Ostatnia w tym roku pełnia Księżyca już tej nocy zalśni na niebie. Tradycyjnie nosi ona nazwę Zimnego Księżyca lub Księżyca Długich Nocy. Na 2023 rok przypadło aż 13 pełni, w tym jedna "dodatkowa".
Najbliższej nocy dojdzie do ostatniej w tym roku pełni Księżyca. Maksimum zjawiska przypadnie na środę około godziny 1.30. Chociaż niebo nad Polską ma być zachmurzone, w ciągu nocy pojawią się rozpogodzenia i przejaśnienia, które umożliwią obserwację zjawiska.
Zimny Księżyc - skąd nazwa?
Grudniowa pełnia nosi nazwę Zimnego Księżyca, nawiązującą do coraz chłodniejszych dni. Wywodzi się ona z tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Celtowie nazywali grudniową pełnię Dębowym Księżycem, honorując w ten sposób przeprowadzane w grudniu religijne obrzędy. Ludy anglosaskie określały ją natomiast mianem Księżyca Długiej Nocy.
13 pełni Księżyca
Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy Srebrny Glob znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż nasza gwiazda. Podczas pełni tarcza Księżyca jest widoczna w całości, w pełni oświetlona przez światło słoneczne. Zjawisko to występuje średnio co 29,5 dnia.
Jak przypomniał Adam Hurcewicz z fanpage'a "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz", na 2023 rok przypadło 13 pełni Księżyca. Ta "dodatkowa", Niebieski Księżyc, rozświetliła niebo 31 sierpnia. Mianem "Niebieskiego Księżyca" określana jest druga pełnia w danym miesiącu lub trzecia spośród czterech pełni w astronomicznej porze roku - przeważnie na każdą porę roku przypadają trzy pełnie.
Źródło: timeanddate.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock