Naukowcy pracujący nad łazikiem Curiosity udostępnili najnowsze zdjęcie z powierzchni Marsa. Urządzenie napotkało na swojej drodze niezwykłą strukturę. Badacze poinformowali, że choć przypomina ona roślinę, w rzeczywistości składa się z minerałów.
Łazik Curiosity, pracujący na powierzchni Marsa, zrobił w piątek zdjęcie niezwykłego obiektu. Choć wygląda jak mała roślina albo organiczny element, zespół pracujący nad łazikiem przekazał, że jest to specyficzna formacja mineralna. Jej delikatne struktury powstały w wyniku wytrącania się minerałów z wody.
Procesy erozyjne
Curiosity widział już podobne obiekty - na przykład w 2013 roku - nazwane przez naukowców diagenetycznymi skupiskami kryształów. Diageneza to proces, w którym dochodzi do tworzenia się skały zwięzłej z luźnych elementów. W przypadku "kwiatu" oznacza to, że w jego strukturze doszło do rearanżacji minerałów, tak, że składają się z zbitek kryształów.
Zastępczyni głównego naukowca projektu Curiosity Abigail Fraeman napisała na Twitterze, że te struktury są najprawdopodobniej stworzone z soli zwanych siarczanami.
Poprzednie badania wykazywały, że pierwotnie obiekty tego typu były osadzone w skałach, które z czasem ulegały erozji. Tymczasem one same wydają się być odporne na podobne zjawiska.
Jak szkło powiększające
Zespół naukowców łazika dostrzegł "kwiatek" w piątek i nazwał go Blackthorn Salt (w dosłownym tłumaczeniu Tarninowa Sól). Do wykonania zdjęć z bliska wykorzystano aparat Mars Hand Lens Imager (MAHLI). Badacze podają, że urządzenie jest odpowiednikiem ręcznego szkła powiększającego, z którego korzystają geolodzy podczas prac w terenie.
Źródło: sciencealert.com, mars.nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/MSSS