Te kałamarnice potrafią zmieniać kolor w zależności od czystości zbiornika. Widać to na nagraniu

Źródło:
sciencealert.com
Zachowanie kałamarnic z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 przy czystym i zanieczyszczonym zbiorniku
Zachowanie kałamarnic z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 przy czystym i zanieczyszczonym zbiornikuRyuta Nakajima/OIST
wideo 2/12
Zachowanie kałamarnic z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 przy czystym i zanieczyszczonym zbiornikuRyuta Nakajima/OIST

Kałamarnice z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 potrafią zmieniać swoje ubarwienie w zależności od czystości zbiornika, w którym się znajdują. Jeśli woda jest czysta, są jasne, jeśli zaś wpływają w otoczeniu pokrytym glonami - potrafią robić się ciemne. - Ten efekt jest naprawdę niesamowity. Wciąż jestem zaskoczony, że nikt przed nami nie zauważył tej zdolności - mówił Zdenek Lajbner z Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) w Japonii.

Zespół naukowców z Japonii odkrył, że pewien gatunek kałamarnicy, hodowany w niewoli, potrafi zmieniać swoje ubarwienie w zależności od tego, czy jego zbiornik jest czysty, czy pokryty glonami. Zazwyczaj ten gatunek, znany jako Sepioteuthis lessoniana sp.2, ma jasny kolor. Jednak w zanieczyszczonym środowisku głowonogi te potrafią stawać się znacznie ciemniejsze.

Pierwszy taki przypadek

Naukowcy eksperymentowali z tym przypadkowym odkryciem i wyczyścili jedną połowę zbiornika z kałamarnicą. Druga połowa pozostawała brudna. Na nagraniach widać, że gdy kałamarnice pływały w części z glonami, ich ciała zmieniały się natychmiast z jasnych na ciemne. Jak twierdzą autorzy, jest to pierwszy przypadek "przyłapania" kałamarnicy na takim kamuflowaniu się w warunkach laboratoryjnych.

- Ten efekt jest naprawdę niesamowity. Wciąż jestem zaskoczony, że nikt przed nami nie zauważył tej zdolności - mówił biolog Zdenek Lajbner z Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) w Japonii. - To pokazuje, jak mało wiemy o tych wspaniałych zwierzętach - dodał.

Kałamarnice z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2Ryuta Nakajima/OIST

Chronią się przed drapieżnikami

O ile zdolności do kamuflowania się ośmiornic i mątw są już dość dobrze poznane, nauka poświęciła kałamarnicom znacznie mniej uwagi. Zwierzęta te przez większość czasu żyją w otwartym oceanie, nie mają więc potrzeb, aby zmieniać swoje ubarwienie. Zamiast tego mienią się lub migoczą pod wpływem światła słonecznego.

Jednak na tle rafy koralowej lub dna morskiego stworzenia te mogą być bardziej skłonne do dopasowania się do tła. Na przykład, kałamarnice z gatunku Sepioteuthis sepioidea, żyjące na Karaibach, zostały przyłapane na zmianach koloru, by dopasować się do poszczególnych rodzajów koralowców, nawet tych o skomplikowanych cętkowanych wzorach.

Tymczasem kałamarnica Doryteuthis pealeii jest znana z tego, że potrafi przekształcić swoją skórę tak, aby drapieżniki nie mogły jej dostrzec. U tego gatunku także potwierdzono umiejętność zmieniania ubarwienia z jaśniejszego na ciemniejsze i odwrotnie.

Nawet kałamarnice zamieszkujące głębiny, takie jak Onychoteuthis banksii, potrafią ponoć zmieniać swoją przezroczystość i pigmentację, by skryć się w ciemnych wodach.

- Jeśli dla kałamarnic podłoże jest istotne aby uniknąć ataku drapieżnika, to oznacza to, że wzrost lub spadek ich populacji jest jeszcze bardziej powiązany ze zdrowiem rafy koralowej, niż wcześniej sądziliśmy - mówił Ryuta Nakajima, który zajmuje się badaniami zachowań głowonogów w OIST.

Kałamarnice z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2Ryuta Nakajima/OIST

Maksymalnie dwie sekundy

Dorosłe kałamarnice Sepioteuthis lessoniana sp.2, badane w tej analizie, zostały wyhodowane w niewoli. Naukowcy zebrali wcześniej jaja w środowisku naturalnym. U wszystkich osobników stwierdzono te umiejętności.

Zbadano, że wszystkie zmieniały kolor w ciągu maksymalnie dwóch sekund, by dopasować się do otoczenia. Zmiany te następowały po każdym przekroczeniu granicy między czystym a zanieczyszczonym środowiskiem. Jak dodali badacze, chociaż ich kamuflaż opiera się w dużej mierze na przezroczystości, zwierzęta te używają również komórek pigmentowych, zwanych chromatoforami, aby dostosować swój kolor do otoczenia.

Wciąż nie jest jasne, jak Sepioteuthis lessoniana sp.2 zachowują się w środowisku naturalnym. Autorzy badania zauważyli jednak, że w podobnym czasie, w którym przeprowadzono te eksperymenty, opublikowano film, w którym kałamarnice innego podtypu kamuflują się w podobny sposób w wodach otaczających rafy koralowe w Tanzanii.

- Kałamarnice Sepioteuthis lessoniana sp.2 posiadają rzadką kombinację półprzezroczystości i zdolności do zmiany koloru ciała za pomocą chromatoforów. To pozwala im z powodzeniem zamieszkiwać zarówno środowiska pelagiczne (niezwiązane ze stałym podłożem - red.), jak i rafowe - stwierdzili autorzy. - Dlatego organizmy te stanowią modelowy przykład do badania ekologii, ewolucji i neurobiologii wszechstronnego, dynamicznego kamuflażu - podsumowali.

Zachowanie kałamarnic z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 przy czystym i zanieczyszczonym zbiorniku
Zachowanie kałamarnic z gatunku Sepioteuthis lessoniana sp.2 przy czystym i zanieczyszczonym zbiornikuRyuta Nakajima/OIST

Autorka/Autor:kw

Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Ryuta Nakajima/OIST

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Czwartek 17.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych regionach kraju popada tylko przelotnie, w innych możliwe są burze. Termometry pokażą maksymalnie od 18 do 22 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek, 17 lipca. Niebo nad Polską spowiją chmury

Pogoda na dziś - czwartek, 17 lipca. Niebo nad Polską spowiją chmury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega burzami oraz towarzyszącym im silnymi opadami deszczu. W części kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Uwaga na burze i ulewy. Wiele regionów z ostrzeżeniami

Uwaga na burze i ulewy. Wiele regionów z ostrzeżeniami

Źródło:
IMGW

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr