Czas we wczesnym Wszechświecie płynął pięć razy wolniej niż obecnie - stwierdzili naukowcy. Do takich wniosków doszli po trwających 20 lat obserwacjach kwazarów, jednych z najodleglejszych znanych obiektów kosmicznych.
Astrofizycy prof. Geraint Lewis z Uniwersytetu w Sydney i prof. Brendan Brewer z Uniwersytetu w Auckland 3 lipca w magazynie naukowym "Nature Astronomy" opublikowali wyniki badań z których wynika, że dawniej czas płynął we wszechświecie wolniej.
Swojego odkrycia dokonali dzięki obserwowaniu kwazarów, czyli najjaśniejszych i najodleglejszych obiektów kosmicznym, jakie są znane człowiekowi. Przez 20 lat obserwowali 190 z nich, uznając je za swego rodzaju przyrządy odmierzające czas. Obserwowane dziś z Ziemi światło kwazarów zostało wyemitowane miliardy lat temu, dlatego uznaje się, że im odleglejszy kwazar, tym wcześniejszy okres istnienia Wszechświata reprezentuje.
Dawniej czas płynął wolniej
Analiza zebranych w ten sposób danych wykazała, że tempo aktywności starszych kwazarów wydaje się być pięciokrotnie wolniejsze niż młodszych kwazarów. Oceniono to porównując ich tempo migotania. Jak stwierdzono, stanowi to potwierdzenie, że w początkach Wszechświata czas płynął wolniej, niż obecnie.
- Patrząc wstecz do czasów, gdy Wszechświat miał nieco ponad miliard lat, zauważymy, że czas wydaje się tam płynąć pięć razy wolniej (niż obecnie - red.) - ocenił wyniki badań prof. Lewis. - Gdyby znaleźć się w tym niemowlęcym Wszechświecie, jedna sekunda wydawałaby się jedną sekundą, ale z naszej perspektywy, czyli ponad 12 miliardów lat później, ten wczesny czas wydaje się rozciągać - wyjaśnił.
"Czas i przestrzeń są ze sobą powiązane"
Australijscy badacze zaznaczyli, że ich odkrycie potwierdza ogólną teorię względności Alberta Einsteina. - Dzięki Einsteinowi wiemy, że czas i przestrzeń są ze sobą powiązane, a od zarania dziejów w osobliwości Wielkiego Wybuchu Wszechświat się rozszerza. Ta ekspansja Wszechświata oznacza, że z naszego punktu widzenia postrzegamy czas we wczesnym Wszechświecie jako płynący wolniej, niż obecnie - dodał prof. Lewis. BBC zauważa, że już wcześniej odkryto, że czas w przeszłości biegł wolniej. Nowe badania pozwoliły jednak po raz pierwszy zmierzyć ten czas w tak wczesnym Wszechświecie mającym zaledwie miliard lat.
Źródło: BBC, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock