HYPE, w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Hubertem Kijkiem.
Badanie smogu i pożarów
Młodzi naukowcy za pomocą satelity chcą monitorować zmiany klimatu na terenie całego kraju oraz na całym świecie.
- Chcemy skupić się głównie na problemie smogu, ponieważ jest on powszechnym zjawiskiem w Polsce i ma duży wpływ na zdrowie społeczeństwa. Chcemy również monitorować pożary lasów, które są coraz częstszym zjawiskiem w ostatnich latach, by móc szybciej reagować w sytuacji, kiedy to zjawisko wystąpi - opowiadał Konrad Rotter, lider podsystemu spektroskopii. Dane pozyskane z satelity będą udostępniane publicznie.
Kosmiczny selfie stick
Satelita będzie wyposażony w dodatkowy instrument - niewielką kamerę skierowaną na ekran zamontowany na jednej ze ścian urządzenia. Będzie to odpowiednik kosmicznego selfie sticka, który ma pozwolić na wykonanie zdjęcia HYPE na tle Ziemi, wraz z materiałem zaprezentowanym na wyświetlaczu. To ma dostarczyć studentom nie tylko niepowtarzalną okazję do nabrania niezwykle cennego doświadczenia, ale również będzie stanowiło zaawansowane narzędzie naukowe i edukacyjne.
Patronami medialnymi tego projektu są program "Kijek w kosmosie" oraz TVN24 BiS.
OBEJRZYJ W TVN24 GO: Studenci z Polski chcą wysłać w kosmos swojego satelitę. Jeszcze w tym roku
Źródło: TVN24 GO, "Kijek w kosmosie"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 GO/"Kijek w kosmosie"