20 lat obserwacji pokazało, jak fatalny wpływ na zdrowie mają pożary lasów

Autor:
anw
Źródło:
PAP, thelancet.com
Pożar na wyspie Vir w Chorwacji
Pożar na wyspie Vir w ChorwacjiKontakt 24
wideo 2/2
Pożary na świecie

Kanadyjscy badacze donoszą, że osoby mieszkające w pobliżu regionów podatnych na pożary są bardziej narażone na raka płuc i guzy mózgu. Wnioski opublikowano na łamach "The Lancet Planetary Health".

Naukowcy z kanadyjskiego uniwersytetu McGill w Montrealu obserwowali ponad dwa miliony Kanadyjczyków przez 20 lat. Jak się okazało, u osób narażonych na częste pożary lasów częściej występował nowotwór płuc i guzy mózgu. To pierwsza praca dotycząca tego zagadnienia. - Pożary zdarzają się każdego roku w tych samych miejscach, ale niewiele wiemy o długoterminowych skutkach zdrowotnych tych zdarzeń. Nasze badanie pokazuje, że życie w pobliżu pożarów może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów - powiedział Scott Weichenthhal, profesor nadzwyczajny na Wydziale Epidemiologii, Biostatystyki i Zdrowia Pracy na McGill University. Osoby mieszkające w pobliskich społecznościach mogą być stale narażone na rakotwórcze zanieczyszczenia związane z pożarami.

Pożary lasów staną się bardziej powszechne, dotkliwe i będą trwały dłużej

Z badania wynika, że ludzie żyjący w promieniu 50 kilometrów od pożarów w ciągu ostatnich 10 lat mieli o 10 procent wyższą zachorowalność na guzy mózgu i o 4,9 proc. wyższą zachorowalność na raka płuc w porównaniu do osób mieszkających dalej. Jak przewidują kanadyjscy uczeni, w przyszłości wraz ze zmieniającym się klimatem pożary lasów staną się bardziej powszechne, dotkliwe i będą trwały dłużej. Coraz częściej uznawane są za globalny problem zdrowotny, który może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory u ludzi.

Zmiany klimatuAdam Ziemienowicz/PAP

Oprócz wpływu na jakość powietrza, pożary zanieczyszczają również środowisko wodne i glebę. Podczas gdy niektóre zanieczyszczenia powracają do normalnego stężenia wkrótce po ustaniu pożaru, inne związki mogą pozostawać w środowisku przez długi czas - na przykład metale ciężkie i węglowodory.

- Ekspozycja na szkodliwe zanieczyszczenia środowiska może trwać dłużej niż okres aktywnego spalania - dodał profesor Weichenthhal. Jak podkreślają autorzy, konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć złożoną mieszankę zanieczyszczeń środowiskowych uwalnianych podczas pożarów. Zwracają również uwagę, że potrzebne są dalsze prace w celu opracowania bardziej długoterminowych szacunków zdrowotnych skutków przewlekłego narażenia na pożary.

Sposoby gaszenia pożarów lasuMaciej Zieliński/PAP

Autor:anw

Źródło: PAP, thelancet.com

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Krzeslak/Shutterstock

Pozostałe wiadomości