Na Wenus może dochodzić do erupcji wulkanów

Źródło:
sciencedaily.com
Ze zdjęć wykonanych przez sondę Parker Solar Probe utworzono wideo
Ze zdjęć wykonanych przez sondę Parker Solar Probe utworzono wideoNASA/APL/NRL
wideo 2/12
Wenus

Na Wenus, naszej siostrzanej planecie, może dochodzić do erupcji i przepływu lawy. W badaniach naukowcy określili, że wenusjańskie wulkany potrafią dawać o sobie znać nawet kilka razy w roku.

Wenus, choć jest podobna do Ziemi pod względem rozmiaru i masy, różni się od Błękitnej Planety chociażby tym, że nie ma płyt tektonicznych. Tymczasem na naszej planecie to właśnie ich poruszanie się jest czynnikiem napędzającym aktywność wulkaniczną.

Nowe badania na ten temat opublikowane zostały w ostatnim wydaniu czasopisma naukowego "Science". Ich autor - profesor Robert Herrick z Instytutu Geofizycznego Uniwersytetu Alaski w Fairbanks - poinformował, że przez osiem miesięcy 1991 roku jeden z kraterów ogromnego wulkanu na Wenus zmienił swój kształt i znacznie się powiększył. Na Ziemi takie zmiany też są możliwe, ale jednoznacznie wiążą się z aktywnością wulkaniczną - czy to zachodzącą poprzez erupcję, czy poprzez ruch magmy pod kraterem.

Dopiero teraz łatwo odczytać dane

Herrick doszedł do takich wniosków po zbadaniu zdjęć wykonanych przed laty przez sondę kosmiczną Magellan. Jeszcze do niedawna porównywanie cyfrowych zdjęć w celu znalezienia nowych przepływów lawy zajmowało zbyt wiele czasu.

- Tak naprawdę dopiero w ostatniej dekadzie dane Magellana stały się dostępne w pełnej rozdzielczości i łatwe do analizowania - powiedział Herrick.

Jak dodał, w swoich analizach skupił się na obszarze, w którym znajdują się dwa największe wulkany na Wenus - Ozza i Maat Mons.

Maat Mons - trójwymiarowy widok w perspektywieNASA/JPL

- Są porównywalne pod względem objętości do największych ziemskich wulkanów, ale mają mniejsze nachylenie, przez co są bardziej rozłożone - mówił Herrick. W swojej pracy szczególnie dokładnie przyjrzał się Maat Mons, który ma rozszerzony otwór wentylacyjny, wskazujący na aktywność wulkaniczną. Jak powiedział, na zdjęciu z połowy lutego 1991 roku wulkan wyglądał inaczej niż w październiku 1991. Badacz zauważył znaczącą zmianę w ujściu po północnej stronie wulkanu tarczowego, który jest częścią Maat Mons.

Jego krater rozrósł się z okrągłej formacji o powierzchni sięgającej około 2,5 kilometra kwadratowego do nieregularnego kształtu o powierzchni nieco mniejszej niż 4 kilometry kwadratowe.

Fotografie wskazują, że na przestrzeni miesięcy ściany otworu stały się krótsze, a otwór stał się niemal wypełniony po brzegi. Badania sugerują, że przez osiem miesięcy w otworze zdążyło się utworzyć jezioro lawowe, ale nie wiadomo, czy jego zawartość była płynna, czy też już schłodzona i zestalona.

Planeta WenusMaciej Zieliński , Adam Ziemienowicz/PAP

Cele na kolejne misje

Jak dodał Herrick, powierzchnia Wenus jest stosunkowo geologicznie młoda, szczególnie w porównaniu do wszystkich innych skalistych obiektów poza Ziemią i księżycem Jowisza Io.

- Szacujemy, że na Wenus może występować od kilku dużych erupcji rocznie do jednego tego typu wybuchu co kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat - powiedział. Jego zdaniem zjawiska te kontrastują z tym, co wiadomo na temat wulkanizmu na wspomnianych obiektach.

- Io jest tak aktywny, że udało się zobrazować wiele trwających erupcji za każdym razem, gdy go obserwowaliśmy - powiedział.

Badania Herricka i jego zespołu klasyfikują Wenus jako jedną z nielicznych planet naszego Układu Słonecznego, które wciąż są aktywne wulkanicznie.

- Możemy teraz powiedzieć, że Wenus jest wciąż aktywna wulkanicznie w tym sensie, że występuje tam co najmniej kilka erupcji rocznie. Możemy spodziewać się, że w nadchodzących misjach wenusjańskich zaobserwujemy nowe przepływy wulkaniczne - podsumował.

WenusPAP

Autorka/Autor:kw

Źródło: sciencedaily.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed opadami marznącymi i gołoledzią. SMS-owy alert otrzymali mieszkańcy kilku powiatów województwa podkarpackiego.

"Możliwe utrudnienia komunikacyjne". Alert RCB

"Możliwe utrudnienia komunikacyjne". Alert RCB

Źródło:
RCB

Pogoda na sylwestra, noc sylwestrową i Nowy Rok. Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę i opady. Powieje silniejszy wiatr, miejscami jego porywy mogą osiągać prędkość nawet 80 kilometrów na godzinę. Zimy w prognozach w najbliższym czasie nie widać.

Powieje silniejszy wiatr. Najnowsza prognoza na sylwestra i Nowy Rok

Powieje silniejszy wiatr. Najnowsza prognoza na sylwestra i Nowy Rok

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy drugiego stopnia przed opadami marznącymi, które mogą powodować powstanie gołoledzi. Obowiązują też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tym pogodowym zagrożeniem, a także przed gęstymi mgłami i roztopami.

Trzy zagrożenia. W mocy ostrzeżenia IMGW nawet drugiego stopnia

Trzy zagrożenia. W mocy ostrzeżenia IMGW nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda Parker jest bezpieczna i funkcjonuje bez zarzutów - poinformowała w piątek NASA. Wcześniej bezzałogowy statek kosmiczny znalazł się w odległości ponad sześciu milionów kilometrów od Słońca - bliżej, niż jakiekolwiek inne urządzenie wykonane przez człowieka. Parker musiała sprostać niezwykle wysokiej temperaturze sięgającej 982 stopni Celsjusza.

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Ta misja zapisała się w dziejach. NASA odebrała sygnał

Źródło:
The Guardian, PAP, BBC

Ulewy związane z burzą Elena nawiedziły część Grecji. Po obfitych opadach przeciekł dach stadionu lokalnej drużyny koszykarskiej Olympiakos w Pireusie. Woda zalała boisko, telebim i siłownię.

Intensywny deszcz zalał stadion

Intensywny deszcz zalał stadion

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, EMY, GreekReporter, ekathimerini.com

W ostatnich kilkudziesięciu godzinach mieszkańcy Teksasu mierzyli się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Przez południowy stan USA przeszedł front niosący burze oraz wichury. Towarzyszyła mu również trąba wodna, która pojawiła się nad jeziorem Houston.

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Wirujący lej nad jeziorem. Nagranie

Źródło:
FOX Weather, CNN, NWS

Dziewięć osób nadal pozostaje zaginionych po zawaleniu się mostu na rzece Tocantins w Brazylii. Od kilku dni na miejscu trwa akcja poszukiwawcza. W wyniku katastrofy do wody wpadły między innymi cysterny z pestycydami oraz kwasem siarkowym. Pomimo obaw lokalne służby twierdzą, że wyciek niezwykle szkodliwych środków nie spowodował katastrofy ekologicznej.

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Zawalenie się mostu w Brazylii. Rośnie liczba ofiar, nieznany los wielu osób

Źródło:
CNN, Reuters

Alert RCB w związku ze złą jakością powietrza został ogłoszony na terenie województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Służby apelują o ograniczenie wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności na świeżym powietrzu.

Alert RCB. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

Alert RCB. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

Źródło:
RCB

Mieszkańcy południowych stanów USA zmagają się ze skutkami niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. W czwartek nad Teksasem, Luizjaną oraz częścią Missisipi i Arkansas przeszła fala silnego wiatru i opadów deszczu i gradu. W położonym niedaleko Houston mieście El Campo wystąpiło tornado.

Groźna pogoda na południu USA. El Campo nawiedziło tornado

Groźna pogoda na południu USA. El Campo nawiedziło tornado

Źródło:
CNN, NWS, ABC News, U.S. News

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Pogoda na dziś. Piątek 27.12 będzie przeważnie pochmurny i mglisty. W większości kraju wystąpią zamglenia, miejscami przez cały dzień mogą snuć się mgły. Warunki biometeorologiczne okażą się głównie niekorzystne.

Pogoda na dziś - piątek 27.12. Mgły mogą snuć się przez cały dzień

Pogoda na dziś - piątek 27.12. Mgły mogą snuć się przez cały dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy kolejnych miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji z powodu pożaru, który od ponad tygodnia trawi Park Narodowy Grampians w Australii. Jak podała straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tysięcy hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Dla ludzi z niektórych osad jest już za późno na ewakuację.

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Źródło:
ABC, VOA News

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu. - Bez śniegu nie ma świąt - zauważył Julian Gonsalves, mieszkaniec Nowego Jorku.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Śnieżyce od początku tygodnia paraliżują ruch na drogach Islandii. Najtrudniejsza sytuacja w święta panuje na zachodzie kraju. Drogi do Reykjaviku są zamknięte. Relację z tamtych regionów otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

Źródło:
ruv.is, en.vedur.is, Kontakt24

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku powodzi, jaka nawiedziła miasto Port-de-Paix w północno-zachodniej części Haiti. Pod wodą znalazło się około 11 tysięcy budynków, z czego blisko pół tysiąca zostało zniszczonych.

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

Źródło:
Reuters, Haitilibre

Do czterech wzrosła liczba ofiar zawalenia się mostu między dwoma stanami na północnym wschodzie Brazylii. Nadal jednak los kilkunastu osób pozostaje nieznany. Akcja poszukiwawcza przebiega w trudnych warunkach, ponieważ w wyniku katastrofy do rzeki Tocantins wpadły cysterny przewożące tysiące litrów pestycydów i kilkadziesiąt ton kwasu siarkowego.

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Źródło:
Reuters, Globo, CNN

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl