Jak obserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną, czyli ISS? To wspólny projekt wielu państw

Źródło:
NASA
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicie
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicieNASA
wideo 2/3
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicieNASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, czyli ISS (od angielskiego International Space Station) jest pierwszą stacją kosmiczną, która została stworzona jako wspólny projekt wielu państw. Powstała w celach badawczych dzięki współpracy Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kanady, Japonii, Brazylii oraz niektórych państw-członków Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obecnie służy za laboratorium interdyscyplinarne i miejsce stacjonowania załóg kosmonautów. Z artykułu dowiesz się, czym jest stacja kosmiczna, jak wygląda i jaką pełni funkcję.

● Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) została wystrzelona na orbitę 24 lata temu, w listopadzie 1998 roku i od tego czasu okrąża ziemię co 90 minut, z szybkością 7,66 km/s.

● Stacja kosmiczna jest umieszczonym na orbicie załogowym statkiem kosmicznym, który powstał w celach badawczych, zapewniając możliwość zamieszkania na niej przez dłuższy czas.

● ISS orbituje na wysokości około 408 km. Zbudowana jest z 16 modułów o łącznej wadze 455 ton.

● Służy jako baza do różnorodnych działań: umożliwia obserwację Słońca i innych obiektów astronomicznych, pozwala na badanie Ziemi oraz wpływu stanu nieważkości lub mikrograwitacji na zachowanie się materiałów i systemów biologicznych (np. w kontekście fizjologii człowieka).

Jak wygląda stacja kosmiczna?

Stacja kosmiczna jest sporym obiektem – ma długość około 100 metrów, więc ma rozmiar zbliżony do boiska piłkarskiego. Przebywać może na niej na stałe 5-7 osób. Zbudowana jest z modułów, jakie stanowią dwa segmenty – rosyjski i amerykański. Na zewnątrz znajdują się panele słoneczne i zautomatyzowane ramiona, które służyły do budowy ISS, a obecnie wykorzystywane są do różnych eksperymentów.

W środku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdują się laboratoria, miejsca do obserwacji gwiazd oraz pomieszczenia funkcjonalne, takie jak: łazienka, siłownia, sypialnie. Poprzez odpowiednio zbudowane śluzy można wydostawać się na zewnątrz.

Życie załogi, czyli kto aktualnie przebywa na ISS

Aktualnie na ISS przebywa siedmioro ludzi: dwie kobiety i pięciu mężczyzn z różnych krajów, m.in. z USA i Rosji. Skład ten zmienia się od czasu do czasu, przeciętnie co 6 miesięcy. W kwietniu zakończył się pobyt chińskiej załogi, a 29 września zawita tam załoga lotu SpaceX Crew-5. Najdłużej w kosmosie przebywał Rosjanin, zmarły niedawno Walerij Polakow – aż przez 437 dni!

Załoga najczęściej dostaje się na stację poprzez rosyjskie kapsuły Soyuz. Po wejściu w przestrzeń kosmiczną ludzkie ciało jest narażone na różne nieprzyjemne bodźce związane z brakiem grawitacji – krew dosłownie uderza do głowy, kosmonauci narażeni więc są na obrzmienia, bóle głowy i brzucha. Najbardziej przykrym efektem potrafi być trudna do wyjaśnienia utrata wzroku. Łatwo jest też załodze utracić masę mięśniową, dlatego też Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wyposażona jest w siłownię, a członkowie muszą codziennie na niej trenować. Jedzenie na ISS składa się głównie z produktów liofilizowanych i pakowanych próżniowo oraz z zasady takich, które łatwo nie zanieczyszczą wnętrza okruszkami.

ZOBACZ TEŻ: Wyraźne zmiany w mózgach astronautów nawet kilka miesięcy po powrocie na Ziemię

Funkcje stacji kosmicznej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS NASA

Główną funkcją Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są badania laboratoryjne, których nie można wykonać swobodnie na Ziemi. Na wyposażeniu stacji znajdują się urządzenia do badania gwiazd neutronowych i cząstek fizycznych różnego rodzaju. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej chociażby o historii Wielkiego Wybuchu. W laboratoriach rosną rośliny i badany jest m.in. wpływ zerowej grawitacji na ich wzrost. Stacja kosmiczna analizuje też dane na temat naszej planety, np. lasów i robi to za pomocą odpowiednich laserów.

ISS nie oferuje łatwego życia: zerowa grawitacja, narażenie na promieniowanie, ciasne wnętrza i wschody słońca 16 razy dziennie mają negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Wszystkie zebrane informacje na ten temat przyczyniają się do lepszego planowania przyszłych wypraw w kosmos, tych dalszych i tych bliższych.

Obserwacja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na żywo, jak śledzić ISS

Obserwacja ISS jest dosyć powszechnym hobby wśród amatorów kosmosu; nie potrzeba tu skomplikowanego sprzętu, tak jak ma to miejsce w przypadku innych obiektów, np. ciał niebieskich. Jak zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną? To, gdzie jest ISS, na żywo można śledzić na wielu stronach, w tym m.in. na stronie NASA, inną opcją jest ISS Tracker. Są też dostępne do tego różne aplikacje. Można się zarejestrować na stronie i ustawić alerty na odpowiedni moment do obserwacji ISS – otrzymamy informację, gdy stacja znajdzie się w pobliżu wybranej przez nas lokalizacji.

Karol Wójcicki zarejestrował przelot ISS
Karol Wójcicki zarejestrował przelot ISSMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleciała dziś nad naszymi głowami. Spektakl na niebie trwał jedynie sześć minut, a obiekt wyglądał jak najjaśniejsza gwiazda. Karol Wójcicki

ISS widać na niebie przez bardzo krótki czas, więc dobrze jest dać sobie odpowiednio wcześniej czas na orientację, aby nie tracić tych cennych chwil. Pomocne jest tu zachodzące słońce lub aplikacje na smartfona służące do obserwacji nieba. Wartości podane są też w stopniach, gdzie 90 stopni oznaczałoby stację tuż nad głową, a im niższa wartość – tym bliżej horyzontu. W niektóre dni stacja kosmiczna jest bardzo jasna, trudno więc jej nie dostrzec i wówczas jest nawet drugim co do jasności obiektem na niebie!

Stacja kosmiczna nad Polską przelatuje często, ale z uwagi na warunki pogodowe jest czasem trudna do obserwacji.

Można również oglądać obraz z samej stacji, dzięki sygnałowi z kamery live:

ZOBACZ TEŻ: Zapraszamy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródła: NASA Britannica earthsky.org geekweek.interia.pl nationalgeographic.com

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mają obfite opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpieczna aura w części kraju. IMGW ostrzega

Niebezpieczna aura w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na środę 29.05. W nocy w części kraju przelotnie popada deszcz, a lokalnie także zagrzmi. Dzień także zapowiada się burzowo. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na jutro - środa, 29.05. Nocą miejscami popada i zagrzmi, w dzień do 27 stopni

Pogoda na jutro - środa, 29.05. Nocą miejscami popada i zagrzmi, w dzień do 27 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Burze pojawiają się we wtorek głównie na zachodzie kraju. Towarzyszą im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Spowodowała, że część dróg została zalana. Strażacy przeprowadzili kilkadziesiąt interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu połamanych gałęzi i wypompowywaniu wody.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Nie odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych - każdego dnia spodziewane są burze z obfitymi opadami deszczu. Temperatura sięgnie miejscami 27 stopni Celsjusza w cieniu. Sprawdź najnowszą prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Niebezpieczna aura nie odpuści

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Niebezpieczna aura nie odpuści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy towarzyszące cyklonowi Remal, który przyniósł gwałtowne zjawiska atmosferyczne nad Indie i Bangladesz. Zjawisko słabnie, ale niebezpieczeństwo jeszcze nie minęło.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Fiński Instytut Meteorologiczny wydał pierwsze w tym roku ostrzeżenia przed upałami. W ostatnie dni maja temperatura może lokalnie przekroczyć 30 stopni, a nawet pobić dotychczasowe rekordy. Meteorolodzy podkreślili, że upałom niestety nie towarzyszą wyczekiwane opady deszczu.

W ten weekend Finów czekają tropikalne noce

W ten weekend Finów czekają tropikalne noce

Źródło:
YLE, FMI, ess.fi

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Gwałtowne burze przechodziły w poniedziałek przez Polskę. W Warzymicach pod Szczecinem zapaliło się poddasze i dach domu jednorodzinnego po tym, jak uderzył w niego piorun. Został poszkodowany policjant, który podtruł się dymem. W niektórych miejscowościach wiatr połamał drzewa.

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Pożar domu po uderzeniu pioruna, powalone drzewa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyższych partiach Tatr nadal są takie miejsca, w których leży jeszcze sporo śniegu. TOPR apeluje o to, by wybierając się w góry pamiętać o odpowiednim sprzęcie. W weekend nie miało go 15 turystów - potrzebowali pomocy ratowników.

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Ewakuowano 15 turystów. Nie byli przygotowani na to, co spotkało ich w Tatrach

Źródło:
PAP

Co najmniej 18 osób nie żyje po burzach i tornadach, jakie nawiedziły w miniony weekend amerykańskie stany Teksas, Arkansas, Oklahoma i Kentucky. Jest wielu rannych. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. W jednym ze stanów ogłoszono stan wyjątkowy.

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

Źródło:
PAP, CNN

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

W poniedziałek w rejonie archipelagu Tonga pod dnem południowego Pacyfiku odnotowano silne trzęsienie ziemi. Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), wstrząsy miały magnitudę 6,6. Nie ma informacji o zniszczeniach ani falach tsunami.

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Silne trzęsienie ziemi pod dnem oceanu. Gdzie odczuwalne były wstrząsy

Źródło:
PAP, AFP

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałkowa burza w Gnieźnie spowodowała wiele strat, a także wywołała wiele emocji, zresztą bardzo uzasadnionych. Tego dnia podobnych komórek burzowych nad północno-zachodnią częścią kraju było więcej, jednak to właśnie wielkopolskie miasto najmocniej odczuło załamanie pogody. O tym, co stało się 20 maja w Gnieźnie, pisze dla nas synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Nad miastem zawisła "tykająca bomba", a to, co się stało, "wymknęło się kryteriom". Dlaczego Gniezno zatonęło w gradzie?

Źródło:
tvnmeteo.pl