Jak obserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną, czyli ISS? To wspólny projekt wielu państw

Źródło:
NASA
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicie
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicieNASA
wideo 2/3
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS) na orbicieNASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, czyli ISS (od angielskiego International Space Station) jest pierwszą stacją kosmiczną, która została stworzona jako wspólny projekt wielu państw. Powstała w celach badawczych dzięki współpracy Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kanady, Japonii, Brazylii oraz niektórych państw-członków Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obecnie służy za laboratorium interdyscyplinarne i miejsce stacjonowania załóg kosmonautów. Z artykułu dowiesz się, czym jest stacja kosmiczna, jak wygląda i jaką pełni funkcję.

● Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) została wystrzelona na orbitę 24 lata temu, w listopadzie 1998 roku i od tego czasu okrąża ziemię co 90 minut, z szybkością 7,66 km/s.

● Stacja kosmiczna jest umieszczonym na orbicie załogowym statkiem kosmicznym, który powstał w celach badawczych, zapewniając możliwość zamieszkania na niej przez dłuższy czas.

● ISS orbituje na wysokości około 408 km. Zbudowana jest z 16 modułów o łącznej wadze 455 ton.

● Służy jako baza do różnorodnych działań: umożliwia obserwację Słońca i innych obiektów astronomicznych, pozwala na badanie Ziemi oraz wpływu stanu nieważkości lub mikrograwitacji na zachowanie się materiałów i systemów biologicznych (np. w kontekście fizjologii człowieka).

Jak wygląda stacja kosmiczna?

Stacja kosmiczna jest sporym obiektem – ma długość około 100 metrów, więc ma rozmiar zbliżony do boiska piłkarskiego. Przebywać może na niej na stałe 5-7 osób. Zbudowana jest z modułów, jakie stanowią dwa segmenty – rosyjski i amerykański. Na zewnątrz znajdują się panele słoneczne i zautomatyzowane ramiona, które służyły do budowy ISS, a obecnie wykorzystywane są do różnych eksperymentów.

W środku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdują się laboratoria, miejsca do obserwacji gwiazd oraz pomieszczenia funkcjonalne, takie jak: łazienka, siłownia, sypialnie. Poprzez odpowiednio zbudowane śluzy można wydostawać się na zewnątrz.

Życie załogi, czyli kto aktualnie przebywa na ISS

Aktualnie na ISS przebywa siedmioro ludzi: dwie kobiety i pięciu mężczyzn z różnych krajów, m.in. z USA i Rosji. Skład ten zmienia się od czasu do czasu, przeciętnie co 6 miesięcy. W kwietniu zakończył się pobyt chińskiej załogi, a 29 września zawita tam załoga lotu SpaceX Crew-5. Najdłużej w kosmosie przebywał Rosjanin, zmarły niedawno Walerij Polakow – aż przez 437 dni!

Załoga najczęściej dostaje się na stację poprzez rosyjskie kapsuły Soyuz. Po wejściu w przestrzeń kosmiczną ludzkie ciało jest narażone na różne nieprzyjemne bodźce związane z brakiem grawitacji – krew dosłownie uderza do głowy, kosmonauci narażeni więc są na obrzmienia, bóle głowy i brzucha. Najbardziej przykrym efektem potrafi być trudna do wyjaśnienia utrata wzroku. Łatwo jest też załodze utracić masę mięśniową, dlatego też Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wyposażona jest w siłownię, a członkowie muszą codziennie na niej trenować. Jedzenie na ISS składa się głównie z produktów liofilizowanych i pakowanych próżniowo oraz z zasady takich, które łatwo nie zanieczyszczą wnętrza okruszkami.

ZOBACZ TEŻ: Wyraźne zmiany w mózgach astronautów nawet kilka miesięcy po powrocie na Ziemię

Funkcje stacji kosmicznej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS NASA

Główną funkcją Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są badania laboratoryjne, których nie można wykonać swobodnie na Ziemi. Na wyposażeniu stacji znajdują się urządzenia do badania gwiazd neutronowych i cząstek fizycznych różnego rodzaju. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej chociażby o historii Wielkiego Wybuchu. W laboratoriach rosną rośliny i badany jest m.in. wpływ zerowej grawitacji na ich wzrost. Stacja kosmiczna analizuje też dane na temat naszej planety, np. lasów i robi to za pomocą odpowiednich laserów.

ISS nie oferuje łatwego życia: zerowa grawitacja, narażenie na promieniowanie, ciasne wnętrza i wschody słońca 16 razy dziennie mają negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Wszystkie zebrane informacje na ten temat przyczyniają się do lepszego planowania przyszłych wypraw w kosmos, tych dalszych i tych bliższych.

Obserwacja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na żywo, jak śledzić ISS

Obserwacja ISS jest dosyć powszechnym hobby wśród amatorów kosmosu; nie potrzeba tu skomplikowanego sprzętu, tak jak ma to miejsce w przypadku innych obiektów, np. ciał niebieskich. Jak zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną? To, gdzie jest ISS, na żywo można śledzić na wielu stronach, w tym m.in. na stronie NASA, inną opcją jest ISS Tracker. Są też dostępne do tego różne aplikacje. Można się zarejestrować na stronie i ustawić alerty na odpowiedni moment do obserwacji ISS – otrzymamy informację, gdy stacja znajdzie się w pobliżu wybranej przez nas lokalizacji.

Karol Wójcicki zarejestrował przelot ISS
Karol Wójcicki zarejestrował przelot ISSMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleciała dziś nad naszymi głowami. Spektakl na niebie trwał jedynie sześć minut, a obiekt wyglądał jak najjaśniejsza gwiazda. Karol Wójcicki

ISS widać na niebie przez bardzo krótki czas, więc dobrze jest dać sobie odpowiednio wcześniej czas na orientację, aby nie tracić tych cennych chwil. Pomocne jest tu zachodzące słońce lub aplikacje na smartfona służące do obserwacji nieba. Wartości podane są też w stopniach, gdzie 90 stopni oznaczałoby stację tuż nad głową, a im niższa wartość – tym bliżej horyzontu. W niektóre dni stacja kosmiczna jest bardzo jasna, trudno więc jej nie dostrzec i wówczas jest nawet drugim co do jasności obiektem na niebie!

Stacja kosmiczna nad Polską przelatuje często, ale z uwagi na warunki pogodowe jest czasem trudna do obserwacji.

Można również oglądać obraz z samej stacji, dzięki sygnałowi z kamery live:

ZOBACZ TEŻ: Zapraszamy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródła: NASA Britannica earthsky.org geekweek.interia.pl nationalgeographic.com

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

IMGW podniósł stopień alarmów meteorologicznych przed burzami. W piątek w zachodniej Polsce obowiązują ostrzeżenia, które w mocy pozostaną do godzin wieczornych. Niebezpieczne zjawiska przyniesie także weekend oraz początek nadchodzącego tygodnia.

Alarmy drugiego stopnia. IMGW ostrzega przed burzami

Alarmy drugiego stopnia. IMGW ostrzega przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Lokalnie grzmi pod wieczór

Gdzie jest burza? Lokalnie grzmi pod wieczór

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Pogoda w Polsce ulegnie pogorszeniu. Słoneczne dotychczas niebo zaczną przysłaniać chmury, a miejscami spodziewane są opady deszczu i burze. W przyszłym tygodniu czeka nas także spadek temperatury. Lokalnie na termometrach zobaczymy zaledwie 12 stopni Celsjusza.

Pogorszenie pogody będzie dotkliwe

Pogorszenie pogody będzie dotkliwe

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Jeszcze tylko w piątek narciarze będą mogli jeździć za szczytu Kasprowego Wierchu do Kotła Gąsienicowego w Tatarach - informują Polskie Koleje Linowe. Wyciąg miał być czynny do niedzieli, ale z powodu pogody śniegu nie uda się utrzymać na trasie.

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Ostatnia szansa na narty na Kasprowym Wierchu

Źródło:
PAP

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Obfite opady deszczu i powodzie nawiedziły stan Rio Grande do Sul w Brazylii. Spowodowały, że poziom wody w rzekach gwałtownie wzrósł. To, jak niebezpieczna jest aura, widać na nagraniu z miasta Santa Tereza.

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Burmistrzyni wygłaszała apel, nagle za jej plecami woda porwała most. Nagranie

Źródło:
ENEX, soumaisnoticias.com, lorena.r7.com

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com/

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się fragmentu autostrady w prowincji Guangdong na południu Chin wzrósł do 48 - przekazały w czwartek chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP, BBC

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Nieco ponad dwa tygodnie po gwałtownej burzy, która nawiedziła Zjednoczone Emiraty Arabskie, w kraju znowu mocno pada deszcz. Na lotnisku w Dubaju występują utrudnienia.

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

W Dubaju znowu mocno pada. Apel do podróżujących na lotnisko

Źródło:
Reuters

Tornado przeszło we wtorek nad stanem Kansas. Żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej jednej osoby i zniszczył co najmniej 22 domy. To kolejna trąba powietrzna, jaka nawiedziła centralne Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dni.

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Tornado "porwało północną połowę miasta"

Źródło:
CNN, 13 WIBW

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Ile godzin trwał najdłuższy w historii maraton grillowania? Ile ważyła największa porcja przygotowanego naraz mięsa wołowego, a ile mierzyła najdłuższa wegetariańska kiełbaska świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących grilla znajdziecie w poniższym artykule.

10 grillowych rekordów z całego świata

10 grillowych rekordów z całego świata

Źródło:
Guinness World Records

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Trwa ewakuacja setek mieszkańców indonezyjskiej wyspy Tagulandang po tym, jak we wtorek doszło do kolejnego wybuchu wulkanu Ruang. Władze obawiają się, że materiał wulkaniczny wpadający do oceanu może wywołać tsunami. Erupcja ma wpływ na ruch lotniczy w regionie.

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Muszą uciekać z wyspy po wybuchu wulkanu. Z obawy przed tsunami

Źródło:
Reuters

Majówka wielu z nas kojarzy się z grillowaniem na łonie natury z rodziną i bliskimi. Jak przestrzega jednak doktor Aleksandra Szymańska, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, grillowanie tłustych mięs i kiełbas nie jest zdrową formą przygotowywania jedzenia. Są pewne grupy osób, które powinny takich potraw unikać.

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Kto powinien unikać potraw z grilla?

Źródło:
PAP

W Afganistanie w prowincji Wardak w ostatnich dniach spadł śnieg. Opady nawiedziły ten region w porze kwitnienia drzew owocowych, przynosząc ogromne straty blisko dwóm tysiącom rodzin.

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

"Nigdy nie widzieliśmy takich opadów śniegu o tej porze roku"

Źródło:
Reuters