Zbliża się maksimum roju Perseidów - jasnych meteorów, które w sierpniu każdego roku lśnią na nocnym niebie. W tym roku szczyt ich aktywności będzie przypadać w księżycową noc, co może utrudniać ich podziwianie. Mimo to pojawi się jeszcze kilka okazji do ich obserwacji.
Spośród wszystkich rojów meteorów to właśnie Perseidy cieszą się największą sławą i popularnością. Spalające się w atmosferze odłamki komety są najlepiej widoczne w sierpniu na półkuli północnej. Deszcz meteorów czeka nas także w tym roku, ale istnieje prawdopodobieństwo, że jego obserwacja będzie trochę trudniejsza niż zazwyczaj.
Perseidy 2022. Kiedy przypada maksimum?
W tym roku przewidywany szczyt Perseidów przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia. Niestety, niemal idealnie zbiegnie się on z sierpniową pełnią Księżyca, która wystąpi 12 sierpnia o godz. 3.36. Jasne światło odbijane przez naszego satelitę rozświetli niebo, co utrudni zaobserwowanie deszczu meteorów.
Nie oznacza to jednak, że w tym roku nie zobaczymy Perseidów. Na niebie można zaobserwować je już od 14 lipca, choć nie w tak spektakularnych ilościach. Będziemy mogli cieszyć się nimi jeszcze do 24 sierpnia. Eksperci polecają, by obserwacje prowadzić już teraz, kiedy Księżyc nie jest jeszcze w pełni.
Perseidy 2022. Jak obserwować
NASA wskazuje, że najintensywniejszy deszcz meteorów będzie najlepiej widoczny na półkuli północnej tuż przed świtem. Nie wyklucza to jednak możliwości pojawienia się spektakularnych widoków już po godzinie 22. Jeśli możemy, warto obserwować niebo przez całą noc, wypatrując meteorów rozchodzących się z kierunku gwiazdozbioru Perseusza - to właśnie w okolicach tej konstelacji zlokalizowany jest radiant roju.
Perseidy to pozostałości komety 109P/Swift-Tuttle, która pojawia się w pobliżu Słońca raz na 133 lata. Każda taka wizyta powoduje częściowe roztopienie się lodowego jądra komety i uwolnienie mnóstwa drobnych skalnych okruchów. Gdy Ziemia przechodzi przez chmurę kosmicznych pyłów, ulegają one spaleniu w atmosferze, czemu towarzyszy charakterystyczny rozbłysk.
Źródło: NASA, EarthSky
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock