Satelita - co to jest i jaką rolę może pełnić?

Źródło:
TVN Meteo
Satelita OSIRIS REx ścigający asteroidę Bennu - materiał archiwalny
Satelita OSIRIS REx ścigający asteroidę Bennu - materiał archiwalnyNASA Goddard
wideo 2/3
Satelita OSIRIS REx ścigający asteroidę Bennu - materiał archiwalnyNASA Goddard

Satelita to każde ciało o względnie małej masie, które obiega inne ciało o większej masie, poruszając się po torze nazywanym orbitą. Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje satelitów: naturalne i sztuczne. Podział ten odzwierciedla także rolę, jaką pełnią satelity w Układzie Słonecznym. 

Satelity to ciała o małej masie, które obiegają inne ciała o większej masie, poruszając się po tzw. orbicie.Satelita naturalny to ciało niebieskie zbudowane ze skał, obiegające planetę, planetę karłowatą lub planetoidę.Satelita sztuczny to zbudowany i wprowadzony na orbitę przez człowieka statek kosmiczny.

Satelita – czym jest, rodzaje

Słowo "satelita" pochodzi od łacińskiego satelles i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „towarzysza” lub „sługę”, co w istocie dobrze oddaje, czym są satelity. Satelita definiowany jest jako każde ciało o względnie małej masie, które obiega inne ciało o większej masie.

Podstawowy podział pozwala wyróżnić dwa rodzaje satelitów, tj. satelity naturalne i satelity sztuczne.

Charon - satelita PlutonaShutterstock

Warto pamiętać, że podział nie tylko wskazuje na sposób ich powstania, ale też warunkuje rolę, jaką odgrywają w Układzie Słonecznym.

Satelita naturalny – czym jest, podział, rola

Satelity naturalne – określane także wspólnym mianem „księżyce” – to stałe ciała niebieskie, które nie zostały stworzone przez człowieka, a zatem są pochodzenia naturalnego. Obiegają one torem zwanym orbitą planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Naturalne satelity zbudowane są z litych skał, nie zaś z gazów, a z uwagi na swoją nieznaczną wielkość – nie posiadają własnej atmosfery.

Najbardziej znanym satelitą naturalnym jest Księżyc, czyli satelita Ziemi. Za największe uznaje się zaś satelity Jowisza, czyli tzw. księżyce galileuszowe. 

Zdjęcia Jowisza z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaNASA/ESA/CSA

Satelity naturalne dzielą się na regularne i nieregularne. Regularne satelity krążą w tę samą stronę, w którą obraca się planeta wokół własnej osi. Wykonują one ruch niemal kołowy, co charakterystyczne – blisko płaszczyzny równika ciała, które okrążają. Nieregularne zaś krążą po orbitach, które nie leżą w płaszczyźnie obrotu planety, którą okrążają. Większość nieregularnych satelit naturalnych to niewielkie ciała.

Jaka jest rola satelitów naturalnych? Ich właściwości dostarczają informacji o pochodzeniu i  ewolucji systemu satelitarnego i Układu Słonecznego. Księżyc – naturalny satelita Ziemi – pełni ponadto szereg istotnych ról dla planety, którą okrąża. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na pływy morskie, czyli regularne podnoszenie i opadanie poziomu wody na Ziemi wywoływane przez grawitację Księżyca. Zaburzenie tego rytmu mogłoby skutecznie zachwiać funkcjonowaniem morskiego ekosystemu. Pływy pozwalają ponadto stabilizować temperaturę, a tym samym klimat na całej planecie. Zdaniem ekspertów siły grawitacyjne Księżyca wpływają także na płyty tektoniczne tworzące skorupę Ziemi.

Satelita sztuczny – czym jest, rola, rodzaje

Sztuczne satelity to statki kosmiczne budowane przez ludzi przy wykorzystaniu innowacyjnych osiągnięć nauki i technologii. Wprowadzane są one na orbitę przez człowieka w celach poznawczych. O możliwości wprowadzenia sztucznego obiektu na orbitę pisał już Isaac Newton. Tzw. działo Newtona zakładało tak wysokie wyrzucenie kuli armatniej, że nigdy nie upadłaby ona na Ziemię, ale spadała wokół niej. Jest to jednak wyłącznie doświadczenie o charakterze myślowym.

Pierwszym sztucznym satelitą Ziemi jest zaś Sputnik 1, który w 1957 roku wystrzelony został przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. 

Zgodnie z danymi Biura Narodów Zjednoczonych na początku 2019 roku wokół Ziemi krążyło blisko 5 tys. sztucznych satelitów. Powodów, dla których zostały wystrzelone do przestrzeni kosmicznej, jest bardzo wiele. Jaka jest zatem rola sztucznych satelitów? Najważniejszym ich zadaniem jest umożliwienie obserwacji Ziemi i prowadzenia badań naukowych. Satelity badawcze stanowią najliczniejszą grupę wśród sztucznych satelitów – szacuje się, że jest to większość satelitów wysłanych w 2018 roku w przestrzeń kosmiczną. Służą one m.in. do:

– obserwacji astronomicznych, – prowadzenia badań biologicznych w przestrzeni kosmicznej, – celów kartograficznych i geodezyjnych, – analizy takich warunków na Ziemi jak sytuacja złóż i surowców mineralnych.

