Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała pierwsze zdjęcia z teleskopu Euclid. W ciągu najbliższych sześciu lat będzie on badać kosmos, by odkryć tajemnice ciemnej materii i ciemnej energii.
We wtorek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podzieliła się pierwszymi kolorowymi zdjęciami, które zrobił teleskop Euclid.
- Teleskop ma niesamowitą precyzję pomiaru kształtów galaktyk. Dzięki temu będziemy mogli mierzyć ich położenie w 3D. Stworzymy więc największy trójwymiarowy katalog Wszechświata. Z tych obrazów możemy wydobyć ogromną wiedzę. Same kolory mówią nam coś o fizyce zakodowanej w świetle. Mamy więc sporo rzeczy do rozszyfrowania - powiedziała Carole Mundell, dyrektor naukowa ESA
Ma badać ciemną materię Wszechświata
Teleskop ESA został wystrzelony 1 lipca za pomocą rakiety Falcon 9 należącej do firmy SpaceX. Ma on badać skład i ewolucję ciemnej materii i ciemnej energii Wszechświata.
"Ciemna materia ściąga galaktyki i powoduje, że wirują szybciej, niż może to wynikać z samej materii widzialnej. Ciemna energia napędza przyspieszoną ekspansję Wszechświata" - napisała w oświadczeniu Carole Mundell. "Euclid po raz pierwszy umożliwi kosmologom wspólne badanie tych konkurujących ze sobą mrocznych tajemnic" - dodała.
Niezwykłe fotografie
Pierwsze zdjęcie wykonane przez teleskop Euclid przedstawia tysiąc galaktyk wchodzących w skład Gromady Perseusza, znajdującej się około 240 milionów lat świetlnych od Ziemi. W tle zdjęcia widać kolejnych 100 tysięcy galaktyk znajdujących się w jeszcze większych odległościach.
Na kolejnym zdjęciu widzimy galaktykę spiralną IC 342, nazywaną również Ukrytą Galaktyką lub Caldwell 5. Znajduje się ona w odległości około 10,8 miliona lat świetlnych i jest trudna do dostrzeżenia, ponieważ jest ukryta za gwiazdami, gazem i pyłem Drogi Mlecznej.
Trzecie opublikowane zdjęcie wykonane przez teleskop Euclid pokazuje nieregularną galaktykę NGC 6822, znajdująca się w gwiazdozbiorze Strzelca w odległości około 1,6 miliona lat świetlnych.
Kolejne zdjęcie uchwyciło NGC 6397 - gromadę kulistą znajdująca się w gwiazdozbiorze Ołtarza.
Na ostatnim, prawdopodobnie najbardziej kolorowym obrazie, widzimy Mgławicę Koński Łeb, która została ukazana w najdrobniejszych szczegółach. Mgławica ta jest "gwiezdnym żłobkiem" gorących, młodych gwiazd znajdujących się w Mgławicy Oriona. Znajduje się w odległości od 1500 do 1350 lat świetlnych od nas i jest najbliższym nam regionem gwiazdotwórczym.
"Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tak szczegółowych zdjęć astronomicznych" - napisał w oświadczeniu René Laureijs, naukowiec ESA odpowiedzialny za projekt Euclid. "Są jeszcze piękniejsze i ostrzejsze, niż mogliśmy się spodziewać. Pokazują nam wiele wcześniej niewidocznych cech w dobrze znanych obszarach pobliskiego Wszechświata. Teraz jesteśmy gotowi do obserwacji miliardów galaktyk i badania ich ewolucji w czasie kosmicznym" - dodał.
Źródło: ESA, livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, obróbka obrazu: J.-C. Cuillandre (CEA Paris-Saclay), G. Anselmi