Bardzo ważną grupę satelitów stanowią ponadto satelity meteorologiczne, które monitorują warunki pogodowe na Ziemi. Poza śledzeniem tych zjawisk, zbierają także informacje o aktywności atmosferycznej, zanieczyszczeniu powietrza, prądach oceanicznych czy aktywności wulkanów. 

Erupcja wulkanu Kavachi na zdjęciu satelitarnym z 14 majaJoshua Stevens/earthobservatory.nasa.gov
Zdjęcie satelitarne huraganu DorianShutterstock

Ogromną rolą we współczesnym świecie pełnią także satelity telekomunikacyjne. Wykorzystywane są one do transmisji sygnałów radiowych i telewizyjnych. Satelity komunikacyjne wykorzystywane są zaś do nawigacji GPS. Warto wspomnieć także o satelitach rozpoznawczych, nazywanych także szpiegowskimi. Dzięki zaawansowanej technologii pozwalają one zdobywać informacje w celach wojskowych lub wywiadowczych. Na ogół ich zadania sprowadzają się do wykonywania fotografii o dużej rozdzielczości określonych celów wojskowych, gospodarczych, strategicznych.

Satelita Starlink na orbicie - wizualizacjaAleksandr Kukharskiy/Shutterstock
Statek Matros Pozynicz na zdjęciu satelitarnym Maxar TechnologiesMaxar

Mimo że większa część sztucznych satelitów wprowadzana jest na orbitę Ziemi, niektóre z nich trafiają w dalszą przestrzeń kosmiczną, pozwalając tym samym poznawać planety, gwiazdy, a nawet inne galaktyki.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandr Kukharskiy/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w kolejnych dniach pojawią się obfite opady śniegu, a także oblodzenia. Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Poza tym powieje silniejszy wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Intensywny śnieg, lód i porywisty wiatr. Tu pogoda może stać się groźna

Intensywny śnieg, lód i porywisty wiatr. Tu pogoda może stać się groźna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na Boże Narodzenie. Sytuacja baryczna nad Europą jest dynamiczna, co wpływa także na prognozy pogody na najbliższe dni. Czy najnowsze wyliczenia zwiastują nam białe święta?

Weekend będzie jesienny, a co z Bożym Narodzeniem? Najnowsza prognoza na święta

Weekend będzie jesienny, a co z Bożym Narodzeniem? Najnowsza prognoza na święta

Źródło:
tvnmeteo.pl

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Czuję pieczenie w oczach i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Czuję pieczenie w oczach i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

W sobotę 21 grudnia o godzinie 10.20 rozpoczęła się astronomiczna zima. Kalendarzową przywitamy dzień później. Na zimowym niebie będzie można zobaczyć różne gwiazdy i ciekawe zjawiska astronomiczne.

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Pogoda na dziś. Sobota 21.12 okaże się chłodnym, raczej ponurym dniem. W większości regionów niepotrzebne będą nam parasole, ale we znaki może dać się silniejszy wiatr. Termometry pokażą od 2 do 6 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 21.12. Chłodno i pochmurno, miejscami silniej powieje

Pogoda na dziś - sobota 21.12. Chłodno i pochmurno, miejscami silniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Od czwartku na północy Hiszpanii bardzo silnie wieje. Na samym wybrzeżu odnotowano porywy przekraczające 100 kilometrów na godzinę.

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Źródło:
ENEX, eldiarioalerta.com, wetteronline.de

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels

Do 16 wzrosła liczba ofiar potężnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło we wtorek Vanuatu na Oceanie Spokojnym. Na miejscu katastrofy nadal trwa akcja poszukiwawcza, ale z każdą godziną maleją szanse na odnalezienie ocalałych. Nad pogrążonym w chaosie krajem unosi się kolejne widmo kataklizmu. Znad Morza Koralowego w kierunku wyspy nadciąga układ niskiego ciśnienia, który w kolejnych dniach może przekształcić się w cyklon.

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Źródło:
Reuters

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej sprawdzili, jak zmienia się stężenie dioksyn w pyle zawieszonym PM10 w stolicy Małopolski w zależności od pory roku. Okazało się, że zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej rakotwórczych związków niż latem. To pierwszy w kraju monitoring dioksyn na taką skalę.

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Źródło:
PAP

Astronauci Butch Wilmore i Suni Williams pozostaną w kosmosie co najmniej do marca 2025 roku - poinformowała NASA. To kolejny raz, kiedy amerykańska agencja przekłada datę ich powrotu do domu. Z zakładanych ośmiu dni misja potrwa ponad dziewięć miesięcy.

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Źródło:
AFP

Dziewięć godzin - tyle trwał kosmiczny spacer dwóch chińskich astronautów w ramach misji Shenzhou-19. Tym samym pobity został 23-letni rekord należący do Amerykanów, którzy poza statkiem przebywali w kosmosie o cztery minuty krócej.

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

Źródło:
PAP